| mODIN a întrebat:

Deuteronomul 23:2 spune ca oricine nascut din curvie nu are ce cauta in rai si nu doar pentru o generatie, ci pentru 5! Deci tu si inca 9 generatii mergeti automat in iad pentru ceva care nici macar nu a fost vina voastra? Cata dreptate, cata iubire din partea Bunului Dumnezeu.Intrebarea mea este:Cum puteti sa spuneti ca e bun si iertator?

Răspuns Câştigător
| secessumaeternum a răspuns:

Si de ce nu are voie sa se faca preot? Poate este luat de langa ma-sa si crescut intr-un spirit moral si religios. Daca ar alege sa se faca preot, parintii adoptivi ce i-ar spune?,, Ba, nu te fa preot ca mama ta a fost tarfa?''

11 răspunsuri:
| iurii75 a răspuns:

învaţă să citeşti.

| Kalla a răspuns:

Esti suparat pe Dumnezeu, da rau de tot.

| Scarbo a răspuns:

Cam toti credinciosii de aici sunt crestini-ortodocsi, penticostali sau catolici, nu everi, evreii se iau dupa Vt, Nt e un nimic pentru ei, iar la crestini e invers, nu le mai pune intrebari crestinilor din Vt ca ei se iau dupa Leagea Noua, legea lui Hristos.

| Dumniezău a răspuns:

Sunt bun si iertator.
Obiectii, ceva nu vad.
Argumentul tau e invalid.

| Scarbo a răspuns (pentru Dumniezău):

Biblia e de vina nu tu.

Răspuns utilizator avertizat
| killer212121 a răspuns:

Ca sa intelegi Isus a venit pe pamant si a rescris legea.Deutoronomul era dupa Moise cu mult inainte de nasterea lui Hristos!

| Sethu a răspuns:

Ba da da-o dracu de treaba.Cica "deci tu si inca 9 generatii mergeti automat in iad".De unde dracu le scoti? Ma uit la majoritatea intrebarilor pe care le pui.Esti semidoct/a.Lasa dracu orgoliu ala de **** sau ce o fi si pune ma mana pe o carte.Iti pasa asa de mult de niste lucruri total stupide.Esti cumva ateu din cauza ca ai judecat pe oamenii dintr-o religie, care au facut numa rahaturi? Crezi ca biblia este o carte oarecare pe care o intelege tot prostu? Crezi ca ateii sunt cei mai tari si religiosii is numa niste idioti? Pui asa o eticheta din cate vad pe unii oameni.Renunta la prejudecati, calmeaza-te, citeste o carte! Lasa de la tine si intelege ca unele lucruri nu sunt chiar asa cum crezi tu. Daca ai impresia ca iti zic asta din rautate, te inseli.In orice caz, faci asa niste generalizari si atribui niste cauze de domeniul fantasticului unor lucruri pe care nu le intelegi.Vad ca esti si prea frustrat/a pe religie si iti cam umpli timpul cu lucruri care nu te ajuta sa evoluezi deloc.Gandeste in afara cutiei, suntem prea mici ca sa putem intelege unele lucruri.Si treaba cu Dumnezeu si universul e prea complexa pentru mintile noastre limitate.Noi putem observa doar 5% din univers si ne dam cu pareri.E ca si cum ai pune pauza pe un film, si ai incepe sa comentezi cu altii despre cadrul ala: eu stiu ce se intampla, dupa il omoara x pe y, altu vine si zice ca nu exista regizor
si altu vine si ii zice ca exista si multe alte lucruri.Las-o mai moale, pe bune! Sper ca vei intelege ceva din ce ti-am zis si vei lasa de la tine, pana la urma e spre binele tau.Nu ma prea intereseaza ce faci intr-un final dar sper ca un pic macar sa te gandesti la ce zic.Cauta lucruri de valoare si oameni deschisi la minte.Hai, bafta multa si o seara cat mai faina!

| Scarbo a răspuns (pentru Sethu):

Da biblia nu este o carte?, pe langa asta este una dintre cele mai importante carti, ce ai vreasa studieze, scufita rosie? Pe langa biblia este o carte foarte amuzanta cu foarte mule erori, si contradictii intre spusele personajelor principale, ce sa-i faci asa era la vreme aia, citatele din biblie mi se par unele din cele mai bune subiecte de dezbatut, si oricum religia asta ofera mult prea multe sperante false, si nu are nici-o legatura cu frustrarea, religia asta impiedica omul sa evolueze mai mult, si dauneaza foarte mult psihicului omului, prima oara interpretezi cumva biblia, a2a oara altfel, si tot asa pana ce ajungi sa te iei intru totul dupa biblie, devenind un fanatic religios sau ceva de genul, au fost foarte multe cazuri, mai ales in timpul inchizitiei, si eu de la ovreme am inceput sa ma iau dupa cateva legi din Vt, cum ar fi ca dreptatea poate fi facuta numai prin tortura ( asta e doar ideea nu si citatul, o sa incerc sa il caut maine ), femeile sunt inferioare barbatilor, toate femeile vorbesc numai prostii, daca nu vor sa ia aminte la vorbele unui barbat atunci trebuie batut pana ce ii intra adevarul in cap si mai sunt si altele. In orice caz religia asta trebuie sa dispara odata, a distrus mult prea mult mintile oamenilor, ma intristez cand sunt martor, la ceea ce numesc crestinii casa domnului ( biserica ), o multime de oameni se calca in picioare ca animalele pentru ca linge mumii..., a dracu evolutie...