| nicucostea855 a întrebat:

Dezvoltarea accelerata a stiintei si tehnologiei a devenit o necesitate pe plan mondial odata cu cresterea populatiei la nivel mondial. Din acest motiv conflictele au devenit mai mari si mai acerbe mai intai pe plan militar si apoi si economic. Industrializarea a devenit si ea o necesitate pentru a face posibila hranirea cat mai multor oameni. Bolile au fost si ele tot mai multe odata cu inmultirea populatiei si astfel si inovatiile in medicina au fost accelerate.

Astfel motivul avansului stiintific si tehnologic in ultimii 300 de ani este cresterea galopanta a populatiei mondiale datorita relatiilor sexuale tot mai multe ca urmare a degradarii morale?

Un barbat colinda la cel putin 10 femei lasandu-le insarcinate? Femeile vor si ele mai mult de 10 modele de barbati, pe parcursul vietii?

Religia a franat oarecum cresterea necontrolata a populatiei globale pana in 1700 d.Hr?

Răspuns Câştigător
| autodidact a răspuns:

Revolutia industriala, stiintifica, tehnologica si, in ultimele decenii, revolutia informatica au schimbat radical societatea umana. Ca un paradox, progresul si regresul societatii nu au fost niciodata mai evidente ca in secolul trecut, binenteles, nici mileniului III, aflat inca la inceput, nefacand exceptie de la regula. Cu mult timp in urma, intr-o discutie cu in amic, exprimandu-mi dorinta de a fi trait in antichitate, acesta mi-a replicat ca ar trebui sa fiu multumit de epoca in care traim. Sa nu fim ipocriti, beneficiem in prezent de ultimele cuceriri ale stiintei si tehnicii, aspect care ma determina sa afirm ca nu mi-ar fi placut sa traiesc intr-o alta epoca istorica decat aceasta. Dar, tehnologizarea, informatizarea, progresul accelerat al societatii umane reprezinta o sabie cu doua taisuri. Nu stau foarte bine la statistica, dar omenirea avea dupa Al doilea razboi mondial, de departe cel mai distrugator conflict militar, putin peste 1, 5 miliarde de suflete, astazi are aproximativ 8 miliarde, semn al unui progres general mai mult decat evident, desi in privinta repartitiei acestuia la nivel global, la progres ma refer, mai ramane discutat, al imbunatatirii conditiilor de trai, dar cu ce pret, cu pretul unei presiuni uriase asupra mediului inconjurator, ca sa nu spun al distrugerii acestuia, si al secatuirii resurselor planetei. Marea provocare a urmatoarelor decenii o va reprezenta lupta, una acerba pentru resurse: hrana, apa si combustibil, de aici viitoare conflicte militare, caci majoritatea razbaielor au avut si vor avea o componenta economica importanta. Cateodata si natura ne mai da cate o palma. Deja evolutia extraordinara a ultimelor doua secole este insotita permanent si de involutie. Omul s-a indepartat tot mai mult de natura, de religie, desi exista inca multi oameni religiosi, cel putin in teorie, caci in practica, de morala, desi cine suntem noi sa spunem ce este moral si ce nu. Avem de a face cu in libertinaj scapat de sub control si promovat intens pe un anumit tip de siteuri, de iubiri si un anumit tip de relatii inca de pe la 10-11 ani, ceea ce ma face sa spun ca deja s-a mers prea departe. O sa spunem ca lucrurile erau mai asezate in trecut, oamenii erau mai cuminti, desi multi autori antici (greci, romani), sau din epocile medievala si moderna semnalau cu lux de amanunte destrabalare si derapajele de natura sexuala din anumite sfere ale societatii de atunci. Da, lumea s-a schimbat, viitorul apartine tehnologiei, desi nu trebuie sa ne lasam dominati de aceasta, context in care nu mai putem avea pretentia ca un individ din prezent sa fie la fel ca unul de acum 50, 150, 1500 de ani, sa gandeasca si sa se comporte la fel. Daca privim institutia religiei, ca pe una de control al maselor, imi vine in minte un exemplu in acest sens: inchizitia, bratul armat al bisericii catolice, care incerca sa supravegheze, sa controleze si sa taxeze inclusiv relatiile intime intre enoriasi, e drept, focusandu-se mai mult pe aspectele deviante ale acestora. Intr-o societate libera, fiecare individ dispune de propriul trup, poate dispune de propriul trup, atat timp cat nu dauneaza celorlalti. Nu stiu daca toate femeile au avut relatii cu 10 barbati, barbatii cu cate 10 femei, dar eu, care nu sunt neaparat un puritan, consider ca lucrurile au luat-o putin pe aratura.

| nicucostea855 explică (pentru autodidact):

In antichitate omul manca cu o lingura de lemn si era mai sanatos. Cand venea sabia peste el murea repede ( in cateva minute de agonie ) si gata.

In prezent omul mananca cu o lingura electronica si e mai bolnav mancand salam cu multe E-uri. Cand vine boala ( NU sabia ) peste el e purtat din doctor in doctor si dupa cativa ani de agonie, chin sufletesc si trupesc moare.

| raMLesS a răspuns (pentru nicucostea855):

Oamenii din epocile străvechi nu aveau acces la medicamente eficiente, la un stil de viață echilibrat, la o alimentație variată, iar factorii externi, precum cataclismele și bolile îi decimau de tineri, chiar de copii.
Media de viata era in jur de 30 de ani, acum e aproape tripla, despre ce vorbesti acolo?
Ce lingura electronica visezi si cine il pune sa manance salam toata ziua?
Da pe vremuri cand la 30 de ani ramaneau fara aproape nici un dinte in gura era mai bine? Aia nu era suferinţa? Spalatul pe dinti era inexistent, si faceau adesea infectii bucale(in gura mai pe intelesul tau).
Daca ai avut vreodata vreo durere de masea o sa intelegi.
Ce tot aberezi acolo? Nu vezi ca toti userii inclusiv si cei crestini spun ca debitezi numai tampenii si fabulatii?

52 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

. Daca privim institutia religiei, ca pe una de control al maselor, imi vine in minte un exemplu in acest sens: inchizitia, bratul armat al bisericii catolice, care incerca sa supravegheze, sa controleze si sa taxeze inclusiv relatiile intime intre enoriasi, e drept, focusandu-se mai mult pe aspectele deviante ale acestora

ce om poti fii sa dai dreptate acestui specimen

| Mayhem666 a răspuns:

100 de oameni facand 100 de copii nu e acelasi lucru cu 10 oameni facand o suta de copii. In primul caz fiecare cuplu are 2 copii, in al doilea caz fiecare cuplu are 10 copii. Cu cat ai mai multi oameni, cu atat vei se vor naste si mai multi. Primul exemplu e cam cum e pre vremea noastra, iar al doilea cam cum era pe vremea bunicilor nostri.
Pe atunci era cum ai spus tu, ca un barbat vrea mai multe femei iar o femeie vrea mai multi barbati.
La noi acum exista contraceptivele si prezervativele asa ca puteam sa avem "a good time" fara sa ne facem griji ca o sa se sfarseasca cu un copil, caz care pe atunci nu era posibil, atunci daca faceai sex, aveai si copil.
Lucrurile nu pot sa spun ca s-au schimbat prea mult de atunci pana acum, singurul lucru schimbat e ca nu se mai nasc la fel de multi copii de la un cuplu. Faptul ca se nasc multi e pentru ca si populatia e mare, asa ca aici si aplica exemplul pe care l-am spus la inceput.
Religia nu a franat nimic, si pe atunci se faceau copii ba chiar mai multi decat se fac acum, doar ca acum suntem multi si de aia nu ne dam seama si avem impresia ca acum ne inmultim mai mult decat pe vremuri.

| Lukasssz a răspuns:

Ce faci frate aici? "Un barbat colinda la cel putin 10 femei lasandu-le insarcinate? Femeile vor si ele mai mult de 10 modele de barbati, pe parcursul vietii?"De unde stii tu asta?

| nicucostea855 explică (pentru Lukasssz):

Era o statistica. Si chestia asta ia amploare. In plus femeile nasc tot mai greu pentru ca se nasc din ce in ce mai multi gemeni. Una a nascut 9 copii.

| Lukasssz a răspuns (pentru nicucostea855):

Si ce e rau in asta?

| Lukasssz a răspuns (pentru nicucostea855):

E ceva gresit ca a nascut 9 copii?

| nicucostea855 explică (pentru Lukasssz):

Inchipuie-ti ce dureros si greu a fost sa mearga cu 9 bebe in burta pe strada.

| Lukasssz a răspuns (pentru nicucostea855):

Poate nu s-a simtit asa de rau, e doar un caz nemaivazut.Mai bine ne-am bucura ca a dat viata a 9 suflete!

| nicucostea855 explică (pentru Lukasssz):

E doar chestiune de timp pana ajungi si tu pe o masa de operatie si atunci sa mai pui inca o data aceasta intrebare "Si ce e rau in asta?" In loc sa fie lasat omul sa moara i se promite ca printr-o operatie i se poate prelungi viata. Doar 50% din operatiile grele se bucura de succes in timp ce restul e tortura cu acceptul pacientului urmata de deces. Bineinteles luam in calcul anestezia care reduce mult din durere. Exista calmante. Dar durerea tot durere e. Era unu belit la gat pana la piept stand pe scaun in fata mea. I se vedeau muschii decopertati in timp ce el privea la mine cum asistenta il pansa.

| Lukasssz a răspuns (pentru nicucostea855):

Ce e rau in asta? Plus daca esti sanatos de ce sa faci operatie?

| Lukasssz a răspuns (pentru nicucostea855):

Adica tu voiai ca mama ai care a facut 9 copii trebuia sa fie lasata sa moara?

| nicucostea855 explică (pentru Lukasssz):

Din acest punct de vedere e o bucurie. Insa una e sa poarte o femeie un bebe si alta doi bebe sau chiar noua. Da e o bucurie insa durerea si chinul e mare. Evident ca aceasta bucurie tinde sa eclipseze suferinta. Totusi durerea tot durere si greutate e.

| CIaudiu a răspuns (pentru nicucostea855):

"nu am spus ca era mai bine, insa suferinta este mai multa in epoca moderna daca stai sa aduni toate suferintele. Evident ca suma suferintelor e mai mare in prezent pentru ca e populatie mai multa." - gresit, greșit, greșit. Mergi pe premise gresite. Aici trebuie sa vorbim de densitate si de gravitate. Nu compara 10 morti din 15 oameni cu 20 de morti din 100 de oameni. E o diferenta. Te-ai indepartat de tot de idee. Cica la tine, "si femeia aia care a nascut 9 copii?". Ce e asta? Un exemplu aruncat acolo pentru ce?
Vrei sa comparam evul mediu cat procentaj din populatie a trait foarte bine fara griji si cati au trait mizer si prost cu toate crimele lor iar dupa sa comparam ce procentaj din populatia anului 2021 traieste bine si ce protej traieste la fel de rau ca cei din evul mediu sau din alte ere istorice? Sa vedem si noi cati din 10 pe atunci o duceau bine si cati din 10 o duc bine acum. Nici nu stiu daca in era asta am putea spune macar 1 din 10. Cred ca ar trebui sa inlocuim 10-le cu 20.

Cele doua razboaie nu au fost intr-o era chiar atat de avansata stiintific, de-abia pe atunci incepea sa se dezvolte in adevaratul sens. In acea perioada oamenii inca nu au cunoscut puterea si efectele progresului tehnologic. Dupa cele doua razboaie s-au semnat destul de multe tratate cu privire la armele nucleare si la tehnologia avansata in domeniul militar. Oamenii au invatat din greseli si sunt constienti ca la momentul actual daca ar pune in practica tot ce pot face ar avea un singur rezultat: viata nu ar mai putea fi posibila pe Pamant. Prezentul conteaza, trecutul trebuie sa-l luam ca pe o invatatura.

| Lukasssz a răspuns (pentru nicucostea855):

Si plus nu sunt numai tratamente chirurgicale ci si tratamente medicamentoase care sunt mai bune, despre astea ce parere ai?

| raMLesS a răspuns (pentru nicucostea855):

" e blanda pentru 90% din populatie, in timp ce pentru restul de 10% e cat se poate de cruda si dureroasa si mortala. Si in trecut doar 10% erau torturati. In prezent 10% sunt torturati de aceasta pandemie."
O parte dintre cei "torturati" chiar scapa de covid.
Vrei sa spui ca pe vremuri cu ciuma, care in prezent e o boala banala care nici macar nu mai exista, era mai putin fatala sau mai putin grava? Unde rata de deces era in jur de 50-70%? Adica se imbolnaveau 10, mureau 5, 6, 7.
Covidu asta exista doar de un an jumate.

| raMLesS a răspuns (pentru CIaudiu):

"E doar chestiune de timp pana ajungi si tu pe o masa de operatie si atunci sa mai pui inca o data aceasta intrebare "Si ce e rau in asta?" In loc sa fie lasat omul sa moara i se promite ca printr-o operatie i se poate prelungi viata. Doar 50% din operatiile grele se bucura de succes in timp ce restul e tortura cu acceptul pacientului urmata de deces. "

E grav avariat omul.

| nicucostea855 explică (pentru Lukasssz):

Vezi ca orientezi discutia acuzandu-ma sau suspectandu-ma de idei gresite. Nu sunt de acord sa moara cineva sau sa se chinuie sau sa fie chinuit. Insa nu e de neglijat numarul de dureri in numele dezvoltarii stiintei si tehnologiei.

Romani 8:22:"toată creația continuă să geamă și să sufere până acum."

Concluzia la care vreau sa ajung e ca cu tehnologie sau fara tehnologie omenirea tot sufera si moare, ba chiar mai mult decat in trecut luat per total.

Asta nu vreti voi sa intelegeti.

Si eu daca am o problema medicala merg la doctor. Dar voi, in dorinta de a ma combate, ma acuzati pe nedrept precum ca mi-ar face placere tortura, suferinta, durerea.

| nicucostea855 explică (pentru Lukasssz):

Omule, tu ai suferit de vreo boala grava ca sa vii cu idei din astea? Eu stiu ce inseamna stiinta si tehnologia pana la limita dintre viata si moarte. Sunt recunoscator ca traiesc datorita tehnologiei insa nu uit ca tot tehnologia si stiinta m-au imbolnavit grav. Cum poti numi asta? Poluarea datorita stiintei si tehnologiei nu va disparea nenica. Poluarea distruge vieti mai mult decat torturile si razboaiele din evul mediu si din antichitate.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

Tu ai fost in Africa nenica? Nu uita ca suntem intr-o tara bogata in comparatie cu Africa. Tu vorbesti despre falsa prosperitate. In februarie 2020 OMS zicea ca epidemia e sub control. La fel zice si acum. Insa in ciuda progresului stiintific si tehnologic o mare parte din populatia lumii traieste in foamete, saracie, boli si moarte care poate fi evitata in tarile mai bogate. Tu privesti cifrele din punct de vedere al bogatului care se uita doar la cum traiesc oamenii bogati.

| CIaudiu a răspuns (pentru nicucostea855):

Dar stii motivele pentru care se intampla asta sau vorbesti doar ce iti convine?
Daca stiinta ne aduce atata prosperitate, voi religiosii de ce o blamati si o respingeti atat? Efectiv te contrazici singur. Eu nu mai continui subiectul ca n-am cu cine. Pai tu ma iei la raspundere ca daca am fost in Africa dar tu tot ce scoti pe gura sunt doar prostii nedocumentate. Ti-am zis in mai multe ocazii, sa-mi dai rapoarte, studii, dovezi palpabile, orice care sa-ti argumenteze aberatiile. N-ai facut-o, din contra, ai stat sa te abati de la subiectul tau cu alte aberatii. De la postarea asta sunt out, nu mai raspund. Sper ca macar viitoarea postare a ta sa o alcatuiesti mai bine. La ce intrebari si raspunsuri ai postat pana acum, o iei pe urmele lui Dany.

| nicucostea855 explică (pentru raMLesS):

Vreau sa fac o comparatie per total intre acum si trecut.

In trecut oamenii nu cadeau de pe bloc, nu sufereau atatea accidente de munca incercand sa ridice atat de multe blocuri, nu mureau in atat de multe accidente de circulatie in care omul e facut una cu caroseria masinii facuta pachet si omul striga dupa jutor daca mai poate pana vine smurdu, nu mureau de la poluare si mancau si respirau un aer curat, nu mureau in explozia rachetei Columbia, ( iar in viitorul apropiat ) nu mureau calatorind spre Marte in cautarea unei alte planete evadand dupa planeta Pamant care devine tot mai neprietenoasa cu omul, etc.

| raMLesS a răspuns (pentru nicucostea855):

"In trecut oamenii nu cadeau de pe bloc, nu sufereau atatea accidente de munca incercand sa ridice atat de multe blocuri, nu mureau in atat de multe accidente de circulatie in care omul e facut una cu caroseria masinii facuta pachet si omul striga dupa jutor daca mai poate pana vine smurdu, nu mureau de la poluare si mancau si respirau un aer curat, nu mureau in explozia rachetei Columbia, ( iar in viitorul apropiat ) nu mureau calatorind spre Marte in cautarea unei alte planete evadand dupa planeta Pamant care devine tot mai neprietenoasa cu omul, etc."

Si a cui e vina? A cui e vina ca ti se stramba coloana si toate cele?
Nu e tot a ta, tot a lor ca nu sunt atenti? Prostia se plateste si cand se plateste te cam falimenteaza.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

"Daca stiinta ne aduce atata prosperitate, voi religiosii de ce o blamati si o respingeti atat?" - adevarat stiinta nu o blamez. De exemplu tehnologia e o stiinta concreta si benefica in circumstantele actuale insa sunt parti ale pretinsei "stiinte" care se cheama stiinta ipotetica precum cea care se ocupa cu presupuneri legate de ce s-a intamplat cu zeci de mii milioane miliarde de ani in urma sau in viitor adica un domeniu care este tratat si de religie sub multe aspecte in mod contradictoriu si totusi logic si care nu poate fi combatut cu argumente solide.

| mastadont a răspuns:

Ok, hai să facem o comparație între evul mediu și prezent, între 1epoca religiei și epoca științei. În evul mediu, dăunătorii precum puricii, păduchii și șobolanii erau la ordinea zilei. Oamenii se spălau cam de două ori pe an, și alea erau cazuri fericite pentru că bogătașii nu se spălau mai de loc fiind un păcat. Oamenii erau atât de jegoși încât exista, pentru femeile din înalta societate, un fel de perie cu coadă lungă pentru a se putea scărpina în voie pe spate, chiar am văzut așa-ceva într-un muzeu. Acum facem duș în fiecare zi, nu mai suntem constant pișcați, mușcați și infectați cu sute de boli. Moartea neagră a fost una dintre cele mai distructive boli, care a fost total eradicată în zilele noastre. Aceasta era transmisă de șobolani și a omorât aproximativ un sfert din populația lumii, care era mult mai mică în acele vremuri. S-a ajuns să existe orașe aproape complet părăsite pentru că nu mai era cine să locuiască în ele, nu mai avea cine să lucreze pământul, iar cei care au avut norocul să supraviețuiască s-au trezit peste noapte bogați pentru că existau atât de multe bunuri pe care nimeni nu le revendica. Singurul tratament existent era rugăciunea, care bineînțeles că nu funcționa. Acum suntem în plină pandemie, au murit câteva milioane din 8 miliarde și decesele sunt din ce în ce mai puține pentru că avem vaccin. Acum avem tratamente, și chiar dacă apare o mutație, o boală nouă, în cel mai scurt timp va apărea un tratament.
În trecut, lumea se afla într-un război aproape constant. Dacă nobilii nu se înțelegeau asupra pământului, dacă un nobil spunea ceva greșit despre religie, se războia cu celălalt, nu se prea cunoștea conflictul pașnic. Se războiau statele între ele, se războiau nobilii din acele state între ei, iar intoleranța religioasă era la cote extrem de ridicate. Menționez aici masacrul din noaptea sfântului Bartolomeu, exterminarea aproape completă a hughenoților și multe altele. Acum fiecare are dreptul să aleagă în ce să creadă, fiecare poate să-și exprime părerea fără teama de a fi ars pe rug, crucificat sau torturat. Nu e de mirare deci că statele religioase sunt cele mai involuate, vezi de exemplu siria din zilele noastre, un stat profund religios în care nu ai voie să-ți spui părerea iar uciderea cu pietre este aproape la ordinea zilei, și asta în 2021. Cum e siria astăzi așa era peste tot în evul mediu, poate chiar mai rău.
Dacă tu crezi că era mai bine pe atunci e dreptul tău să-ți exprimi opinia însă nu multă lume va fi de acord cu tine, cel puțin cei care au puțină minte nu vor lua în considerare asemenea inepții.

| CIaudiu a răspuns:

Iar vorbesti total prost si cum nu trebuie pe alocuri. Ce incerci sa faci? Este deja a treia postare in care te iei de stiinta cu 0 argumente. Nu te agreeaza nici crestinii, da' pai ateii. Nu vad sa te felicite niciunul. N-au de ce iti spun eu. Continua tu sa ignori intrebarile noastre de pe urma postarilor tale si ai sa vezi cum iei o frumoasa suspendare pentru intoleranta credintelor celorlalti. Si asta pentru ca nu esti subiectiv, nu esti dispus sa intri in discutii. Tot ce faci este sa postezi un bullshit total nedocumentat oferit intr-un mod care sa dea un aer de frustrare.

"de-asta conflictele au fost mai mari si mai acerbe" - ia pune tu frumos mana pe internet sau pe o carte de istorie mai groasa si uita-te sa vezi cand au fost cele mai multe si cele mai mari conflicte/razboaie. Eu nu vad in zilele noastre niciun conflict, dar stiu extrem de multe in perioada cand stiinta era precara si religia un mod de viata, multe razboaie chiar avand legaturi religioase. Raspunde-mi te rog cu o argumentare pentru ceea ce sustii daca esti in stare, daca nu, voi considera ca ti-ai dat seama ca iar ai gafat-o.

"Bolile au fost si ele tot mai multe odata cu inmultirea populatiei." - iar vorbesti prost. Stii de ce a crescut populatia atat de rapid in ultimii ani? Datorita stiintei si a ramurii sale medicina, care a gasit tratamente pentru multe boli, si astfel oamenii s-au imunizat mai bine si nu au mai avut dusmani. Nu s-a inmultit nicio boala atat de mult pe cat crezi. Sunt de luat in calcul mai multi factori. Vrei sa vorbim despre bolile din evul mediu care a fost o era a religiei? Vrei sa vedem cati oameni au murit de ciume, holere, apendicite si multe alte boli din cauza traiului mizer si a lipsei medicinei? O treime din populatia lumii a murit doar in pandemia ciumei negre.

"Astfel motivul avansului stiintific si tehnologic in ultimii 300 de ani este cresterea galopanta a populatiei mondiale datorita relatiilor sexuale tot mai multe ca urmare a degradarii morale. " - din tot ce ai scris in aceasta postare, fraza asta a fost cea mai proasta si total eronata fara nicio logica si sens. De ce? Pai hai sa-ti explic. Cresterea populatiei nu este motivul pentru care stiinta a acelerat in ultimii 300 de ani. E o prostie. Din contra. Populatia lumii a avut o crestere semnificativ-accelerata datorita stiintei si al progresului stiintific din ultimii 300 de ani. Oamenii s-au reprodus mai mult pentru ca stiinta a evoluat si-a gasit mai multe solutii pentru vietile noastre. Nu prea mai avem dusmani. Alimentatia foarte diversa si cu mult mai calitativa decat cea din trecut, serviciile medicale gratuite de ultima generatie, progresul tehnologic, tehnologia care ne inconjoara, si multe altele, ne-au inbunatatit considerabil vietile si asta a adus la o longevitate mai mare si o reproducere mai buna. Stiinta asa cum a fost pasnica pana acum si ne-a inbunatatit vietile prin solutii, asa o va face si in viitor chiar si pentru lucrurile scapate de sub control chiar de ea. Asa ca nu te gandi la vaccine care sa provoace crime in masa. O simpla lege data acolo unde trebuie este mai mult decat suficient. Eugenismul a avut si el o contributie mica in stiinta. A adus la dezvoltarea si crearea metodelor contraceptive.

"Un barbat colinda la cel putin 10 femei lasandu-le insarcinate. Femeile vor si ele mai mult de 10 modele de barbati, pe parcursul vietii." - ai vreun document, studiu oficial? Ai ceva palbabil sau e doar o parere personala? Ti-am zis si ti-o tot zic, inceteaza sa mai scoti lucruri de la tine din cap cand stii ca acestea sunt destinate pentru a blama stiinta. Inainte sa postezi ceva, verifica daca ce stii este adevarat. Nu te-ai saturat sa tot scoti prostii din tastatura? Acum cateva zile spuneai ca esti mai destept decat mine, ca intelegi mai bine lumea decat mine. Unde ar trebui sa se vada asta? Pana acum ai demonstrat ca te inseli.

"Religia a franat oarecum cresterea necontrolata a populatiei globale pana in 1700 d.Hr?" - Deci aici acuzi religia pentru ca a tinut populatia proasta cu dezvoltarea in loc, ceea ce nu le-a permis sa isi imbunatateasca vietile, lasandu-i in boli si razboaie. Nu mai zic nimic. Religia a fost doar o alegere care le-a influentat viata. Are legatura cu ce spui tu dar nici chiar atat.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

"Eu nu vad in zilele noastre niciun conflict" - ba din contra conflictele au forma inarmarii si spionajului LA CELE MAI MARI COTE DIN istoria umanitatii. Cred ca stii zicala "DACA VREI PACE TREBUIE SA TE PREGATESTI DE RAZBOI". Asta nu e conflict?

| CIaudiu a răspuns (pentru nicucostea855):

Pe bune? Faci comparatie dintre sutele de milioane de crime din razboaie cu conflicte pasnice de hacking si spionaj?
Las-o asa ca m-ai dezamagit teribil cu raspunsul asta. Te-ai indepartat de tot de subiect. Te iei de stiinta ca vine cu lucruri din ce in ce mai urate, si te iei acum de faptul ca stiinta si experienta de viata a oamenilor a adus de la incetarea razboaielor ucigase la niste conflicte politice care se pot ajunge cel mult pana la hacking si spionaj pentru distrugerea economiei unei tari. Practic vi si acuzi stiinta si totodata ne spui ca sunt mult mai grave aceste conflicte decat razboaiele din trecut.

| raMLesS a răspuns (pentru CIaudiu):

Din nou, un alt raspuns foarte bine argumentat.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

In trecut aia mureau, era alba sau neagra. Acum e gri adica o moarte mai lenta si mai chinuitoare cu tehnologia in mana precum un medicament de sedare si calmare in timp ce omul e chinuit de ingrijorari, depresie la cote maxime amplificate de cat mai multe stiri rele. Daca nu ar fi tehnologia asta omul nu ar mai fi atat de bombardat cu stiri rele. Publicitate agresiva bagata pe gatul oamenilor cu forta. Daca nu accepti cookies nu te lasa sa intri pe acel site.

| raMLesS a răspuns (pentru CIaudiu):

In viziuea lui de psihopat, picatul unui site sau infectarea unui computer cu vreun malware, trojan, etc... e mult mai grav ca arsul pe rug de viu, spanzuratul si multe altele.
Uita-te numai ce au inventat psihopatii https://incredibilia.ro/15-metode-de-tortura-pedepse-medievale/

| CIaudiu a răspuns (pentru nicucostea855):

Ce treaba are asta cu ideea principala din intrebare? Te-ai indepartat cu mult de subiect. Ce treaba au razboaiele sangeroase cu faptul ca te dispera pe tine alertele cookies? Nu esti normal deloc. Te rog eu, las-o asa.
Practic acum mi-ai spus ca e mai grav sa primesti alerte cookies si sa existe si unele stiri false acolo unde se poate decat o sumedenie de mortii chinuitoare din razboaiele istorice.

| nicucostea855 explică (pentru raMLesS):

Da asa este. Existau metode de tortura foarte dureroase. Dar asta nu inseamna ca astazi omul sufera mai putin decat atunci. In prezent oamenii nu mai sunt torturati atat de mult fizic ci psihic. Depresia este maladia epocii moderne.

| CIaudiu a răspuns (pentru raMLesS):

Exact asa se intelege din ce spune, si o spune in fraze mici si simple ceea ce ma face sa cred ca este chiar o parere personala, nu o greseala contextuala in care a vrut sa spuna altceva.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

Si cu pandemia asta cum e sa ramana oamenii fara aer? Stiinta combina soarecii cu liliecii si asa a iesit covidu. Tortura de a nu mai putea respira cum trebuie pana la deces timp de o saptamana a uitat s-o enumere printre metodele de tortura.

| CIaudiu a răspuns (pentru nicucostea855):

Depresia are solutie si este accesibila tuturor. Nu se compara cu razboaiele care au adus la sute de milioane de morti. Ideea de baza a ta era ca stiinta a adus din ce in ce mai multe rele si ne spui ca depresia care e una simpla si usor tratabila este mult mai grava decat sutele de milioane de decese de pe urma razboaielor si bolilor. Deci indirect ne spui ca mai bine erau acele boli si acele razboaie decat sa existe aceste depresii care se pot trata usor.

| CIaudiu a răspuns (pentru nicucostea855):

Hai sa nu vorbim despre lucruri care ne depasesc si nu suntem in stare sa dovedim. A aparut o pandemie care este una blanda iar pentru ca stiinta a evoluat atat de mult iar lumea s-a unit si a investit mult, a dezvoltat foarte rapid nu una, ci mai multe vaccine care vin cu imunizarea care face din aceasta pandemie un simplu test pe care l-am trecut cu brio si care totodata este o oglinda ce reflecta cat de mult a evoluat stiinta dar si defectele pe care le avem si trebuie sa le rezolvam pe viitor. Altceva?

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

"Deci indirect ne spui ca mai bine erau acele boli si acele razboaie decat sa existe aceste depresii care se pot trata usor."- nu am spus ca era mai bine, insa suferinta este mai multa in epoca moderna daca stai sa aduni toate suferintele. Evident ca suma suferintelor e mai mare in prezent pentru ca e populatie mai multa.

Ce poti spune despre torturile naziste din al doilea razboi mondial? Acestea au avut loc in plina ascensiune stiintifica si tehnologica.

In plus razboaie mondiale nu au fost inainte de 1700 cand stiinta si tehnologia era mult in urma, ci in ultimul secol cand stiinta si tehnologia au avut cea mai mare dezvoltare.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

Acele torturi se practica si in prezent insa sunt bine ascunse de publicul larg.

| nicucostea855 explică (pentru nicucostea855):

Pe langa acele torturi clasice au aparut alte metode de tortura mai evoluate tehnologic.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

Pe aia careia i-a dat foc bagata in valiza ce mai e? Pe aia care ard de vii in autobuzul cuprins de flacari ce mai e? Pe ala care a murit si ramas in reactorul 4 Cernobal ce mai e? Daca stau sa caut chinuri greu de descris in cuvinte si imagini le gasesc usor pe net la un click distanta.

| raMLesS a răspuns (pentru CIaudiu):

Astuia i se pare normal sa omori, sa torturezi, stiinta i se pare o prostie.
Ia zi, ce ne trebuie noua igiena, ce iti trebuie tie masina, bicicleta, ce iti trebuie sa faci baie, sa mananci, sa te tratezi, sa te educi... Crezi ca in Evul Mediu aveau asa ceva? Se murea pe capete de la boli, de la torturi si de la razboaie, dar nu are importanta pentru ca Dumnezeu asta a vrut, deci e mai bine ca acum.
Nu vezi ce se intampla acum? Are lumea depresii si covizi... ma rog, si pe vremuri aveau oamenii probleme de genul, de multe ori depresia era cea mai mica problema pentru ca aveau altele mult mai grave, da tot e mai grav ca acum? Ia zi ma ateule rastigni-te-as pe cruce, ce zice Biblia? Mai bine sa fie oamenii animale, sa fie mai rau ca boschetarii, sa fie exact asa cum erau in Evul mediu decat cum e acum.
Tu iti dai seama ce nenorociri se intampla? ACUM EXISTA CUPLURI CARE SE DESPART! SCRIE ASA CEVA IN BIBLIE?
SCRIE CA AI VOIE SA SPELI DUMINICA? MERITI SA FII RASTIGNIT PE CRUCE PENTRU PACATUL ASTA, DACA ASA SCRIE ASA E!

Doamne fereste, nu stiu ce educatie a primit, dar asta are mintea fix a unui om din evul mediu, e si trist si grav ca exista persoane de genul.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

Pe aia care ii iradiaza ( tortureaza cu acceptul pacientului ) avand leucemie, pana le distruge maduva osoasa, ce mai e? Si asta in numele stiintei si progresului tehnologic. Si dintre acesti torturati doar 1% scapa cu viata si pot sa spuna ca au scapat de tortura care se intinde pe ani de zile.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

"A aparut o pandemie care este una blanda" - e blanda pentru 90% din populatie, in timp ce pentru restul de 10% e cat se poate de cruda si dureroasa si mortala. Si in trecut doar 10% erau torturati. In prezent 10% sunt torturati de aceasta pandemie.

| raMLesS a răspuns (pentru nicucostea855):

Da de ce nu te uiti ma inteligentule la statistici? Tu iei cazul particulare, ca a facut ala accident, ca s-a electrocutat unu, ca i-a sarit lu nu stiu cine butelia in aer, etc...
Moare 1 din 100.000 de oameni de la nu stiu ce vaccin si tu ce zici? "Ati vazut ce face stiinta, a omorat pe saracul om", dar nu te duce capsorul sa te gandesti cati oameni mureau daca nu faceau vaccinul.
Si normal ca oamenii sunt de acord cu tratamentele care le dau o speranta la viata, omul lupta sa supravietuiasca.
E ca si cum ai spune ca masina e vehicul necurat si ca mai bine mergi pe jos sau cu caruta pentru ca poti sa mori.
Scopul lui e sa te duca din A in B intr-un timp foarte scurt, daca tu esti imbecil si nu esti atent la drum sau faci mai stiu eu ce, aia e problema ta.
Stiinta are rolul de ati face viata mai usoara si mai buna, decat sa trimit porumbei calatori, prefer sa folosesc telefonul mobil si sa trimit mesaje sau sa sun, si ghici ce, pot sa-l iau peste tot cu mine.
Daca vrei sa traiesti simplu, de ce nu o faci? De ce nu te duci in munti cu cortul si sa-ti cresti singur animale? AAAA, Din cauza stiintei, e mai usor sa mergi la magazin si sa cumperi costita de porc, branza si toate cele decat sa le cresti tu si sa te ocupi de totul.
Ghici ce, lucrul asta iti ofera mai mult timp liber, poti sa-ti folosesti timpul liber facand altceva... Sau asta e dezavantaj? Fir-ar a dracu de stiinta.

| nicucostea855 explică (pentru raMLesS):

"Astuia i se pare normal sa omori, sa torturezi, stiinta i se pare o prostie" - vezi ca ma acuzi pe nedrept. N-am zis nicaieri ca e normal sa omori, sa torturezi. Ce faci tu e calomnie.

| nicucostea855 explică (pentru raMLesS):

"dar nu te duce capsorul sa te gandesti cati oameni mureau daca nu faceau vaccinul." - da, mureau mai multi oameni. De aceea si eu m-am vaccinat. Eu nu desconsider progresul stiintific si tehnologic. Lucrez ca inginer. Am facut o facultate politehnica.

Cu toate acestea ma intreb per total: in ansamblul tuturor lucrurilor in lumea antica se traia mai bine sau mai rau decat in prezent?

De exemplu cine vrea sa manance dietetic si sa-si masoare cantitatea de hrana consumata ca sa nu-i creasca prea mult glicemia apeleaza la o lingurita electronica. Daca vrea sa manance ceva trebuie sa mearga mai intai la nutritionist si dupa ce i-a dat banii la nutritionist cu banii ramasi isi permite sa mai cumpere doar un castravete si ala stropit cu pesticide si iradiat ca sa nu se strice si sa stea in supermarket luni de zile pana e cumparat.

https://www.pestre.ro/......95_115389/

| nicucostea855 explică (pentru raMLesS):

Legat de aparenta nesemnificatie a gravitatii pacatului lui Adam. Daca un om ajunge de crede in teoria conspiratiei si nu se vaccineaza si dupa o luna face covid si moare dar cand credea in teorie era ceva minor pentru el. Sau unul care nu-si regleaza bine scaunul la masina si in timp i se stramba coloana ii atinge un nerv si paralizeaza. Adica lucruri care la inceput par inofensive dar care pe parcurs devin cauzatoare de invaliditate si chiar moarte prematura.

| nicucostea855 explică (pentru raMLesS):

Am zis ca fac o comparatie per total si nu doar legat de niste metode de tortura pe care tu le-ai adus in discutie si nu eu. Si nu am zis ca acele torturi ar fi ceva mai bun decat altceva din prezent. Ba din contra am zis ca metode de tortura oarecum la fel de grele au loc si in prezent in mod secret fara ca sa apara public desi mai ies la iveala si in spatiul publc pe internet astfel de torturi. Su nu-mi spui mie ca in prezent oameni nu sunt torturati mai ales in tarile cu dictatura.

| nicucostea855 explică (pentru raMLesS):

Esti tu 100% sigur ca Rusia nu va invada Romania?

| raMLesS a răspuns (pentru nicucostea855):

Da, sunt sigur.