| anonim_4396 a întrebat:

Diavolul i-a promis ca daca se inchina raului si nu mai slujeste pe Dumnezu il face regele tarii. Iisus a refuzat, asta de fapt la si omorat
mentaltut: caci diavolul i-a spus fi o scarba...si un nenorocit. urastel pe dumnezeu
mentaltut: si eu iti voi da tie
mentaltut: puterea sa fi deasupra tuturor
mentaltut: faptul ca a refuzat la omorat
mentaltut: dar a inviat
mentaltut: invierea aceasta
mentaltut: poate fi. spirituala
mentaltut: pentru fiecare dintre noi
mentaltut: sau poate fi cu adevarat fizica
Aici nu stiu eu. Iisus a inviat cu adevarat? A fost o inviere fizica?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Da a inviat in sens fizic si a fost vazut de multi, ceea ce a confirmat invierea sa.

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Probabil daca nu murise normal ca nici nu avea de ce sa invie. Poate ca o fi fost in coma sau sia indus singur o stare din asta a isi incetineasca functiile pina cind acestea nu mai erau percepute de cei care lau controlat.Si cum pe atunci nu erau medici ca si azi sa te pipaie sa mai stiu eu ce sa iti faca, aia vedea ca nu mai respiri gata si-a dat duhu.Si asa ar fi putut si el sa faca si ia dus cu presu.Dar cel mai sigur este doar o poveste.Si la noi avem povesti cu zmei cu mai stiu eu ce capete, ca le taia capul si aparea altu.Asa ca nu ma mira ca oricare popor sa aiba povestea lui.

| Papillon09 a răspuns (pentru relian):

Chiar as vrea sa vad cum va trai un om care este tinut ore in sir pe cruce ( daca cineva este rastingnit corpul lui datorita gravitatie se lasa in jos, atata timp cat mainile si picioarele ii sunt batute in cuie restul corpului se apleaca spre pamant, iar pentru a putea respira trebuie sa se ridice pentru ca greutatea corpului exercita o presiune prea mare asupra plamanilor incat nu mai pot fi folositi deci nu mai poate respira. Este extrem de greu sa fi rastignit si sa supravietuiesti.) iar in cele din urma este strapuns cu sulita in coaste de unde va curge apa si sange - "ci unul din ostasi I-a strapuns coasta cu o sulita si intadata a iesit din ea sange si apa" Ioan 19:34, tinand cont ca inainte de a fi rastignit fusese batut si chinuit, deci I se epuizasera puterile; poti incerca sa vedem daca supravietuiestiwinking

| relian a răspuns (pentru Papillon09):

Asa si a vazut ca la strapuns cu sulita cum spui? Ioan habar n-are cine era Isus, nu l-a vazut in viata lui pe Isus si asa mai departe. Daca era cineva care sa scrie si sa il si cunoasca sa fi fost la fata locului da acceptam asta.Asa pvesti fiecare poate adauga ceva, hai sa inflorim ca vine primavara. Apoi eu din cite stiam aia crucificati nu li se bateau nici un piron cum spui.Erau daca nu ma insel legati acolo si nu se puteau dezlega si erau lasati sa moara asa incet de foame de sete, de pasari. Daca e sa iti fi batut cuie asa cum spun unia povesti murea repede si atunci care mai era scopul crucificarii? Si sa accepti asa cum tu zici ca ii bate cuie pai vorba ta ar fi cazut jos de acolo.Deci cu siguranta erau legati.Restu povesti.Ca de altfel tot este o poveste spusa de unia dupa cezi sute de ani sau ce au auzit si ei.Si eu acum pot lua povestea cu tinerete fara batrinete de la noi si sa zic ca e real ca a fost cineva ca se poate bla bla.Deocamdata povestile trebuie lasate acolo unde le este locul, adica la povesti. Iara biblia este o poveste care mai este si prasta pe deasupra si chiar f plictisitoare.Trebuie sa te si pricepi sa scrii povesti.

| lpavel a răspuns:

Isus a inviat cu trup si suflet!
Iar povestea de mai sus nu stiu de unde ai scos-o! laughing

| milan9 a răspuns:

Înviere fizică a Mântuitorului Hristos, și spirituală pentru umanitatea care primește astfel începutul mântuirii!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

A inviat cu adevarat

| XanthiaSin a răspuns:

Asa se zice, ca a inviat fizicchatterbox
Apropo imi place povestea ta laughing