| anonim_4396 a întrebat:

DENIS DIDEROT, filozof ateu împreună cu alţi liberi cugetători, a întocmit faimoasa "Enciclopedie" editată prin 1751, care e presărată cu germenii necredinţei secolului al XVIII-lea. A fost considerat ca ateu declarat pe faţă, dar către sfarşitul vieţii, spre înmărmurirea prietenilor săi, singurei sale fiice, el i-a făcut parte de o educaţie din Biblie. Iar Stier în cartea sa "Reden Jesu" partea a VI-a pag. 496, ne relatează următoarea întamplare din viaţa lui Diderot: "Într-una din acele partide de seară a Baronului de Holbach, unde obişnuiau să se adune cei mai celebri necredincioşi ai secolului, conversaţia s-a îndreptat liber, în modul cel mai hazliu spre presupusele absurdităţi, stupidităţi şi toate felurile de inconsistenţe ale Scripturilor Sacre. Filozoful Diderot, care nu a luat parte în discuţii, deodată le-a pus capăt prin următoarea remarcă: "De minune domnilor, de minune! Eu nu cunosc pe nimeni, nici în Franţa, nici în altă parte, care să fi putut scrie şi vorbi cu mai multă artă şi talent... Eu vă provoc pe toţi caţi sunteţi aici, să pregătiţi o povestire aşa de simplă şi în acelaş timp atat de sublimă şi atat de mişcătoare, ca istoria patimilor şi a morţii lui Isus Cristos, care să producă acelaşi efect, care să dea senzaţie pe cat de puternică, pe atat de simţită şi a cărei influenţă să fie aceeaşi, după atatea veacuri." "Această vorbire neaşteptată i-a încremenit pe toţi ascultătorii şi a urmat o lungă tăcere." mai pretioasa e acea tacere? ori palavrageala voastra este?

1 răspuns:
| RaduMD a răspuns:

Astazi, nici dracul nu mai e intersat de ce a scris Diderot. Ca si prietenul lui de idei, Voltaire. Nu am auzit pe nimeni, absolut nimeni, care sa mai citeasca chiar si cea mai subtire lucrare a lor. Iar ce descrii aici ca ar fi spus Diderot la sfarsitul vietii nu este o convertire, ci dovada unui tip de "crestinism cultural", care respecta si chiar cultiva crestinismul ca un mod de conduita morala, eventual respecta bisericile pentru estetica lor. Dar este un crestinism de muzeu, din care orice legatura vie cu Cristos este alungata. Cata deosebire intre atitudinea din ceasul al 12-lea a lui Diderot si aceea a talharului din dreapta! Cata deosebire intre "Evanghelia e o poveste inchegata!" si "Pomeneste-ma, Doamne, intru imparatia Ta!".