| RAY a întrebat:

Desi sunt ateu consider ca oamenii au nevoie de frica iadului pentru a fi mai buni,oare doar teama asta de iad uni pot fi mai civilizati,educati,mai cu bun simt? vad multa lumea rea,barfitoare,nu-mi place nici ca atei ca mine se cred superiori altor crestini sau i jignesc asta nu e civilizat, foarte multa ura inclusiv aici pe TPU., nu e ok.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stai sa te gandesti, frica e cea care ne controleaza, nu facem anumite lucruri doar de teama de a nu fi nevoiti sa suportam consecintele.Ar trebui sa fim in stare sa realizam ce e bine si ce e rau, sa fim buni din propria initiativa, nu de teama iadului sau a legii.Dar normal ca majoritatea sunt "buni" doar de frica.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Corect asa e

8 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Păi oamenii ăia care au intenții rele dar nu le pun în aplicare doar ca să nu fie pedepsiți sunt mai buni ca ăia ce le pun în aplicare doar cu faptul că sunt egoiști și vor să nu pățească ceva rău. Alții fac un bine sau nu simt să facă un rău și fără să fie vorba de vreo pedeapsă. Chestia asta se aplică și legilor. Sunt extrem de mulți oameni ce ar ucide foarte ușor dacă nu ar exista legi, mulți nu o fac doar ca să nu pățească ei ceva. E dezgustător, știu, dar asta e specia umană în mare.

| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa fi educat si civilizat si daca exista si daca nu exista iadul.Asta trebuie sa inveti acasa, in scoala si tu insuti.
Nu am inteles de ce cineva s-ar simti superior fata de altcineva din prizma religiei sau nu stiu a banilor sau a facultati deoarece fiecare isi alege drumul in viata.Sunt uni la care le merge bine cu alegerea facuta si sunt la acelasi nivel cu cei care se cred superiori sau mai bine.
Sti ca este o vorba: Daca nu ti-ai pus niciodata problema ca esti prost inseamna ca esti.
Iar daca te dai in figuri in fata cuiva ca tu ai bani, sau o anumita scoala sau o alta religie denota ca nu ai suficient din fiecare incat sa constientizezi ca nu rezolvi nimic daca te lauzi si blamez pe altul

| martzian a răspuns:

Ray, am intrat, dupa multe luni de inactivitate, si am avut o placuta surpriza sa descopar o atitudine atat de diferita (in bine) la tine. Respect!

| Mclaren12 a răspuns:

Oamenii au nevoie sa invete ce este aceea etica si sa invete sa-si vada lungul nasului. Nu trebuie sa stie de frica inventiilor crestine, ci doar sa fie nitel educati. Ai observat ca nicaieri in ciclul de invatamant nu te invata nimeni ce-i aia dreptatea si etica, dar in schimb te invata la istorie cat de violenti au putut fi oamenii si la romana te invata despre o gramada de opere pline de tarani care se omoara intre ei. Nu zic ca nu ar trebui "predate" operele astea, ca pana la urma fac parte din patrimoniul si tezaurul cultural al tarii, dar in Romania se predau intr-o maniera care le face inutile pentru viitor si din care nu faci nimic decat sa deduci cat de necinstiti pot fi oamenii, si nu cum sa fii tu un om drept.
Deduc de aici ca problema se afla la educatie. Pe un om etic trebuie sa-l si duca capul sa constientizeze ca daca are mai multi bani sau mai stiu eu ce nu este cu nimic mai presus de altii. Si unii crestini se cred superiori, si unii atei se cred superiori, asta tine mai mult de caracter si inteligenta decat de convingeri religioase.

| b4stefa a răspuns:

Wow,man esti pe cale de disparitie, serios, chiar mi-ai facut ziua mai buna(cu ultima parte a postarii tale)
dar mi se pare oximoronic ca un ateu sa,, promoveze,, concepte crestine
sau de fapt aici e o ironie cu privire la ratacitii crestini care incearca sa respecte normele doar de frica iadului.
Lamureste-ma te rog!

| RAY explică (pentru b4stefa):

Nu promovez nimic si afirm faptul ca nu e ok limbajul jignitor folosit de uni atei, nu doar pe TPU dar si pe Facebook, a fi ateu nu esti superior altora care sunt teisti.

| GohnnyBravo a răspuns:

Eu cred că există un creator(YouTube, înșelăciunea ateistă) și tot ceea ce fac bun sau rău oamenii, tine și de educația fiecăruia.Din punctul meu de vedere majoritatea sectelor/religi/, etc, sunt Intr-o direcție total greșită, și la fel și oamenii.Ca să mă înțelegi, documenteaza-te puțin despre Venus Project, și asociază-l cu ce vrea Dumnezeu pentru noi.In rugăciunea Tatăl nostru, Dumnezeu spune printre rânduri:precum in cer, așa și pe panta.Deci Raiul v.a fi pe pamant.Și ar fi multe exemple de dat,(inclusiv legat de tot ce se întâmplă a in zilele de astăzi)legate de religie, oameni.Dar atâta vreme cât oamenii sunt de acord să investească o roaba(puțin spus) de bani, într-o clădire ce se face pentru mântuirea neamului curului, si nu pentru binele nostru, al tuturor, eu te sfătuiesc să-ți găsești probleme cu șanse de rezolvare.in rest succes!