| OctavianDanielMaria a întrebat:

Deci.Vinul e sangele lui Iisus si painea trupul lui?

10 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

In mod metaforic.

| Apokales a răspuns:

La cata paine am mancat la viata mea sper sa nu fi nimerit p*** lui vreodata.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns:

Clar. Inseamna ca suntem vampiri happy

| sadrian46 a răspuns (pentru Algo098):

Nu vampiri, ci canibali ritualici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sunt, dar numai la Sfânta Cină de Taină. În rest, doar pâine și doar vin. happy

| PinkTerror a răspuns:

Metaforic vorbind da.

Desi merita mentionat ca nu orice vin si orice paine este considerata trupul si sangele lui Iisus.

In plus... limbajul este un pic mai complicat. De exemplu vinul este sangele varsat pentru pacate si painea reprezinta trupul lui care urma sa fie "zdrobit".

Pe scurt acest moment solemn in care el le zice apostolilor ca o sa fie omorat si chinuit si ca sa isi aduca aminte de el cand mananca seara a devenit un rit bisericesc.

Răspuns utilizator avertizat
| PinkTerror a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca te imbeti dintr-o lingurita... nu stiu ce sa zic.

Cand Iisus a zis asta era o metafora. Ce a dacut Biserica dupa e altceva. ^_^

Răspuns utilizator avertizat