| anonim_4396 a întrebat:

Deuteronom 22:28-29

Daca un om intalneste o fata fecioara nelogodita, o apuca cu sila, se culca cu ea si se intampla sa fie prinsi, omul care s-a culcat cu ea sa dea tatalui fetei cincizeci de sicli de argint; si pentru ca a necinstit-o, s-o ia de nevasta, si nu va putea s-o goneasca, toata viata lui.

1 - Cam cat de bolnav sa fii sa dai o asemenea pedeapsa unei fete recent violate?
2 - Cam ce credeti voi ca o sa pateasca fata respectiva daca se intampla sa nu fie prinsi?
3 - Cam cat de just si moral este dumnezeu din moment ce a cerut asa ceva?

13 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Vreau ca doamna EmaS sa binevoioasca sa treaca pe la aceasta intrebare, sa justifice atrocitatile Dumnezeului pe care atat de mult il iubeste si onoreaza!

1.La nivelul de patologie si cretinism al Dumnezeului crestin. Orice om mai rasarit,dpdv mental,va fi de acord ca, daca prin apoteotic, exista un Dumnezeu, e un tip peste medie de inteligent si perfect rational, ceea ce nu l-ar lasa sa fie atat de debil.

2.O sa se casatoreasca, dupa legea poporului lui Israel, nu va fi virgina la momentul casatoriei, fiind deja violata.Nefiind virgina, va fi scoasa de tatal ei, in fata casei si omorata cu pietre, pentru a fi starpita necuratia si necinstea din stirpea lui Israel! Al dracului de inteligent...

3. Dumnezeul biblic este orice,numai just,corect, moral, rational, pro-viata, pro-oameni nu.

NOname
| NOname a răspuns:

O chestie pur misogină.
Mă întreb, oare cum ar fi să fiu violată, iar apoi vândută de propriul meu tată și silită să-mi trăiesc tot restul vieții alături de violator, ca să mă violeze în continuare? Cumplit!

În loc să se facă dreptate și să fie protejată, este aruncată în gura lupului. O logică bolnavă...

| vitbsk a răspuns (pentru NOname):

"O chestie pur misogină."
O fată necinstită înainte de căsătorie risca să fie omorâtă cu pietre dacă nu era luată de nevastă, conform Legii lui Moise, deoarece a curvit în casa Tatălui-cetatea Ierusalim.
Iar în cadrul poporului ales orice nedreptate era considerată îndreptată împotriva lui Dumnezeu şi ca atare pedepsită înainte să abătă mânia asupra întregii colectivităţi.
De multe ori se întâmpla ca fata să nu fie luată cu sila dar din cauza părinţilor care nu erau de acord cu căsătoria e posibil să se fi recurs la prerogativa cu cei 50 de sicli pentru a face posibilă căsătoria şi pentru a nu omorâ nici fata.

| NOname a răspuns (pentru vitbsk):

Aproape totul era bazat pe niște legi misogine (vezi și: "O fată necinstită înainte de căsătorie risca să fie omorâtă cu pietre dacă nu era luată de nevastă, conform Legii lui Moise, deoarece a curvit în casa Tatălui-cetatea Ierusalim"), așa că nici nu merită dezbătut subiectul. Numai m-aș enerva fără rost.
O seară frumoasă.

P.S. http://www.tpu.ro/......-o-femeie/

| vitbsk a răspuns (pentru NOname):

M-ai înţeles greşit.
Am făcut o introducere pentru ca să înţelegi contextul.
Dacă tatăl nu dorea în ruptul capului să încredinţeze fata, deşi cei doi se iubeau.
Atunci băiatul "răpea" fata, consumau relaţia şi bărbatul se întorcea la tata-socru cu 50 de sicli.
Şi tata-socru nu mai putea refuza căsătoria, deoarece ar fi însemnat să încalce Legile lui Moise şi atunci el era dat spre osândă.
Prin prerogativa de mai sus se putea foarte bine proteja femeia iubită de la moarte, nu era doar, o "măsură pur misogină"...

| NOname a răspuns (pentru vitbsk):

Te-am înțeles de la bun început, însă să scuzi o lege misogină pe motiv că scuză alte legi misogine nu mi se pare o scuză plauzibilă. Toate sunt interconectate.

Dacă ar fi existat dreptate și egalitate (măcar la limita decenței) de la bun început și femeia n-ar fi fost tratată ca un animal sau moneda de schimb, nici n-ar fi fost nevoie să se ajungă la astfel de măsuri.

Crearea unor legi nedrepte și misogine peste alte legi nedrepte și misogine nu mi se pare a fi o soluție. Cine le-a gândit, după părerea mea, le-a gândit prost.

| vitbsk a răspuns (pentru NOname):

Nu cred că are rost să începem iar discuţii despre ce rol are femeia în iconomia creştină.
Începând de la Maica Domnului care este considerată de creştini născătoarea lui Dumnezeu Cuvântul.
Şi continuând cu femeile mironosiţe, purtătoare de credinţă în candela lor sufletească, cărora Hristos li s-a arătat înaintea ucenicilor.
Ca să nu mai zic şi de femeile martire mărturisitoare.
Femeia prin faptul că dă naştere ţine lumea.
A fi egali nu înseamnă a fi IDENITICI!
În misiunea lor de mântuire şi bărbatul şi femeia au şanse egale de mântuire, dar, rolurile diferă.

| NOname a răspuns (pentru vitbsk):

Scuză, dar chiar n-aș vrea să întru în dezbateri pe tema religiei.
Eu mi-am exprimat părerea despre legile - în general - din acea perioadă, despre felul în care erau tratate femeile de către bărbați, care conduceau lumea, fără să pun accent pe partea religioasă (în credințele celorlalți nu mă bag și vorbesc din perspectiva unui om simplu și complet detașat de aspectul religios. iar când se întâmplă să judec, judec fapta, nu persoana sau divinitatea).
Noapte bună.

| bogdanworld a răspuns:

1. sa fie tigan, nu neaparat bolnav
2. o sa aiba o viata normala ca a tigancilor
3. Dumnezeu le-a dat dupa inima lor, de aceea a venit Iisus si a desfiintat practicile Vechiului Testament.

| RAY a răspuns:

Tu esti o fata fecioara nelogodita?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gaia,constat ca dorita ta arzatoare de combatere a religiei, te face ca aproape zilnic de deschizi Biblia.Vezi ca "obisnuinta este a doua natura a omului",deci poti devenii dependent de Biblie, indiferent motivul, sau mai rau, sa doresti sa-ti dai doctoratul in religie, precum Ponta in drept.

| unbaiatanonim a răspuns:

Dumnezeu se supune legei tiganilor.

| Esial a răspuns:

Avand in vedere ca dupa ce s-a intamplat asta,nu se mai putea face nimic, nici nu o mai lua altcineva de sotie, nici nu-i putea coase virginitatea la loc, era normal sa incerce sa le impuna casatorie, altfel fata respectiva avea sa ramana singura toata viata.Chestia e ca tatal fetei avea dreptul sa refuze sa dea fata de sotie omului respectiv.Treaba cu banii,reprezentau pretul de mireasa in acele zile,un fel de rasplata acordata parintilor fetei ca au avut grija ca ea sa ramana casta, pura si regula asta nu scrie nicaieri ca ar fi fost impusa de Dumnezeu, oamenii creasera multe reguli potrivite anumitor situatii, legile societatii umane, ca doar Dumnezeu nu era un "control-freack" sa coordoneze orice miscare a oamenilor(+ca le mai daduse si liber-arbitru din start). Exodul 22:16, 17, erau multe lucruri injuste si imorale in acele zile dar nu erau comise de Dumnezeu.La chestia aceea "daca erau prinsi",nu trebuie sa te agati prea mult de acest amanunt pentru ca uite, lucrurile nu ramaneau asa,orice ar fi fost, tot existau urmari pentru faptas, exista si exemple de astfel de violuri in care omul respectiv, nu a fost prins atunci pe moment, uite: Geneza:34.