| anonim_4396 a întrebat:

Diavolul lucreaza in ascuns, astfel ca incerca sa faca lumea asta / societatea in care traim cat mai oarba si pe om sa-l duca in propriile pofte distructive, astfel orbindu-ne de acest lucru si tinandu-ne ocupati, pentru fiecare are propriul haz de cojocul sau vorba aia.
Adica la mine faza e ca uneori mai incerc sa aduc oamenii pe drumul cel bun, sa-i luminez, sa-i incerc sa le deschid mintea, dar vad ca majoritatea sunt inchisi in ei, prea materialisti, prea fatarnici de ochii lumi, prea "coupati" cu lumea asta.
Altora le zici ceva si desi iti dau completa dreptate, dupa o zi uita... sau se iau cu altele...si astfel din nou societatea cum e facuta, sa ne distraga de la "misiunea" noastra adevarata.
Adica cel putin eu cred ca viata are un scop, cel putin stiu ca daca esti bine si faci bine iti va fi bine, cred in bine happy.
Dar necredinta celorlalti din jur sa zic asa ma impedica uneori sa fac ceea ce e bine, caci pana la urma chiar si cu credinta si smerenie daca nu reusesc sa fac ce e bine, diavolul lucrand prin oameni, impedicandu-ma de multe ori sa fac ce e bine, pentru ca oamenii pe langa ca nu gandesc, nu le pasa si nu inteleg, nici nu le pasa si trateaza viata ca pe ceva fictiv si "lasa sa fie bine" ceea ce e trist din pacate...
Daca ar fi dupa voi, ce ati schimba in bine la scoietatea in care traim sau sa zic in lumea asta?

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu esti credincios sau necredincios?
De ce ti-ai pus la avatar crucea diavolului? laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

As elimina conceptul de religie. Ar rezolva o proportie covarsitoare dintre probleme omenirii.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Violleta2022):

Ala-i un shuriken

| Mircea08 a răspuns:

As face biserici adevarate.

| EvilMayDie64 a răspuns:

Daca ar fi dupa mine, as face in asa fel incat sa nu se mai fure in institutii publice sau sa se obtina profituri din religii, poate asa nu ar fi nici un numar atat de mare de muritori de foame... Daca ar fi dupa mine laughing

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu as schimba nimic. Fiecare isi alege drumul sau si suporta consecintele.

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce rahat de atitudine. Pai de ce mai pui întrebarea sub forma "dacă ar fi după voi" și pe urma îmi votezi răspunsul cu nefolositor? Aia e părerea mea, fix asta m ai întrebat. Care e părerea mea. Cum poți sa evaluezi eronat o opinie?

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru DracuIa):

Cei mai fanatici religioși, islamiști, au cele mai mari probleme... Isis, conflicte, lipsa respectării drepturilor omului, maltratarea femeii.

Cele mai sărace tari din Europa, cele ortodoxe, una din religiile stricte

Mai e nevoie sa aduc în discuție inchiziția, cruciadele și alte ca.caturi produse de religie?

Mai e nevoie sa explic cu popii au ținut mereu lumea în urma pentru a putea controla masele.

E nevoie sa spun cum e religia cea mai puternica arma de manipulare

E nevoie sa îți spun că tarile cele mai puțin religioase au cel mai ridicat nivel de trai?

Toate probleme de mai sus nu ar exista dacă nu ar exista religia...

| Violleta2022 a răspuns (pentru DracuIa):

ESte intepretabila forma, semanand cu o cruce diavoleasca laughing
Poate ar trebui sa te lepezi de toate semnele astea, ca esti oribit si nu vezi asocierea formei cu o cruce pagan. iata si tentatia diavolului, la care ai subscris cu buna stiinta, fara sa vezi mana lui.

| Steregoi a răspuns:

Diavolul se ascunde in spatele televizorului in spatele calculatorului sau in spatele smartphoneului sau poate se ascunde chiar in televizor in calculator sau in smartphone ar putea spune unii. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru DracuIa):

Nu-i vorba de imaginatia mea, pentru ca, crucea chiar exista la avatarul tau si nu are o forma ortodoxa, putand fii interpretata, ca simbol al altei religii (pagane).
Daca tot esti in misiune sa aduci pe calea cea dreapta pe toata lumea, elimina semnul pagan din avatarul tau, care te-a "orbit" adoptandu-l, de parca ti-a blocat si creierul sa pricepi asta.
Intreba-ti duhovnicul daca este bine sa porti si alte simboluri cu semnul crucii, nu cea ortodoxa si vei intelege ca negarea si incapatanarea ta, sunt semne ca esti orbit si influentat de necuratul, sa calci stramb.
Eu am trecut prins ceva similar cu foarte multi ani in urma, iar preotul m-a pus sa-mi dau crucea jos de la gat, spunand ca-i semn pagan, al altei religii si ca diavolul m-a ispitit sa-l port, fara sa ma gandesc, doar pentru ca crucea avea un design mai sofisticat, de altfel foarte frumoasa, lucrata in filigran.
Dua cum vezi, incapatanare ta si negarea cu privire la semnul adoptat inconstient, este interpretabil.
Avatarul tau este un simbol, nu un obiect, pentru ca nu-i tridimensional, ci un caracter /simbol, pe hartie. Pune-ti eventual niste ochelari, daca nu vezi bine simbolul ales la avatar!

| Namaparissia a răspuns:

Schimba te tu si o sa fie de ajuns...iti va fi mai bine

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Nu te lasa biruit de rau ci biruieste raul prin bine. Oamenii nu-L vor intelege pe Dumnezeu pana nu vor intelege DRAGOSTEA pentru ca Dumnezeu e DRAGOSTE.