|

Diavolul lucreaza in ascuns, astfel ca incerca sa faca lumea asta / societatea in care traim cat mai oarba si pe om sa-l duca in propriile pofte distructive, astfel orbindu-ne de acest lucru si tinandu-ne ocupati, pentru fiecare are propriul haz de cojocul sau vorba aia.

Adica la mine faza e ca uneori mai incerc sa aduc oamenii pe drumul cel bun, sa-i luminez, sa-i incerc sa le deschid mintea, dar vad ca majoritatea sunt inchisi in ei, prea materialisti, prea fatarnici de ochii lumi, prea "coupati" cu lumea asta.

Altora le zici ceva si desi iti dau completa dreptate, dupa o zi uita... sau se iau cu altele...si astfel din nou societatea cum e facuta, sa ne distraga de la "misiunea" noastra adevarata.

Adica cel putin eu cred ca viata are un scop, cel putin stiu ca daca esti bine si faci bine iti va fi bine, cred in bine happy.

Dar necredinta celorlalti din jur sa zic asa ma impedica uneori sa fac ceea ce e bine, caci pana la urma chiar si cu credinta si smerenie daca nu reusesc sa fac ce e bine, diavolul lucrand prin oameni, impedicandu-ma de multe ori sa fac ce e bine, pentru ca oamenii pe langa ca nu gandesc, nu le pasa si nu inteleg, nici nu le pasa si trateaza viata ca pe ceva fictiv si "lasa sa fie bine" ceea ce e trist din pacate...

Daca ar fi dupa voi, ce ati schimba in bine la scoietatea in care traim sau sa zic in lumea asta?

18 Raportează Evaluează
18 răspunsuri:
| a răspuns:

As elimina conceptul de religie. Ar rezolva o proportie covarsitoare dintre probleme omenirii.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Ce rahat de atitudine. Pai de ce mai pui întrebarea sub forma "dacă ar fi după voi" și pe urma îmi votezi răspunsul cu nefolositor? Aia e părerea mea, fix asta m ai întrebat. Care e părerea mea. Cum poți sa evaluezi eronat o opinie?

| explică (pentru suntserios):

Simplu, eu am intrebat ce ai schimba, iar tu ai zis ca religia, pana acolo a fost totu ok daca asta e parerea ta, poate si eu as schimba multe in religiile lumii, insa, dupa ai zis o mare prostie:
"Ar rezolva o proportie covarsitoare dintre probleme omenirii."
Asta e complet eronat, poate fii parerea oricui insa e gresit, adica ce probleme ar rezolva? Nu ar rezolva nimic, cei care vad religiea ca pe ceva negativ de fapt ei nu se uita la ai insusi nu vor sa accepte ca au sunt imperfecti etc.
Acuma te plangi ca ti-am dat un eronat, pai ce vroiai sa te si aplaud pentru parerea ta eronata?
Ce rahat de atitudine este sa te superi dintr-un fleacca asta...
Tocmai asta e problema, tu vorbesti de religie ca si cum ar fi ceva negativ insa nu intalegi scopul ei.
Acela ca ea incerca sa sa faca omul mai bun, acum depinzand de fiecare religie, nu toate sunt la fel, unele procedeaza intr-un fel altele in altul. Dar vezi, tocmai cei care neaga crediinta in bine, isi arata adevarata fata...nu se uita la ei insusi, sunt complet orbi ca si tine.imi pare rau dar nu am ce-sa-ti fac daca te superi din orice, asta e.

| a răspuns (pentru Shuriken):

Cei mai fanatici religioși, islamiști, au cele mai mari probleme... Isis, conflicte, lipsa respectării drepturilor omului, maltratarea femeii.

Cele mai sărace tari din Europa, cele ortodoxe, una din religiile stricte

Mai e nevoie sa aduc în discuție inchiziția, cruciadele și alte ca.caturi produse de religie?

Mai e nevoie sa explic cu popii au ținut mereu lumea în urma pentru a putea controla masele.

E nevoie sa spun cum e religia cea mai puternica arma de manipulare

E nevoie sa îți spun că tarile cele mai puțin religioase au cel mai ridicat nivel de trai?

Toate probleme de mai sus nu ar exista dacă nu ar exista religia...

| explică (pentru suntserios):

Pai nici nu am zis ca e nevoie sa expui partile negative din istoria religiilor, pentru ca deja stim cu toti aceste luucri,
Eu unul incerc sa vad si sa ma axez doar pe partile pozitive ale lucurilor in general asta vreau sa zic :0
Nu am zis nici decum ca sunt de acord cu actiuniile pe care oamenii din anumite religii le-au exercitat cu consecinte negative aspura omenirii, dar totusi, cum zic daca ai incerca sa iei doar ce e bun din lucuri, de xemplu din religie, daca te vrei sa vorbim despre ea, incerca sa te axezi doar pe scopul ei, acela fiind crediita.
Pentru mine gen religia e 0 daca in ea nu se gasesc fapte care sa reprezinte crediinta pe care eu o consider fiind buna pentru oameni.

| a răspuns:

Tu esti credincios sau necredincios?
De ce ti-ai pus la avatar crucea diavolului? laughing

| a răspuns (pentru AnaMaria50):

Ala-i un shuriken

| explică (pentru AnaMaria50):

WTF, nu am mai auzit asa ceva pana acum, despre ce vorbesti?laughing
Acela e un shuriken tocmai numele iti arata...lol
El fiind in forma de plus sau X reprezinta egalitate

ESte intepretabila forma, semanand cu o cruce diavoleasca laughing
Poate ar trebui sa te lepezi de toate semnele astea, ca esti oribit si nu vezi asocierea formei cu o cruce pagan. iata si tentatia diavolului, la care ai subscris cu buna stiinta, fara sa vezi mana lui.

| explică (pentru AnaMaria50):

Cam multa imaginatie negativa ai laughing
"semnele astea" de fapt un shuriken este un OBIECT. nu semn sau simbol...
Forma lui reala fizica asa e ca in poza, nu are ce sa insemne altceva.
"o cruce diavoleasca" de asa ceva nu am auzit... si nici nu cred ca exista, adica chiar daca ar fi e o prostie,
Simbolurile in general sunt doar niste forme si atat, oricare ar fi ele.
Ca unii oameni le atribuie denumiri negative nu insemna ca trebuie sa si fie asa.
Eu unul personal nu cred in energii negative sau forte, cu atat mai putin in simboluri.

Acum daca mintea ta a vazut si interpretat ceva negativ, ce sa zic, sfatul meu e sa numai crezi atat in lucuri ca fiind cu vreo anume insemnatate rea sau imaginatie negativa nu e chiar ceva bine sa
Imaginatia ar trebui folosita in scopuri pozitive zic eu big grin

Nu-i vorba de imaginatia mea, pentru ca, crucea chiar exista la avatarul tau si nu are o forma ortodoxa, putand fii interpretata, ca simbol al altei religii (pagane).
Daca tot esti in misiune sa aduci pe calea cea dreapta pe toata lumea, elimina semnul pagan din avatarul tau, care te-a "orbit" adoptandu-l, de parca ti-a blocat si creierul sa pricepi asta.
Intreba-ti duhovnicul daca este bine sa porti si alte simboluri cu semnul crucii, nu cea ortodoxa si vei intelege ca negarea si incapatanarea ta, sunt semne ca esti orbit si influentat de necuratul, sa calci stramb.
Eu am trecut prins ceva similar cu foarte multi ani in urma, iar preotul m-a pus sa-mi dau crucea jos de la gat, spunand ca-i semn pagan, al altei religii si ca diavolul m-a ispitit sa-l port, fara sa ma gandesc, doar pentru ca crucea avea un design mai sofisticat, de altfel foarte frumoasa, lucrata in filigran.
Dua cum vezi, incapatanare ta si negarea cu privire la semnul adoptat inconstient, este interpretabil.
Avatarul tau este un simbol, nu un obiect, pentru ca nu-i tridimensional, ci un caracter /simbol, pe hartie. Pune-ti eventual niste ochelari, daca nu vezi bine simbolul ales la avatar!

| a răspuns:

Diavolul se ascunde in spatele televizorului in spatele calculatorului sau in spatele smartphoneului sau poate se ascunde chiar in televizor in calculator sau in smartphone ar putea spune unii. happy

| explică (pentru Steregoi):

Si cel mai mult in propriile pofte, ispite si obsesii ascunse din inima si gandurile oamenilorwinking

| a răspuns:

As face biserici adevarate.

| a răspuns:

Nu as schimba nimic. Fiecare isi alege drumul sau si suporta consecintele.

| a răspuns:

Daca ar fi dupa mine, as face in asa fel incat sa nu se mai fure in institutii publice sau sa se obtina profituri din religii, poate asa nu ar fi nici un numar atat de mare de muritori de foame... Daca ar fi dupa mine laughing

| a răspuns:

As interzice drepturile incorecte intre sexe. Sa stii ca diavolul aduce multa durere si minciuna in lumea asta prin dorinte sexuale.Deci as interzice pormografia si casatoria. Dragostea adevarata nu vine prin acte, casatorie.Cat despre ce ai spus mai sus, ai dreptate.Inteleg ca ai ceva bunatate in tine si poti vedea aceste lucruri pe care orice barbat normal la cap le poate vedea. Tin totusi sa te anunt ca gresesti in mai multe privinte.Iti vei da oricum seama si singur, esti istet. Dumnezeu si dorinta lui nu actioneaza direct ca si cand ai pocnii din degete.La fel si tu cand spui o vorba buna cuiva si dai o lectie de viata, nu te astepta la rezultate prea mari. Vorbele ce le spui vor ramane in sufletele oamenilor, uneori dureaza o viata intreaga sa isi aduca aminte de ele si sa le inteleaga. Prin urmare urmeaza-ti calea si fa ce e de facut. Dumnezeu nu interzice bogatia si prin urmare asta ar putea fi un lucru cu care ti-ai putea ocupa timpul intre timp.Munceste,dute in alta tara,cerceteaza cat esti tanar, iubeste, fa copii, ajuta daca poti, viata merge inainte.Nu poti sta in loc si sa te gandesti la toate pacatele lumii, nu e treaba noastra de muritori.

| a răspuns:

Schimba te tu si o sa fie de ajuns...iti va fi mai bine