| Dandanache a întrebat:

Desi sunt ortodox, nu pot sa sa inchid ochii la coruptia din institutia Bisericii, asa ca ii intreb pe trepadusii care dau din coada la decizia Bisericii de a interzice slujbele la incinerari, urmatorul lucru: daca in privinta incinerarii, BOR a adus argumente religioase si morale, care este punctul de vedere, religios si moral, al Bisericii, fata de incercarea de interzicere a slujbelor in cimitirele private?

"Tot Departamentul Cimitire ii va sanctiona pe preoti. Nu sunt controlati doar daca cer taxe ilegale, ci si daca slujesc in cimitire private."

http://stirileprotv.ro/......oarte.html

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

E bine să rămână unită comunitatea şi după sfârşitul vieţii, altfel, cu mai multe cimitire, se ajunge la dezbinare, la separare, şi asta ar înteţi în continuare lupta politică... happy

6 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Dacă se apelează în ultimă instanţă la Sfânta Scriptură, aceasta prevede înhumarea în toate locurile în care vorbeşte despre acest eveniment din viaţa omului. Şi atunci care mai este întrebarea? De ce are Biserica "îndrăzneala" de a face recurs şi de a respecta CUVÂNTUL SCRIPTURII EI? Oare nu e firesc să o facă? Discuţii ar fi existat mai ales dacă n-ar fi făcut-o! Prin astfel de situaţii "conflictuale", "excepţiile" acceptate cu seninătate, deschid calea "regulii".

| Dandanache explică (pentru milan9):

Super. Daca Biserica are pretextul scriptural sa justifice neoficierea slujbelor in cazuri de incinerare, pentru proiectul concomitent, aplicat cimitirelor private, care este justificarea biblica?

| milan9 a răspuns (pentru Dandanache):

E bine să rămână unită comunitatea şi după sfârşitul vieţii, altfel, cu mai multe cimitire, se ajunge la dezbinare, la separare, şi asta ar înteţi în continuare lupta politică... happy

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Trepadusii s-au nascut mult dupa ce au fost instituite canoanele. Cimitirele private sunt o sursa de avere si defaimare la adresa bisericii

| Dandanache explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Cimitirele private sunt o sursa de avere si defaimare la adresa bisericii laughing

Hai ca esti amuzant, tinere post-canonic! laughing Keep up the good work, Patriarhia iti da like!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Dandanache):

Deschide si tu unul

| DigiMind a răspuns:

BOR nu a adus vreun argument, a dat doar din gura in interes propriu, ca de obicei.