| RAY a întrebat:

Despre hinduism cam ce știți voi personal?

5 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Desi au milioane de zeitati, tot un singur zeu suprem au, Brahman.

| Werrich a răspuns:

Am asistat la o prezentare online despre hinduism pe Facebook, pagina se numește Centrul de Studii vedice București

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Mama se uită zilnic la o telenovelă indiană și, deoarece mai arunc și eu câte un ochi din când în când, am acumulat câteva cunoștințe.
La ei, ca în Europa până în secolul XIX, culoare de înmormântare este albul. Se obișnuia să se ardă văduvele - pe asta o știu și din Jules Verne, "Ocolul Pământului în 80 de zile" - dar acum nu se mai practică. Dacă țin bine minte, cadavrele sunt incinerate și cenușa e aruncată în fluviul Gange. Cred în reîncărcare și, în funcție de cât de bun ai fost, poți reîncarca drept om sau animal/plantă. Hindușii sunt vegetarieni și eu păcat grav să consumi carne. Se închină la mai mulți zei, principalul fiind Krishna (cred că Krishna era cel cu cap de elefant, cică i-ar fi tăiat tatăl său capul și apoi i l-a înlocuit). Hindușii recunosc 3 creatori, dintre care îl țin minte doar pe Shiva (e extrem de distrugător și are un al treilea ochi din care ies fulgere). În final, tot ce mai știu e că cred în conceptul de karmă și în zodiac (ei țin cont de zodiac când se căsătoresc). Se căsătoresc la ei acasă (tot ce țin minte e că nunta implică un fel de foc sacru în mijlocul casei). Cam asta-i tot ce-mi amintesc.

| chuckmanson a răspuns:

Știu despre panteonul lor, despre conceptele de bază precum karma, am citit rigveda bhagavad ghita și gita govinda și practic yoga zilnic. Aș vrea să citesc mult mai multe texte hinduse dar nu prea am apucat din lipsă de timp.

| DespaIonutz a răspuns:

Zeii Shiva Vishnu Brahma Ganesh Parvati laximi Rama Krishna Ravana Hanuman și mulți alți