| anonim_4396 a întrebat:

Deci Satana l-a omorat pe Iisus pe motiv ca a refuzat sa i se inchine lui?

15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu, Iisus a fost ucis de romanii care stapaneau israelul acelor vremuri, dar din cauza multimii razvratite impotriva Lui si impinsi de la spate de marii preoti ai acelor vremuri.
Faza cu satan este din alt text al Bibliei si nu are legatura cu uciderea lui Iisus :
Atunci Iisus a fost dus de Duhul in pustie ca sa fie ispitit de diavol (Matei 4, 1). Mantuitorul n-a plecat din proprie initiativa, Duhul Sfant l-a condus in in pustiu unde Il astepta o incercare extrem de intensa in fata ispitirii. Avea nevoie de o experienta speciala, care sa-i dea o confirmare divina pentru misiunea Sa importanta in lume. Mantuitorul nu-si luase mancare. Lipsa resurselor curente ii oferea ocazia unei cosacrari prin post si rugaciune. Au trecut astfel 40 de zile... "la urma a flamanzit " (Matei 4, 2). Initial iIsus a rezistat fiind inconjurat de slava Tatalui, comuniunea cu Dumnezeu l-a ajutat sa reziste atat. Se gasea deasupra slabiciunilor omenesti.

La un moment dat slava s-a indepartat si Iisus a trebuit sa lupte singur cu ispita. Sfarsit de puteri, slabit, obosit, plin de ganduri, Iisus s-a trezit plin de ispite de toate felurile. A fost lasat singur, practic parasit. Diavolul L-a urmarit pe Iisus cu perseverenta. A observat ca Duhul Sfant se departase, ca ramasese singur si slabit si s-a gandit ca acum este momentul sa-L atace. Stand pe o piatra, cu trupul zdrobit de foame, deodata observa sus in munti o lumina puternica, crede ca este Tatal care ii raspunde. Un inger luminos si frumos care era Diavolul, ii spune: "Ajunge, consacrarea Ta a fost primita de Tatal", chinul Tau inceteaza. Acum trebuie sa te porti ca un adevarat invingator si fiu al lui Dumnezeu. Demonstreaza-ti puterea, transforma aceste pietre in paini.

La inceput Iisus s-a bucurat, dar numai pentru o clipa caci si-a dat repede seama ca era Diavolul specialist in regii mincinoase, Iisus a inteles ca nici un tata nu ofera fiului cauia ii este foama pietre. De asemenea ispita il indemna sa preia initiativa, iar aceasta insemna independenta fata de Dumnezeu. Drept raspuns Iisus i-a spus: "Omul nu traieste numai cu paine, ci cu orice cuvant care iese din gura lui Dumnezeu" (Matei 4, 4). Daca ar fi actionat altfel El iesea dintre oamenii de rand, daca ar fi actionat ca un Dumnezeu, nu ar mai putut fi un model pentru omul obisnuit. De asemenea s-ar fi compromis si ideea de mantuire.

Atunci, Diavolul L-a dus in cetate, L-a pus pe marginea Templului si i-a spus: "Daca esti fiul lui Dumnezeu, arunca-Te jos." Diavolul ii spune ca acum are ocazia sa-si demonstreze increderea in Dumnezeu. Asa cum calculase Diavolul aruncarea ar fi corespuns cu dorinta lui Iisus de a scapa de el in acest moment de slabiciune fizica maxima. Din aceast excelent scenariu pus la cale de Diavol lipsea insa elementul supunerii filiale, a predarii unui fiu bun fata de voia Tatalui. Cu un efort de vointa Iisus ii raspunse: "De asemenea este scris: Sa nu ispitesti pe Domnul, Dumnezeul Tau" (Matei 4, 7).

Diavolul L-a dus apoi pe un munte foarte inalt, I-a aratat toate imparatiile lumii si I-a zis: "Toate aceste lucruri Ti le voi da Tie, daca Te vei arunca la pamant si Te vei inchina mie" (Matei 4, 8-11). Cu alte cuvinte nu ai nimic, iar eu iti ofer lumea la picioare. Amarnic s-a inselat Diavolul caci Fiul nu a venit sa ia pentru Sine nimic, totul este al Tatalui.

Oferta Diavolului voia sa desfaca legatura dintre Tata si Fiu si sa nu mai fie Iisus Mantuitorul, Mesia. "Pleaca Satano", i-a raspuns Iisus. Caci este scris: "Domului Dumnezeului tau sa te inchini si numai Lui sa-i slujesti." Atunci Diavolul l-a lasat" (Matei 4, 11). Aceasta lupta a lui Iisus, din care a iesit biruitor, trebuie sa fie pentru noi un model de tarie morala in fata ispitelor de zi cu zi pe care le avem cu totii.

| RAY a răspuns:

Doamne cate blasfemi sectante pe aici,satanel este sclavul lui iahve atat,nu sa rascultat nimeni vreodata impotriva lui iahve,inclusiv iisus spune totul se face prin voia tataului meu,rolul tau este sa il slujesti,iisus stia ca va fi ispitit, ca doar e iahve ce naiba,iisus mereu a spus ca totul e o piesa de teatru atat,satana nu a omorat pe nimeni fara voia lui iahve, blasfemi sectancte, iisus a avut o misiune si a implinito, deci mesia inca nu a venit, iisus a fost un profet fals lucru recunoscut de pavel =iisus nu era acel mesia promis de iahve poporului lui

| Panamax a răspuns:

Lasa-te de religie ca nu este de tine.

| Octavian199 a răspuns:

Irinele.Repet Profetul evreu a fost executat, nu s-a sacrificat.Asa pot sa fiu si eu profet si sa fac prostii si sa ma omoare astia, apoi sa zic ca sunt fiul lui Dumnezeu si sa le dau la pro motive sa ma venereze rolling on the floor

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu. Satana s-a rasculat impotriva Lui Dumnezeu, si a atras omul in pacat, si omului i-a placut pacatul si a cazut el si intreaga omenire. Hristos a venit pentru a plati datoria pacatului prin sangele Lui varsat pe cruce, singura jertfa de mantuire, noi prin sangele Lui suntem curatiti. Satana i-a spus Domnului Iisus dupa ce i-a aratat bogatiile pamantului ''toate acestea ti le voi da tie, daca te vei inchina inaintea mea'' Cu alte cuvinte satana ii spunea Domnului Iisus ''Iisuse, uite, pamantul acesta este al meu, stiu ca Iov a dovedit ca este reprezentatntul Lui Dumnezeu, si ca pamantul este al Lui Dumnezeu, dar fii atent, locuitorii pamantului imi fac mie voia, ei fac raul, ei imi implinesc dorintele mele, ei asculta de mine, eu sunt gata sa iti ofer slava si toate bogatiile, si toate astea fara sa mai induri crucea, si despartirea de Tatal, daca te vei inchina usor inaintea mea, ti le dat tie pe toate fara pretentii'' Satana ii spune Domnului Iisus propunerea vitala ''Ce-ar fi sa nu mai mori pe cruce?''
Satana voia sa ii prezinte Lui Iisus, slava, cinstea, dar toate astea fara cruce, si Iisus ii spune ''Pleaca Satano''.
Si si-a dat viata pentru noi, Iisus spune ''Nu este mai mare dragoste, decat ca cineva sa isi dea viata pentru prietenii lui, voi sunteti prietenii Mei''

| Holiday a răspuns (pentru Irinel15123532):

"Si si-a dat viata pentru noi..."

Deci pana la urma e mort. Eu ti-am zis ca e oale si ulcele, dar tu Batman, Batman...

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Holiday):

Nu, El a fost mort dar este viu, In Apocalipsa 1 cu 18 scrie : ''Am fost mort și, iată, sunt viu, în vecii vecilor"

| Holiday a răspuns (pentru Irinel15123532):

"El a fost mort dar este viu,"

Deci e un fals sacrificiu. O pacaleala practic.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Cand sa rascultat satana impotriva lui iahve?

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Un zeu nu poate muri, apocalipsa este ceea ce se va intampla nu ceea ce s-a intamplat, plus ca in apocalipsa nu este relevat iisus

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Isaia 14:12 ''Cum ai căzut din cer, Luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborât la pământ, tu, biruitorul neamurilor! 13 Tu ziceai în inima ta: ‘Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu; voi şedea pe muntele adunării dumnezeilor, la capătul miazănoaptei; 14 mă voi sui pe vârful norilor, voi fi ca Cel Preaînalt.’ 15 Dar ai fost aruncat în Locuinţa morţilor, în adâncimile mormântului!''

Apocalipsa 12 : ''Şi s-a făcut război în cer: Mihail şi îngerii lui au pornit război cu balaurul. Şi se războia şi balaurul şi îngerii lui.
Şi n-a izbutit el, nici nu s-a mai găsit pentru ei loc în cer.
Şi a fost aruncat balaurul cel mare, şarpele cel vechi, care se cheamă diavol şi satana''

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Thus, the Hebrew word הֵילֵ֣ל was considered to be a proper noun (a name). But, instead of being transliterated into English as Heilel, it was actually translated into Latin as lucifer, and then that word was written as a proper noun (name) by capitalization of its initial letter, i.e. Lucifer.

Lucifer is a Latin word, not a Hebrew word. It is formed from the Latin suffix -fer, meaning "bearing" or "bearer,"1 joined to the root luc-/lux- meaning "light." It means "light-bearer" or "light-bearing." It should not occur in the King James Version English translation of the Old Testament since the Old Testament was originally written in Hebrew, not Latin. So, either הֵילֵל should have been translated into English as "light-bearer" (if it is a common noun) or transliterated as Heilel (if it is a proper noun), but certainly not Lucifer.

https://bible.org/......anslations

si iisus spune ca este steaua dimineti

* 1 Cor 6:9; 1 Cor 6:10; Gal 5:19-21; Col 3:6; Apoc 9:20; Apoc 9:21; Apoc 21:8; ** Fil 3:2;
16 Eu*, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu** sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul† strălucitor de dimineaţă."

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Domnul Iisus apare in apocalipsa, si El a fost mort si a inviat. Iar Domnul Iisus ii prezinta apostolului Ioan ce sa srie in carte Apocalipsa.
Sa vedem ce spune Apocalipsa 1 :12 '' 12 M-am întors să văd glasul care-mi vorbea. Şi când m-am întors, am* văzut şapte sfeşnice de aur.
13 Şi* în mijlocul celor şapte sfeşnice, pe cineva care semăna cu Fiul omului, îmbrăcat cu o haină lungă până la picioare şi încin la piept cu un brâu de aur.
14 Capul şi părul Lui erau albe ca lâna albă, ca zăpada, ochii Lui erau ca para focului,
15 picioarele Lui erau ca arama aprinsă şi arsă într-un cuptor şi glasul Lui era ca vuietul unor ape mari.
16 În mâna dreaptă ţinea şapte stele. Din gura Lui ieşea o sabie ascuţită cu două tăişuri şi faţa Lui era ca soarele când străluceşte în toată puterea lui.
17 Când L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca mort. El Şi-a pus mâna dreaptă peste mine şi a zis: „Nu te teme! Eu sunt Cel dintâi şi Cel de pe urmă,
18 Cel viu. Am fost mort, şi iată că sunt viu în vecii vecilor. Eu ţin† cheile morţii şi ale Locuinţei morţilor.
19 Scrie dar lucrurile pe care le-ai văzut, lucrurile care sunt şi cele care au să fie după ele.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Http://www.craigkeener.com/......om-heaven/

Kings of Babylon, like some other ancient near Eastern kings, actually claimed to be gods (compare, for example, Dan 3:5; 6:7). Claiming to be a deity like the morning star or offspring of the sun god or deity of dawn would not be unnatural for an ancient near Eastern ruler, but Isaiah grants the title only in contemptuous mockery: "Poor king of Babylon! You reached for heaven, but have been cast down to earth! You tried to raise yourself above God, but now you have died like a man!" (compare the similar taunt in Ps. 82:6-8). Verses 12-14 refer to the king of Babylon just like the preceding verses do: he once conquered nations (14:12), wanted to be enthroned on the sacred mountain (perhaps referring to Babylon’s future conquest of Mount Zion in Jerusalem) (14:13), and he was brought down to Sheol, the realm of the dead (14:15).

http://www.crivoice.org/lucifer.html

Here is where we find the name Lucifer. The term Lucifer was popularized in English from this King James translation. However, the name does not come from the Hebrew or even from the Greek translation (Septuagint), but from the fourth century AD Latin translation of this verse:

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Voi sectancti sunteti obsedati de apocalipsa, cum naiba a spus daca nu s-a intamplat deja? repet din nou apocalipsa nu este relevatia lui iisus, de asta cele doua mari biserici catolice, ortodoxe nu pun valoare pe ea, doar sectancti care prin asta vor sa manipuleze pe alti cu blasfemi sectencte, iahve nu a murit omule