| Terente20 a întrebat:

Din cate stiu eu, nici lui Dumnezeu nu ii plac fanaticii(fanaticii credintei). Daca e asa, de ce incearca unii crestini convinsi sa ti-l bage pe gat pe Dumnezeu? Nu e suficient sa crezi tu si atat, fara sa "fortezi" si pe altii? Din punctul meu de vedere, asta e un pacat pentru ca incalci libera gandire a omului, e ca si cum i-ai impune cuiva sa te placa sau sa te respecte.

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Stii rau.Dar noi suntem datori sa spunem si altora despre vestea cea buna a Evangheliei.Este cea mai nobila chemare a unui crestin.Am citit cartea,, Viata condusa de scopuri,, de Rick Warren si am inteles care este scopul pentru care m-a creat Dumnezeu si ce trebuie sa fac eu daca imi pasa de mantuirea oamenilor.Cuvintele noastre le vor fi de marturie in ziua aceea, nu vor putea sa spuna ca nu au stiut.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru EmaS):

Daca Lui Dumnezeu ii plac fanaticii religiosi, atunci implicit trebuie sa-i placa si cea ce fac ei. Se intelege deci ca 11 septembrie 2001 a fost pe placul divinitatii, asa cum si incidentul cu "acel norvegian" a fost tot pe placul sau. Si daca uciderea a mii de oameni (in numele religiei) este pe placul lui Dumnezeu, atunci cum este posibil ca acest Dumnezeu sa ne spuna sa nu ucidem? Este o contradictie evidenta.

| EmaS a răspuns (pentru Inferno):

Depinde ce intelegi tu prin fanatic religios.Eu cred ca a fii credincios si a crede in Dumnezeu, a incerca sa traiesti frumos, este una, iar a fii fanatic religios este alta.Cei fanatici ajung sa ucida oameni in numele religiei, sa poarte razboaie, sa foloseasca forta in mod abuziv.Cred ca un credincios gandeste mult mai logic, deoarece el nu foloseste alcool, nici droguri. Dincolo de ratiune, intervine credinta.Cred ca Dumnezeu intrece orice pricepere omeneasca. Mintea noastra nu Il poate cuprinde.

| Inferno a răspuns (pentru EmaS):

Http://en.wikipedia.org/wiki/Religious_fanaticism

Citez(din alta sursa): "Fanatism (din latină fanaticus) este un termen prin care se caracterizează atașamentul necondiționat al unei persoane sau al unui grup la o idee, doctrină, opinie sau la un scop, animat de un zel orb, fără să se țină seamă de eventualele consecințe pentru sine sau pentru alții.
Principalele trăsături ale fanatismului sunt:(...) Intoleranță față de alte opinii sau alte puncte de vedere, chiar dacă sunt demonstrabil pozitive, când aparțin, altei religii (...), fără admiterea nici unui compromis, după principiul: "Cine nu este cu noi este împotriva noastră". Adversarii nu sunt combătuți cu argumente raționale, ci ADUSI LA TACERE prin TEROARE sau chiar NIMICITI FIZIC.
Pierderea simțului critic în ceea ce privește propriile opinii sau convingeri, de cele mai multe ori situate în afara realității. Fanaticul este adesea AGRESIV și impenetrabil la o argumentare logică."

| Inferno a răspuns (pentru EmaS):

Am uitat sa citez si urmatorul lucru: "În cazuri extreme, fanaticul își pierde instinctul vital de autoconservare până la sacrificiul propriei existențe, de ex. piloții japonezi "kamikaze", atentatele sinucigașe ale fundamentaliștilor islamici și creștini. Fanatismul este la originea actelor teroriste."

| Inferno a răspuns (pentru EmaS):

EmaS:"ei fanatici ajung sa ucida oameni in numele religiei, sa poarte razboaie, sa foloseasca forta in mod abuziv."
Si de ce i-ar fi pe plac divinitatii crestine acesti fanatici?
TU ai spus ca lui Dumnezeu ii plac fanaticii:
Terente20, autorul intrebarii,afirma:"Din cate stiu eu, nici lui Dumnezeu nu ii plac fanaticii."
EmaS, ca raspuns la aceasta afirmatie, spune: "Stii rau."
Termenul "rau" are aici si sensul de "prost","gresit".
Atunci cand afirmi ca o premisa este eronata, automat afirmi si ca opusa ei ar fi adevarata. (argument logic)
Daca eu spun ca merele sunt mari, iar tu-mi spui ca "stiu rau", automat ai afirmat ca merele nu sunt mari.
Terente20 a spus:"Din cate stiu eu, nici lui Dumnezeu nu ii plac fanaticii"
Iar tu ai spus: "Stii rau."
Cea ce inseamna ca tu crezi opusa (in acest caz opusele) afirmatiei initiale. Si sunt doua: 1. ) Fie Dumnezeu este indiferent fata de fanaticii religiosi.
2.) Fie lui ii sunt pe plac fanaticii religiosi.
Cum chiar Dumnezeu, prin definitie, este opusul nepasarii, varianta 1 cade din start.Ramanand 2: "Lui Dumnezeu ii plac fanaticii."
In concluzie tu, prin cuvintele "Stii rau." ai afirmat clar ca Lui Dumnezeu ii plac fanaticii, iar eu te intreb: De ce?

| EmaS a răspuns (pentru Inferno):

Ei bine, eu nu sunt fanatica.

| Terente20 explică (pentru EmaS):

Te-ai contrazis singura si nu stii sa-ti mentii o idee. asta e motivul pentru care lumea evita o disputa cu tine.
stai jos, ai 2.

| EmaS a răspuns (pentru Terente20):

Ai stat tu de vorba cu toata lumea?
Ti se pare ca ma contrazic deoarece nu poti tu sa intelegi.
Tu ai 0 barat.

| Terente20 explică (pentru EmaS):

Hai ca deja esti infantila, ti s-a demonstrat mai sus ca te contrazici singura. ar fi cazul sa incetezi, crestino.

| EmaS a răspuns (pentru Terente20):

Nu crezi ca iti depasesti atributiile?

| EmaS a răspuns (pentru Terente20):

Eu cred ca ar fi cazul sa te comporti ca un om educat cu bun simt, nu ca la usa cortului.

| Hombre a răspuns:

Trebuie sa-si asigure viitorul sefii lor prin racolarea de noi membri cotizanti, pai vrei ramana someri, nu e mai bine cand au fraieri care ii intretine?

| danut a răspuns:

Eu ca un neinitiat stau si ma intreb: de unde sti TU ce ii place lui Dumnezeu si ce nu?

| HueyFreeman a răspuns (pentru danut):

Da de unde stie orice om cei place lui 'nezo sau nu?

| danay72 a răspuns:

Ai dreptate, Dumnezeu nu vrea sa-l slujim din constrangere ci de bunavoie. Poate unele persoane, din prea mult zel, incearca sa iti arate punctul de vedere al lui Dumnezeu, dar nu o fac din rautate.Repet,oricum faptul de a avea o relatie de prietenie cu Dumnezeu trebuie sa fie din iubire pentru El.Matei22:37-39

| anonimg a răspuns:

Ai drepate, unii sunt fanatici. Dumnezeu nu ne obliga sa ne inchinam Lui. In toate religiile se gasesc din acestia; ei vor da socoteala in ziua judecatii de faptul ca nu L-au reprezentat asa cum trebuie pe Dumnezeu. Nici nu L-au cunoscut vreodata. Mai bine spus ei vor avea parte de sentinta:
"Adevarat va spun ca nu va cunosc!" (Matei.25:12)

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca doar atat stiu si pot.
Invata, salveaza, listeaza asta: **Constitutia Romaniei, republicata in 2003.
"Art.29 - Libertatea constiintei
(1) Libertatea gandirii si a opiniilor, precum si libertatea credintelor religioase nu pot fi ingradite sub nici o forma. Nimeni nu poate fi constrans sa adopte o opinie ori sa adere la o credinta religioasa, contrare convingerilor sale.
(2) Libertatea constiintei este garantata; ea trebuie sa se manifeste in spirit de toleranta si de respect reciproc.**
si cand mai vezi pocaiti hartuitori, şo pe ei! laughing devil

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Sunt de acord cu tine în ce priveşte fanatismul şi impunerea propriilor idei. Dumnezeu nu impune pe nimeni să creadă în el şi să-l slujească. Cu cât mai mult oamenii nu ar trebui să facă acest lucru.
Dar în acelaşi timp, Isus şi-a îndemnat discipolii să le vorbească altora despre Dumnezeu şi să-i ajute pe cei dornici să înveţe despre el (Matei 28:19, 20: Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor... învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba ii plac fanatici pana la urma, el ia timid

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care altii cauta sa ti-L " scoata din gat". Fii sigur ca nu vei fii lasat niciodata sa actionezi numai cum te taie capul. Cu timpul una din tabere va avea succes, funcite si e cat esti tu de convins de existenta sau inexistenta Lui.

| Disharmony a răspuns:

Răspunsul ţi-a fost dat de Ema. Ei cred că asta e menirea lor, asta e bine să facă, adică să bage pe gâtul fiecărui om zeul pe care ei îl slujesc. Tipic îndoctrinaţilor. N-ai ce să faci.

| SimionAlexandru a răspuns:

Iti recomand sa vezi filmul Conversatii Cu Dumnezeu, dar si mai ideal ar fi sa citesti cartea Conversatii Cu Dumnezeu.
Nu exista pacat. Noi numim "pacat", gresit/anormal/ciudat, tot ce nu ne convine. E o prostie.
Inlocuieste " E pacat ", cu "Nu ma reprezinta pe mine insumi, ca persoana". O sa vezi o mare diferenta :) Dumnezeu nu judeca, in nici un fel. Te provoc sa citesti 10 pagini din cartea Conversatii Cu Dumnezeu. Sigur iti va face placere :)
http://www.slideshare.net/......ald-walsch
Iti doresc o zi superba, Terente :)

| QueenOfSpades a răspuns:

Care-i treaba cu acel "forţezi" scris cocolăresc?
Mă, în bilbie sunt o grămadă de contraziceri, aşa că nu prea mai ştii cu ce e de acord zeul creator sau nu. Faptul că încearcă fanaticii să te îndoctrineze ţine de natura oii, care crede că ce fac ceilalţi e bine şi pentru ea însăşi.

| marinelpop a răspuns:

Puteți oferi exemple concrete?