| anonim_4396 a întrebat:

Din categoria "poate dumnezeu sa..." :

6 - Poate dumnezeu sa minta? (e preferata mea)
6 - Poate dumnezeu sa-l ierte neconditionat pe satana?
6 - Poate dumnezeu sa se faca vazut personal fara ca cei ce il vad sa moara?

6 - Poate dumnezeu sa ignore liberul arbitru al unui om?
6 - Poate dumnezeu sa creeze o Valhalla doar pentru atei?
6 - Poate dumnezeu sa-l distruga definitiv pe isus?

Bonus : Poate dumnezeu sa-si schimbe "planul"?

32 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu poate ce ai enumerat tu dar poate să se lase găsit și de cei ce nu îl caută și i se împotrivesc și să le shimbe lor toate planurile cu planurile Lui, că sunt mai bune.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

De ce nu poate? Nu il definiti voi ca fiind atotputernic?

| ania a răspuns:

Eu înțeleg prin faptul ca Dumnezeu e atotputenic ca poate intreprinde orice acțiune care e consecventă cu caracterul Lui ( si aici nu intră miciuna, autodistrugerea, violarea liberului arbitru al cuiva). Caracterul Lui e standardul pentru ce e bine. frumos, adevărat.De aceea a afirmat Iisus- Eu sunt Adevărul.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Deci mai corect ar fi "poate face aproape orice".

| ania a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai corect ar fi poate face orice e bine.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Asta tot la categoria "aproape orice" intra.

| Alexintunecatul a răspuns:

Inca nu ati inteles ca religia a fost creata sa domine prostimea? Cand ne simtitm singuri si parasiti de cei dragi gasim alinare in ceva...adica in credinta..ca mintea umana sa nu o ia razna. daca nu ar fi asta am inebuni! dar asta nu insemna ca exista cu adevarat

| anonim_4396 explică (pentru Alexintunecatul):

Din expozeul tau nu am iteles:daca tu faci parte din "prostime"(cand spui"cand ne simtim",sa cred ca te incluzi?):daca numai cei cu "minte umana"flosesc religia ca sa nu "o ia razna",deci sunt dominati cu religia, cine sunt cei care nu fac parte din prostime, deci dupa logica ta nu au "minte umana"?:daca nu "exista cu adevarat", se deduce ca totusi exista, dar nu ne lamuresti cum? Astept lamuriri.

| Alexintunecatul a răspuns (pentru anonim_4396):

Valeriu tata eu nu cred in asa ceva..ma refeream la cei care cred! Si credinta a fost dintotdeauna o putere..sa domine prostia:"nu fa asta ca te vede D-zeu", nu? De mici suntem indoctrinati cu faza ca va veni judecata de apoi..ca daca facem rau mergem in iad..si tot asa!

| anonim_4396 explică (pentru Alexintunecatul):

In tot ce am intrebat m-am referit la felul in care te-ai exprimat.Nu aveam cum sa stiu ce crezi tu.Si de aceasta data faci formulari ambigue:cum adica" sa domine prostia".Nu crez ca,pe undeva este un pleonasm? Alexinluminatule tata, modul de exprimare (ca idei enuntate)in scris, mai ales, cere totusi un autocontrol, altfel....Cand esti mic, este mai greu sa spui ca ai fost indoctrinat.Cel mult poti spune, mai tarziu, ca ai fost manipulat.Gresesc eu, ca interpretare a notiunilor?

| RAY a răspuns:

Nu,nu poate pentru ca dumnezeu nu exista

| martzian a răspuns:

Stii ce ma mira pe mine? Cum poate Dumnezeu sa ne iubeasca in conditiile in care, uneori, renuntam constient la El!

Dumnezeu te iubeste, Gaia!

| WhatheWow a răspuns:

Nu, nu poate!; si stii de ce? Pentru ca nu exista!

| casablanca40 a răspuns (pentru WhatheWow):

Dumnezeu exista in mintea oamenilor "religiosi", el le afecteaza psihicul iar oamenii cred ca sunt intr-un fel de relatie cu dumnezeu. dumnezeu nu exista ca o forta exterioara.

| WhatheWow a răspuns (pentru casablanca40):

Asta-i, numai ca ei nu inteleg!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu,nu poate. Daca putea,pe tine, care-l blamezi permanent, in majoritatea cazului cu intrebari si remarci infantile, te facea mai inteligent, sau cel putin sa-ti realizezi conditia.Nefacand,"planul" dupa care ai fost conceput si format, a ramas neschimbat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Oi fi eu prost dar in comparatie cu tine sunt un geniu. Conditia mea este mult superioara conditiei tale. Imi esti extrem de inferior.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si din acest raspuns rezulta ca am avut dreptate spunand ca D-zeu nu a putut sa-ti schimbe "planul". Unele notiuni,ca sus-jos, destept-prost, inferior-superior, depind de pozitia celui care le foloseste. Exista o zicala:decat prostul orasului, mai bine desteptul satului. Iata un exemplu in care un prost se poate considera destept.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Of saracutul de tine... inca suferi ca nu te-am bagat in seama atata timp? Ma bucur.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ti-am mai spus ca nu ai tinere de minte. Dupa ce ai spus ca nu ma vei mai baga in seama, la prima postare a mea, ca raspuns la o prostie spusa de tine, ai si sarit cu raspunsurile de mai sus.Asa ca iar am dreptate ca aprecierea unor notiuni ca suferinta, de exemplu depinde de capacitatea de judecata a celui care o foloseste.Gata,m-am distrat azi destul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si te oftici? smug

| Kaleo a răspuns (pentru anonim_4396):

Gaia, esti un geniu extrem de modest. happy

| anonim_4396 explică (pentru Kaleo):

Cu accent pe "MODEST" laughing

| Kaleo a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cu accent pe "MODEST" - De acord. Mai mult modest decat geniu, dupa cum observi chiar tu. Apreciez sinceritatea - nu mai trebuie sa o spunem noi. tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate Dumnezeu sa faca totul in locul tau? poate sa te distruga intr-o clipita din cauza necredintei tale? poate Dumnezeu sa te lase la cheremul celor rele si nevazute? ar putea sa-ti piarda trupul in tarana si sufletul in iad pentru totdeauna? poate dar no va face, fiindca te-a iubit inainte de a te naste, si nu vrea fiindca nu asta ti-e rostul pentru care ai fost facuta.oi fi crezand tu ca treaba ta acum e sa-l injuri, si sa-l negi si sa blasfemiezi, dar care idiot fara minte nu a facut asa pana la proba contrarie? uite ca tot Dumnezeu a dat si minte oamenilor sa le vina la cap candva si sa nu mai judece cu picioarele.inchipuieste-ti.

| 1Mihai1 a răspuns:

De ce ai notat cu "6"?

| anonim_4396 explică (pentru 1Mihai1):

Pentru ca n-am avut chef sa notez nici cu 1, 2, 3 nici cu a, b, c.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam suspect, cam mare coincidenţa.

| Kaleo a răspuns:

Aveti idee, ploua la noapte?

| dariusbocos a răspuns:

Mama gaia si ray voi doi sunteti incredibili de ce dracu nu va faceti un stie cu satana si scrieti acolo ce vreti mai datile dracu de intrebari de toate culorile pe care le puneti si tot ceea ce faceti Domnul Dumnezeu sa va ierte ca nu stiti ce faceti!

| Wøodenpints a răspuns (pentru dariusbocos):

Ce legătură are satana cu asta, şi de ce ar avea nevoie cineva care nu crede în zei, de iertarea unuia dintre zei?