| Steregoi a întrebat:

Defectele genetice la anumiti copii apar pentru ca Dumnezeu ii acorda lui Satan ocazia sa inlature aceste defecte genetice. Insa Satan arata ca este incapabil sa inlature defectele genetice la copii si multi copii mor inainte sa se nasca sau dupa nastere. Ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| temporarPE5minute a răspuns:

" Dumnezeu ii acorda lui Satan ocazia sa inlature aceste defecte genetice." - de unde așa idei stup... adică "foarte profunde"?

| Steregoi explică (pentru temporarPE5minute):

Nu sunt idei stupide. Astfel de idei provocatoare are Dumnezeu pentru ca a fost provocat de Satan.

Isaia 43:7-13:"7. pentru slava Mea i-am creat, i-am zidit şi i-am pregătit! SA VINA poporul cel orb care are ochi şi cel surd care are urechi!
9. Neamurile toate laolaltă să se adune şi să se strângă popoarele! Care dintre ele ne-au dat de ştire aceasta şi ne-au făcut proorocii? SA-SI ADUCA martorii şi SA DOVEDEASCA, să audă toţi şi să zică: "Adevărat!"
10. Voi sunteţi martorii Mei, zice Domnul, şi Sluga pe care am ales-o, ca să ştiţi, să credeţi şi să pricepeţi că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu şi nici după Mine nu va mai fi!
11. Eu, Eu sunt Domnul şi NU ESTE IZBAVITOR AFARA DE MINE!
12. Eu sunt Cel ce am vestit, Cel ce am izbăvit şi Cel ce am prezis şi nu sunt străin la voi. Voi sunteţi martorii Mei, zice Domnul.
13. Eu sunt Dumnezeu din veşnicie şi de aici încolo Eu sunt! Nimeni nu poate să iasă de sub puterea Mea şi ceea ce fac Eu, cine poate strica?"

| temporarPE5minute a răspuns (pentru Steregoi):

și conform acestor versete de unde reiese ideea tâmpită că Dumnezeu dă defecte genetice pentru ai da ocazia lui satan să le înlăture?

| Steregoi explică (pentru temporarPE5minute):

Dumnezeu nu da defecte genetice ci nu mai intretine structura celulara dandu-i lui Satan ocazia sa demonstreze daca poate sa intretina defectele genetice care in lipsa intretinerii se pot degrada datorita principiului doi al termodinamicii. E ca si cum tu ca meserias ii oferi ocazia altui pretins meserias sa te inlocuiasca la anumite munci de intretinere.