| anonim_4396 a întrebat:

Des ma gandesc la Iisus era urat de multi,avea multi dusmani,toti l-au tradat,de ce suntem atat de diabolici cu cei buni? Suntem niste diavoli, niste bestii care nu merita sa existe, nu inteleg cum ar fi putut un Dumnezeu bun sa creeze asemenea creaturi diabolice

11 răspunsuri:
| Andrei0G a răspuns:

Nu el le-a creat! Noi, cu e/involuarea societății în care trăim am început să o facem. Din momentul în care au adăugat în dicționar cea mai mică înjurătură până azi, multe s-au schimbat.
Trebuie să fi destul de indiferent ca să poți trăi acum. Iisus a luptat din greu, iar noi nu vrem să ieșim din zona de confort...

| RAY a răspuns (pentru Andrei0G):

Nu inteleg cum ar fi putut un dumnezeu bun sa creeze asemenea creaturi diabolice

| Irinel15123532 a răspuns:

Salut Ray. Am citit intrebarea ta si mi-a venit in minte o ilustratie pe care am auzit-o acum ceva timp. Se spunea cam asa ''Ultima ispita pe care satana a pus-o Lui Iisus, a fost la cruce, in timp ce Iisus era atarnat pe cruce, si lumea de jos il huiduia, il injura si il scuipa, a venit satana la urechea Lui Iisus si i-a soptit ''Iisuse, nu merita sa mori pentru ei, uita-te ce iti fac, te scuipa, uita-te la ei'' In clipa aceea Iisus a strigat pe cruce ''Tata, iarta-i, caci nu stiu ce fac''. ''

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Buna intrebare, problema aici este libera vointa pe care Dumnezeu ne-a dat-o. Ea implica o binecuvantare, dar si un mare risc, riscul de a fi respins, de a fi urat, riscul acesta, Dumnezeu si l-a asumat, pentru ca, sa ne uitam de exemplu la un catelus de jucarie, din fier si plastic, il pot programa sa ma iubeasca si sa se bucure cand ma vede, dar, nu are vointa, face doar ce ii spun eu sa faca, si este legat de ceea ce eu ii comand, nu poate sa faca altceva, nu mi se poate impotrivi mie, in schimb, un catel real, ma poate musca, ma poate rani, dar ma poate si iubi si asculta, eu ii prezint dragostea mea si incerc sa fiu un bun prieten cu el, dar alegerea ramane a lui, daca ma va asculta sau nu, daca imi va oferi dragostea lui sau nu.
Este un exemplu banal, dar reflecta aceasta libertate a omului.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Dar cu gunoaiele astea nu poti proceda mereu astfel, omule nu stiu ce e in tara asta

| Andrei0G a răspuns (pentru RAY):

Nici eu nu înțeleg multe chestii

| Helper07 a răspuns:

Dumnezeu a creat fiinte bune dar faptul ca avem vointa proprie a schimbat asta. Omul care se lasa condus de ura ajunge "diabolic" cum zici tu. Trebuie sa te lasi condus de iubire.

| Nilsson a răspuns (pentru Irinel15123532):

Chiar nu realizezi că aceasta este o postare vicleană de-a lui Ray care în aparență ține partea lui Iisus dar de fapt este un atac și o hulă la adresa lui Dumnezeu pe care Îl face responsabil pentru răutatea oamenilor?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Nilsson):

Salut Nilsson, bineinteles ca stiu, dar noi vestim evanghelia si celor care in aparenta par sa o respinga, dar cunosc multe persoane care dupa ce erau cei mai aprigi impotrivitori, au devenit cei mai buni crestini, nu fac o generalizare, dar si unui om, cand ii spui un cuvant, peste ani si ani de zile, isi aduce aminte de acel cuvant, poate a uitat de cel ce i l-a spus si in ce imprejurari, dar noi slujim un Dumnezeu viu, care lucreaza la inimile oamenilor. ''Domnul nu intarzie in indeplinirea fagaduintelor Lui, ci are o indelunga rabdare, si doreste ca nici unul sa nu piara, ci toti sa ajunga la pocainta''. O seara frumoasa in continuare.

| RAY a răspuns:

Chiar nu realizezi că aceasta este o postare vicleană de-a lui Ray care în aparență ține partea lui Iisus dar de fapt este un atac și o hulă la adresa lui Dumnezeu pe care Îl face responsabil pentru răutatea oamenilor?
laughing

cata ura este in tine mai omule, tu vorbesti de iisus, sa gasit cine sa il pomenasca, cica eu sunt viclean iar tu care ma judeci esti un sfant te pomeni, ura ta si mandria ta pot fi socotite ca lucrari sataniste, mandria, ura nu pot face parte dintr-un bun crestin

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Voi nu vestiti evangelia si interpretarea ei cum aveti voi chef