| al9264 a întrebat:

Din cauza SJW, a unei bune parti a feminismului, a noii drepte si a tembelilor care cred ca ar fi vreo forma de filosofie, ateismul a descrescut in ultimii ani (nu neaparat in Romania, ca la noi e in floare). In America, daca unul zice ca e ateu, cineva va veni sa spuna ca esti anarhist, comunist sau extremist-dreapta, ca esti automat un liberal, ca esti un bleg virgin care nu merge la sala si se uita la anime cu chilotii in vine. Cum va face asta sa va simtiti?

3 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ma afecteaza atat de mult incat ma gandesc serios sa imi iau viata.

| RAY a răspuns:

Aiurea, normal ca nu e rational sa creada asta,practic a fi ateu nu inseamna nimic,pentru ca ateismul e nimic,e ceva ce nu exista,e o lipsa, e ca daca isi spun daca esti chel esti comunist, virgin, ateismul nu are legatura cu moralitatea, dar trebuie sa recunosc ca persoanele atee sunt mai imorale ( unele ) ca cele care cred intr-un dumnezeu, daca crezi in dumnezeu ai o frica ceva, ai o teama, plus ca daca citesti noul testament te invata de iubirea aproapelui, nu vad nimic rau in a isi iubi aproapele

| gratargratar a răspuns:

Ateismul nu e in floare nicaieri in lume si cu atat mai putin in Romania. La ultimul recensamant din 2011, 20, 743 de "oameni" s-au declarat atei. Asta inseamna 0.103% din populatia Romaniei.
Studii statistice arata ca, in viitor, proportia ateilor va scadea in intreaga lume (daca nu ma crezi o sa fac un efort sa caut articolul propriu-zis).

Dimpotriva, daca esti crestin se spune ca esti un bleg virgin, care nu merge la sala. Doar ca, dupa capsorul mic al ateilor, a fi virgin si a nu merge la sala reprezinta stigmate sociale. Deci, in general, ateii mananca pe cu-r si scot fecalele pe gura.