| Titel18 a întrebat:

Deci sunt 3 "Dumnezei" Tatal, Fiul, Duhul Sfant. Logic dupa mine ar fi Creatorul si Fiul...

Da Duhul Sfant? Care l.a inventat?

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Duhul sfânt este forta activa a lui Dumnezeu, sau puterea sa.

| ania a răspuns:

Dacă noi suntem creația și nu invers, înseamnă că nu ne-a consultat nimeni și nici nu era cazul în privința naturii Sursei existenței noastre.

| milan9 a răspuns:

Revelaţia divina biblica prezintă clar în egală măsură şi trinitatea dar şi Unitatea: Trinitatea Ipostasurilor într-o UNITATE desăvârşită a Aceleiaşi FIRI sau NATURI divine. În cadrul divinităţii se păstrează o Unitate absolută...

Învăţătura despre Sfinta Treime este, între toate tainele din învăţătura creştină, cea mai profundă şi mai ascunsă curiozităţii "profane", mai mult decât oricare alta.

Pentru o palidă exemplificare am putea să ne imaginăm trei lumânări distincte aprinse, care stau foarte apropiate una de cealaltă. La un moment dat apropiindu-se la maxim, ele se comportă ca şi o singură lumânare mai mare, în cadrul căreia este imposibil stabileşti unde este delimitarea celor trei flăcări iniţiale corespunzătoare celor trei lumânări, sub aspect energetic, caloric, sau al radiaţiei de lumină. Flacăra unică formată reprezintă pentru cele trei lumânări "un punct" de unitate perfectă. Cu mult mai dificilă ne este însă, reprezentarea lucrurilor sub aspectul naturii spirituale.

| milan9 a răspuns:

Versetele care il prezinta pe Duhul Sfant in Biblie il prezinta sub aspectul Sau PERSONAL. Duhul Sfant este persoana, si nu doar energie divina...

Cum se intelege oare modul în care Dumnezeu I s-a arătat lui Avraam la stejarul Mamvri prin fizionomia distinct a TREI ÎNGERI (sugestie a Sfintei Treimi)?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Logic nu ar fi niciunul.
Crestinii au furat un zeu local si i-au zis Tatal, i-au inventat un fiu nelegitim, si un duh.
Si banii curg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Duhul Sfânt este a 3 a persoana din Sfânta Treime, nu l-a inventat nimeni laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Duhul sfânt a fost inventat de evrei ca să spele oamenii pe creier.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da pai soarele e corp ceresc, da caldura si lumina. iata ca toate sunt in unul singur. Dumnezeu tatal, Fiul nascut din tatal, Si sfantul duh domnul de viata facatorul carele de la tatal purcede.Fiul este Cuvantul care s-a nascut mai inainte de toti vecii, si care s-a intrupat, si s-a rastignit pentru a noastra mantuire.intrucat s-a nascut de las tatal este intocamai cu acesta exact ca raza de lumina ori ca stropul de apa care pornind de la sursa e intocmai cum e aceasta.Bine e greu de inteles pentru multi care nu au capacitatea de a pricepe dar nu-i nici o problema.viasta merge inainte si asa. oricum nu putem cuprinde cu mintea ceva de necuprins.