| Octavian199 a întrebat:

Diavolul ii pedepseste pe oamenii rai? Pe criminali, violatori, pedofili, etc?

47 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din pacate, nu, se vede asta in Romania

| sierra1 a răspuns:

Dacă diavolul e justiția atunci da, altfel ba

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, sigur, ii pedepseste cu o viata lunga si fericita. Vezi ion iliescu, de exemplu. Adrian Nastase. Si multi altii ca ei. Clar, barbosul se trage de coarne cu dracul de cateva mii de ani cand te uiti ce s-a intimplat pe planeta asta pana acum...

| Octavian199 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cand ii aud pe credinciosi ca daca nu 'esti' cuminte, te pedepseste 'dracu', 'daca esti cuminte, te iubeste zeul evreu'

| Celcestietot a răspuns:

Fiecare primește după faptele sale. Fiecare ființă va fi pedepsită.

| christine99 a răspuns (pentru Celcestietot):

Cum sa te mai pedepseasca daca esti deja mort? Daca prin creier nu mai circula nimic, nu mai ai activitate neuronala.
"Consider creierul ca un calculator care va înceta să funcționeze atunci când componentele sale vitale s-au stricat. Nu există rai sau viață de apoi pentru calculatoare stricate; acesta este un basm pentru oamenii care se tem de întuneric"- Stephen Hawking

| Celcestietot a răspuns (pentru christine99):

E, acest Stephen nu a ieșit din corp și nu a avut de aface cu multe ca să dea un răspuns clar. El doar presupune și o spune așa filozofic de parcă este și corect. A avut IQ-ul mare cei drept, dar aici îl contrazic până la moarte. Eu știu că există și cu asta am spus tot. Știu 100% și nici mort nu îmi schimb aceasta părere.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Cu ultima ta fraza sunt intru totul de acord! Faptul ca "stii" e un pic eronat, pentru ca tu "crezi" nu "stii" insa odata ce vei fi mort, sigur nu iti mai schimbi parerea. Si eu pot zice ca "stiu" ca e la Polul Nord un crocodil galben intr-o pestera care fumeaza pipa cu Elvis Presley.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu, este exact cum am spus acolo. Știu nu cred. Pentru mai multe detalii, da un search pe google.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Pamintul e plat. Pentru mai multe detalii, da un search pe google.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Știam asta. Apropo, eu cred că tu ești o personalitate de a mea și că numai eu exist laughing.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Bineinteles!

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ma bucur că suntem de acord;-)!

:-)))

| LPCTSTR a răspuns:

Daca te-ai fi uitat la serialul Lucifer, ai fi aflat ca asta-i "meseria" lui, data de la marele Miezo.

| Octavian199 explică (pentru LPCTSTR):

Deci.Zeul evreu e criminalul.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Octavian199):

Nu... straight face Oamenii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Cred în Dumnezeu, nu în acest „Miezo"

| raMLesS a răspuns (pentru LPCTSTR):

Diavolu e bun si si-o trage cu Cloe

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-ai simțit ofensat c-am prescurtat Numele Domnului tău?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Puteai să zici D-zeu, nu „Miezo". Asta e blasfemie

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Cât de multă "blasfemie" o fi pentru o "poreclă", Dn-ul Tata Dumnezeu cred că mă va ierta... nu de asta m-a făcut?
Vezi tu... 2 căi duc undeva iar a 5-a-i cea corectă.
Discuția asta s-a terminat, nu mă mai cert pentru ceva ce la nivel atomic nu poate fi descris.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Deci ...Doar fiindcă te-am corectat, începi să te enervezi? Dacă păcătuiești, cu credința că vei fi iertat, păcătuiești dublu.
„Căci, dacă păcătuim cu voia, după ce am primit cunoștinţa adevărului, nu mai rămâne nicio jertfă pentru păcate, ci doar o așteptare înfricoșată a judecăţii și văpaia unui foc care va mistui pe cei răzvrătiţi."(Evrei 10:26-27)

Ai grijă ce zici, ia asta ca pe un sfat, nu ca o jignire sau ofensa

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Potetta, nu m-am simțit ofensat, mai citește o dată, te-am întrebat dacă tu te-ai simțit ofensat laughing
E clar până acum, nu? Sau deloc? Man, sunt liber cugetător aka "ateu", "je m'en fiche à quatorze" de Dumnezeii voștri și credințele fără sens și rațiune.
Sorry, din nou, dar mai bine punem capăt discuției atât timp cât la nivel atomic nu poți demnosta existența "Sa".

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Puteai să zici D-zeu, nu „Miezo". Asta e blasfemie

"Dumnezeu" e tot o porecla a spiridusului. De fapt asta nici macar un nume clar nu are.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Atunci,scuze! N-am știut că ești ateu.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Însăși faptele rele pe care le săvârșesc oamenii sunt o pedeapsa de la diavol.Omul devine rău doar atunci când alege sa facă o fapta rea. Pe unii, si sunt multi ii pedepsește in felul acesta pana la moarte, pe altii pana afla cine e in spatele gândurilor care ii îndeamnă sa facă rau.Doar pana omul e in viață poate diavolul sa pedepsească, după ce omul moare nu mai are pe cine, deoarece el se bucura sa vadă omul in suferință atât fizic cat si psihic. După ce moare omul, e mort si atat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Absolut gresit. Omul devine rau atunci cand alege sa lase raul sa se intimple. De exemplu milioanele de imbecili de la noi care nu merg sa voteze. Sau aia care se uita in alta parte cand cineva agreseaza pe altcineva linga ei. Sau aia care stiu tot blocul ca x o bate pe nevasta-sa de are mereu ochii vineti si nu fac nimic in sensul asta. Si tot asa.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Însăși faptele rele pe care le săvârșesc oamenii sunt o pedeapsa de la diavol."

Conform propriilor voastre povesti, diavolul nu pedepseste, ci doar spiridusul alalalalt numit Dumnezeu face chestii de astea.
Ca doar asa zisul potop, de exemplu, nu a fost dat de diavol, nu?!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai tot Satan este cel ce le conduce mintea! In Biblie sta scris ca "cine știe sa faca bine si nu face, săvârșește un pacat. Păcatul nu este de la Dumnezeu ci de la Diavol.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Lasa cartea aia pentru prostit mintile slabe sa cotizeze la biserici si sa nu comenteze. Pacatul e un concept omenesc de toata jena. Si daca pacatul e de la drac... dracul cine l-a facut ma rog? Daca barbosul e atotputernic, de ce nu il face pe incornorat sa dispara si cu asta-basta?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ii va veni vremea! Dumnezeu este îndelung rabdator. Dureros este ca nu va fi singur, ci cu o gloata cat nisipul marilor, adică toți adepții lui.
Ce va deranjeaza? Dumnezeu, sau adepții lui? Chiar daca nu ar exista Dumnezeu, este o diferenta mare intre cei care sunt creștini si cei care sunt necredincioși.Nu include-ti pe cei care sunt creștini cu numele, si folosesc credință ca o mahramă sa nu li se vadă faptele lor rele.Fiecare din noi își va da in timp arama pe fata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Amuzant! Indelung rabdator = impotent. Ma deranjeaza astia ca tine, adulti cu drept de vot care vin cu astfel de povesti care jignesc inteligenta umana, asta ma deranjeaza. Tu daca esti parinte si vezi ca o gasca incepe sa iti bata copilul, sa zicem, stai si te uiti, nu? Sau intervii imediat? Cum poti sa vii cu astfel de povesti? Adica dumnezeu asta ne iubeste de nu mai poate, dar sta ca sadicul si se uita la snuff-uri toata ziua, cand ar putea opri totul intr-o clipa. Sau nu, nu poate opri nimic. Si daca exista si daca nu exista... important e sa fii OM. Apreciez mai mult pe aia care sunt oameni fara sa le fie frica de un barbos care ii ameninta cu iadul, ci pur si simplu pentru ca asa e normal si de bun-simt.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Inteligenta umana este de la Dumnezeu. Dumnezeu ne-a înzestrat cu ea inca din pântecele mamei.In loc sa-i multumim pentru ceea ce suntem, căutăm să-l desființam, ca sa fim siguri ca ne datoram noua ceea ce suntem.
M-am născut intr-o familie modesta, săracă, la tara.Eram cea mai buna in clasa si mai ales la matematica. Părinții mei nu ne puteau ajuta nici pe mine nici pe frații mei nici la teme si nici cu bani pentru ore suplimentare.Dar nici in clasele primare, gimnaziale, si nici in liceu nu a existat un elev care sa ma egaleze. Eu si la lecția noua predata la clasa corectam profesorul când greșea, si chiar ma ruga sa il corectez daca greșește ca sa nu se facă de ras când rezolva exerciții si probleme ca exemple la lecția noua.
De unde aveam eu cunoștință despre lecția noua, pentru ca eu nu o studiam acasă înainte de a fi predata? Exista Dumnezeu! El lucrează la mintea fiecăruia care crede. Cine nu crede nu il trage de mânecă, il lăsa sa aleagă ceea ce dorește. Dar am si experiente cu Dumnezeu. Daca vi le-aș spune nu le-ați crede.Dar cei care ma cunosc fie creștini, fie păgâni toți au recunoscut ca sunt de la Dumnezeu.Stiu ca ve-ti zice ca sunt bolnava psihic.E problema voastră. Eu susțin si caut sa vestesc si altora ca exista Dumnezeu. Daca va simțiți jigniți nu mai intrați la categoria religie si nu mai citiți.Noi nu putem sa tăcem!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Mdah... din pacate nu am cu cine. Termenul de "religie" poate include si pastafarianismul, budismul, si multe altele care nu pun omul in postura de creatie imbecila la dispozitia creatorului pe care trebuie' sa il pupe in dos 24/24. Legat de experientele mistice, daca ai discuta cu un psihiatru probabil te-ar lamuri mai bine ca mine. Sau poate ca ar fi suficient sa citesti mai multe despre psihicul uman de una singura. Bine, ne-ai vestit ca exista sfinta fantoma. Acum poti sa taci. Nu de alta, dar vorbesti de una singura. Si nici macar nu ai zis la care dintre aia vreo 5000 de dumnezei unici care "exista" in momentul actual te referi... Te salut in numele TFSM! https://ro.wikipedia.org/wiki/Monstrul_Zbur%C4%83tor_de_Spaghete

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dumnezeul Bibliei, Yehova. In SUA se tratează bolnavii psihici prin sacroterapie, in schimb in Romania ești etichetat bolnav psihic daca ești crestin. De ce ești considerat un om sănătos psihic daca spui ca ai evoluat din maimuță? Nu este mai convingător faptul ca un arhitect inteligent ne-a proiectat si ne-a dat viață. Daca spui ca din maimuță, imediat vine întrebarea : dar pe ea cine a creat-o?
Îmi amintesc ca am citit undeva, nu stiu unde, ca doi se certau.Probabil nu mai aveau argumente sa continue si au sfârșit prin ai zice unul celuilalt: maimuțoiule!
Replica a venit imediat: arborele meu genealogic a început acolo unde al tau se termina!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

A, da, ma scuzi. Nu mi-am dat seama ca tu esti cu aia mai lulu-lulu decat ultra-ortodocsii de pe aici. P.S. Nu am afirmat ca am evoluat din maimuta. Teoria astronautilor antici si a creatiei omului de catre o RASA superioara ce are? Cine i-a creat pe aia? Intrebarea asta nu poate avea un raspuns inca, dar sigur nu e un barbos in cer care numara de cate ori si cu cine te combini, daca te rogi, daca tii post, daca te simti prost pentru niste asa-zise pacate si alte elucubratii. Ei, eu cand o sa ma cert cu cineva, daca vreau sa il jignesc, o sa ii zic "adventistule". Mai beti si voi o bere, o sa fiti mai amuzanti.

| Superior a răspuns:

Ii va reabilita.
Daca nu va merge, ii va izola in propriile fantasme, singuri sau alaturi de specimene asemanatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diavolul îi ispitește, iar Dumnezeu îi pedepsește. Dacă criminalii, violatori, pedofili se căiesc, SCAPĂ DE PEDEAPSA VEȘNICĂ.

| Helper07 a răspuns:

Pai cum sa-i pedepseasca daca el ii indeamna sa faca lucrurile rele.

| christine99 a răspuns:

Dupa ce mori nu te pedepseste nimeni, esti doar mort, cine a trecut printr-o anestezie stie care e treaba, asa e si cand mori, doar ca e pentru totdeauna. Singura entitate care-i pedepseste pe infractorii pe care i-ai mentionat este Codul Penal.

| Cduncfujndf a răspuns:

Nu știu câți ani ai, dar totuși suntem în secolul 21.
Dumnezeu e așa ca Moș Crăciun, adică nu există. Nici el, nici deavolul, și nici viață după moarte.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cduncfujndf):

Zi-le asta sutelor de mii de asa-zisi oameni care au donat pentru catedrala binturii neamului dar nu ar da un leu pentru spitalul oncologic pediatric care se faca cu ZERO fonduri de la stat. Si de la bor, dealtfel. A donat Metallica mai mult decat toti jegosii astia...

| Octavian199 explică (pentru Cduncfujndf):

Eu sunt ateu.Nu te-ai prins pana acum?

| Octavian199 explică (pentru GabiDumitrescu):

Sa vedem cati doneaza pentru padurea amazonului.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Octavian199):

Padurea amazoniana nu e in proximitatea noastra. Si nu are treaba cu dumnezei, cezei, alte chestii care se termina cu zei. Pina la donatul pentru aia, citi facem destul pentru padurile noastre - ce a mai ramas din ele?

| Raullalu a răspuns:

Diavolul va fi pedepsit impreuna cu oamenii.
Dar el este si o pricina mare de pacatuire.
Dumnezeu pedepseste, nu diavolul.
Si iadul nu e acel loc descris de traditie.