| Superior a întrebat:

Desi exista dovezi cu privire la existenta lui Dumnezeu si a vietii de apoi,de ce nu sunt luate in considerare?
Cineva zicea ca in Dumnezeu trebuie sa ai doar credinta, si ca nu exista dovezi. Dupa cateva zile de cautat dovezi (daca cauti atent poti gasi) mi-am dat seama ca exista aceste doua lucruri. De asemena nu am o certitudine in ortodoxie ca fiind 100% corecta, stiind ca si catolicii si musulamnii (care ocupa cam 70% din religiile planetei) se refera la acelasi personaje : Dumnezeu/Allah si Iisus Hristos,la musulmani fiind amintit spre deosebire de celelate doua profetul Mahomed,musulmanii apreciindu-l mai mult decat trebuie in mod eronat.
Cu privire la viata de apoi,mortile clinice cred ca sunt suficiente,persoanele respective nu ar avea de ce sa minta,si daca ne gandim putin,religia,reprezinta oarecum un obstacol pentru sistem si elite, dar totusi ea exista.

48 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu exista dovezi ale existentei lui Dumnezeu exista doar oameni cu ideatie defecta care vad dovezi acolo unde nu sunt.

Spre exemplu: faptul ca oamenii halucineaza in timpul mortii clinice dovedeste ca exista viata dupa moarte in aceeasi masura in care halucinatiile provocate de consumul ierbii sau de o lovitura la cap dovedesc ca unicornul magic roz exista.

| RAY a răspuns:

Tu afirmi ceva cand intrebi ceva? eroare de logica, nu exista dovezii ca exista dumnezeu nici viata de apoi

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Ce spui tu e ca si cum nu exista dovezi ca tu existi. Daca nu ar exista Dumnezeu existenta ta nu ar fi fost posibila.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Ce spui tu e ca si cum nu exista dovezi ca tu existi. Daca nu ar exista Zeus existenta ta nu ar fi fost posibila.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Da-l incolo pe Zeus ca e slab in comparatie cu Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Le place pe naiba de asta implora doctori sa mai traiasca o zi

| RAY a răspuns:

. De asemena nu am o certitudine in ortodoxie ca fiind 100% corecta, stiind ca si catolicii si musulamnii (care ocupa cam 70% din religiile planetei) se refera la acelasi personaje : Dumnezeu/Allah si Iisus Hristos

tu stii ce scrii? iisus este mantuitor in religia catolica,in religia islamica este un profet,iisus va veni sa depuna martuire impotriva crestinilor si toti crestini se vor duce in iad potrivit islamului, vezi ca fiecare religie, secta crestina se crede a fi unicata si doar prin religia aia intri in rai, de asta sunt secte, religi multe

| Sn4k3 a răspuns:

N-ai dat nici o dovada. Dovada inseamna ceva ce poate dovedi existenta lui si nu exista asa ceva, de aia se si bazeaza pe credinta. Daca ar fi dovezi, ar profita si biserica stai linistit. Nu spun ca nu e posibil sa existe ceva, doar ca nu sunt dovezi.

| Superior explică (pentru Sn4k3):

Are rost? Cautati voi, aveti google.

| Steregoi a răspuns (pentru Sn4k3):

Ce spui tu e ca si cum omul ar avea numai ochi si nu si inteligenta.

| Sn4k3 a răspuns (pentru Superior):

Pai tu ai inceput cu subiectul, pe tine te intereseaza, probabil aveai intentia sa ne si schimbi gandirea si sa ne faci sa fim de acord cu tine, deci ce rost are intreabarea ta atunci daca nici tu nu poti da acele ''dovezi'' care zici tu ca exista?

| Sn4k3 a răspuns (pentru Steregoi):

Nu stiu ce ai vrut sa spui aici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Cum este cazul tau presupun

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Toti oamenii sunt amarati inclusiv tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Daca tu esti amarat nu inseamna ca toti sunt asa. Nu sunt amarat pentru ca nu am motive.

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Toți oamenii sunt amarați sau muritori. In plus: "Vai vouă, pământule şi mare, fiindcă diavolul a coborât la voi având mânie mare, căci ştie că timpul lui e scurt." - Apocalipsa 12:12.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Tu se pare ca mai esti si nebun de legat pe langa ca esti amarat. Fiecare decizie iti face viitorul Tu ai luat o decizie care te va face sa te simti toata viata un amarat. Asta e problema ta. Nu mai da citaturi pentru ca iti pierzi vremea degeaba.

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista Dumnezeu salvator pentru necredinciosi. Pe mine ma va invia sau salva Dumnezeu. Necredinciosii sunt cei mai amarati oameni pentru ca pentru ei nu exista salvare.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Dovezi nu exista. O dovada este un fapt, iar un fapt este un adevar general valabil, care nu depinde de nicio perspectiva.
Pentru tine, se pare, o dovada este o parere, ceea ce, din start, nu are vreo valoare obiectiva.
Asa ca, te rog, pastreaza-ti dovezile pentru tine.

| Superior explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Exista unele studii stiintifice si experiente peste "normalul" pe care-l cunosc oamenii.

| SG1995 a răspuns (pentru Superior):

Dă și nouă acelea "experiențe" testa în condiți de rigoare științifică.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Nu exista nici un fel de astfel de studiu

| Steregoi a răspuns (pentru SG1995):

Tu crezi ca un demon sta sa-l experimentezi stiintific? Cat de naivi puteti fi.

| Mclaren12 a răspuns:

Nu te amagi bossulica pentru ca programul de manipulare crestin nu constituie nicio dovada ca dumnezeul tau ar exista. Daca vrei sa cautu existenta divinitatilor clar n-o sa-l cauti in crestinism.

| Steregoi a răspuns (pentru Mclaren12):

Ce prezinti tu e o obscuritate. Crezi in progresul spiritual fara sa definesti clar in ce consta. E usor sa negi fara argumente ceva. Evreii nu conduc lumea ci Satan. Evreii nu au copiat nimic ci au reconfirmat ceea ce s-a transmis prin viu grai de la Adam si Eva.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Steregoi):

Lasa povestile ca de cand e crestinismul lumea este spalata pe creier si in ziua de azi crestinii habar n-au pe ce lume se afla si resping si dovezile alea care le infirma credinta oarba ca tot ai mentionat de ele.

| Mircea08 a răspuns:

Crestinii nu au cum sa fie un obstacol pentru nimeni. Religiile da!, dar ce treaba au crestinii cu multitudinea de religii? E ca si cum ai spune ca un inginer nu poate trai din cauza profesorilor
Nimeni nu poate demonstra ca exista Dumnezeu, dar nici nu poate spune cum a aparut informatia in ADNul oamenilor si animalelor, fara ca sa existe pe undeva vreo fiinta. Cei care pretind ca sunt destepti, si critica religia habar nu au de nimic, daca le iei calculatorul din fata nu mai stiu nimic. Eu nu cred ceea ce se spune in legatura cu mortile clinice dar stiu sigur ca nici bucuria si nici suferinta sufleteasca nu cresc pe camp, si nici nu pot fi facute in laboratoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te rezumi la o conceptie proasta, religiile manipuleaza se folosesc doar de niste personaje care au existat mai mult sau mai putin, si au avut o cunostere cândva pentru a duce de nas societatea.
E total gresit sa crezi intr-un singur Dumnezeu care apare dupã moarte, monoteist sau zeu, panteismul mi se pare cel mai logic dupã parerea mea.

"Panteismul este concepţia că Dumnezeu este echivalent cu natura sau universul fizic - că acestea sunt, în esență, același lucru - sau că totul este al unui atotcuprinzător Dumnezeu imanent abstract. Astfel, fiecare om în parte, fiind parte a universului sau naturii, este o parte a lui Dumnezeu."

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Adica mai pe scurt nu exista Dumnezeu, cam asta spune panteismul.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Panteismul afirma ca natura este insati reflectia creatorului, dumnezeu e in toate ceva de genul iar deismul afirma ca un creator a creat totul apoi a lasat totul in voia naturi

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

E total gresit sa nu crezi in nimic si sa nu-ti folosesti al 8-lea simt adica ratiunea de a deduce logic existenta unor lucruri care nu se vad.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Care nu se vãd? Realitatea ta este doar o iluzie, totul are acelasi imprint peste tot "lucruri care nu se vad" ce nu se vede? Nu se vede forma lui Dumnezeu care este pretutindenti, chiar si in Biblie spune "Precum in cer, asa si pe pamânt". Nu se vad ceilalti creatori ai tai, Dumnezeu ti-a dat puterea lui de a crea.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu sunt luate in considerare din cauza evolutiei omenirii intr-o directie gresita, materialista. Evolutie ce este prevazuta in Cartea Apocalipsei. Lucrurile acestea trebuiesc sa se intample.

"Dar Duhul spune lămurit că, în vremile din urmă, unii se vor lepăda de credinţă, ca să se alipească de duhuri înşelătoare şi de învăţăturile dracilor" (1 Timotei 4:1). Ultimele zile ale pământului sunt descrise ca "vremuri periculoase" datorită creşterii caracterului păcătos şi plin de răutate al oamenilor şi datorită faptului că oamenii se vor împotrivi în mod vădit adevărului biblic (2 Timotei 3:1-9; citiţi de asemenea 2 Tesaloniceni 2:3)."

Si nu vor crede cum spune si Avraam :

„Au pe Moise şi pe proroci; să asculte de ei." „Nu, părinte Avraame", a zis el, „ci dacă se va duce la ei cineva din morţi,
2. se vor pocăi." Şi Avraam i-a răspuns : „Dacă nu ascultă pe Moise şi pe proroci,
3. nu vor crede nici chiar dacă ar învia cineva din morţi".

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Toate lucrurile sunt materialiste si inventate de oameni, pentru oameni.
Deci de ce nu te duci sa te rogi 24/7 la Dumnezeu?
Eventual ii poti cere sa mori mai curand ca sa ajungi langa El mai repede.

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Prezinta omule dovezi ca exista dumnezeu si viata de apoi, materialisti suntem cu toti, sa inteleg ca traiesti in pustiu fara banii, wow da intri pe net din pestera

| Steregoi a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Habar nu ai despre adevarul prezentat in Biblie.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Fanatismul si inversunarea de care dai dovada nu e o dovada ca nu exista Dumnezeu.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Steregoi):

Exista doar cateva lucruri care pot fi considerate adevaruri acolo (pentru ca nu sunt interpretabile): sfaturile de etica. Asta se intampla doar daca esti absolutist. Daca nu, nici macar sfaturile alea n-au vreo valoare obiectiva si nu constituie un adevar.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Ce fanatism ma omule? ca nu cred in basmele tale cu serpi vorbitori

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Faci parte din miscarea secularista fanatica. Nu uita ca secularsimul a izbucnit in timpul revolutiei franceze datorita unor emotii puternice si negative si de revolta contra naturii umane dominante care s-a folosit de pretextul religiei pentru a chinui oamenii. Asta a fost amplificata de foametea mare care domnea in Franta la acea vreme. Oamenii nu mai puneau pret pe manufactura pentru ca era criza de alimente. Un salariat sau muncitor dadea 80% din bani pentru paine.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Inainte de revolutie foametea, moartea erau la ordinea zilei

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Si acum nu e? Sunt curios pe cine veti mai da vina pentru ca si acum foametea si moartea e la ordinea zilei. Foametea de alimente eco. Depresia ca o moarte a propriei pesronalitati desi omul inca traieste.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

E o tara bogata, democratica, campioana mondiala la fotbal, ce minti ma unde e foametea acum la ordinea zilei, aberezi aiurea

| Inferno a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

De fapt nu sunt luate in considerare pentru ca nu exista.

| BlackOldSun a răspuns:

Ce este dumnezeu?
Stii momentele acelea cand iti doresti cu disperare ceva?
dumnezeu este ala care te ignora!

| Steregoi a răspuns (pentru BlackOldSun):

Daca Dumnezeu ar ignora omul n-am fi ajuns sa putem simti bucuria vietii si sa avem or_ga_sm. Unde e logica la tine?

| BlackOldSun a răspuns (pentru Steregoi):

LOGICA? ahahahahahahaha
Bai strigoi nu stiu ce fel de persoana esti in lumea reala dar la cum te expui aici...imi pare rau ca existi si promovezi aceste idiotenii inimaginabil de ridicole, sper sa nu ai drept de vot tu si astia care gandesc ca tine de aia o duce tara asta asa nasol ca gandim cu capul bagat in c.r plin de rahat numit religie! Get a life!

| Steregoi a răspuns (pentru BlackOldSun):

Eu nu promovez religia ci credinta.