| timoteidoi a întrebat:

Din ce cauza crestini mint oamenii ca ii asteapta "viata vesnica" si vor fi nemuritori ca doar Dumnezeu i-a alungat pe primii oameni din Rai ca nu cumva sa manance din pomul NEMURIRII si sa devina nemuritori?
Oare cine minte?
Minte Dumnezeu sau mint crestinii?
Oare voi nu vedeti ca religia crestina pute a minciuna si a promisiuni mincinoase?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceste promisiuni facute de religia crestina reprezinta de fapt o metoda de manipulare a societatii! Adica daca ii zici unui prost: "Ma hai sa fi crestin ca vei fi in rai barosan de barosan si jmeker de jmeker" Ala normal ca in necunostinta lui se va duce la crestini!
Populatia este mai usor de influentat decat am crede!
O alta metoda pe langa metoda promsiunii ar fi metoda fricii care le impune oamenilor sa fie crestini! Cum anume? Crestinul incearca sa te sperie spunand: " Ma daca nu esti crestin, nu esti cu Dumnezeu! Si vei fi chinuit si torturat vesnic si vei arde in focurile infernului".
Crestinii au multe metode de manipulare dar depinde de noi sa nu ne lasam manipulati si sa luam deciziile cu mintea noastra si cum credem noi de cuviinta!

| Mercorea_Petrica_1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

La finalul veacurilor o sa va dati seama ca ati trait degeaba pe acest pamant, si nu ati facut nimic pentru a va mantui.sufletul vostru va fi dat spre pierzanie, foc vesnic ateilor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mercorea_Petrica_1995):

Despre ce vorbeam mai sus! Nu despre asta vorbeam? Nu mai fortati oamenii prin amenintari sa treaca de partea crestinilor! Oamenii trebuie convinsi prin argumente! Fiecare cu parerile sale!
PS: Eu nu sunt ateu!

50 răspunsuri:
| AnghelB a răspuns:

Mai mincinos ca tine nu-i nimeni.

| sublime89 a răspuns:

Ne mintim cu totii cand zicem ca exista d-zeu.

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns (pentru timoteidoi):

Eu unul nu-i stiu.

Răspuns utilizator avertizat
| Kalla a răspuns (pentru timoteidoi):

Citeste Biblia! Iisus i-a scos pe Adam si Eva din Iad.I-a salvat pentru ca a promis ca v-a salva cat mai multe suflete din Iad.Deci daca vrei sa spui ceva despre Biblie citeste-o intai.

| sublime89 a răspuns (pentru timoteidoi):

Sunt doar oameni, ca noi toti.

Răspuns utilizator avertizat
| Kalla a răspuns (pentru timoteidoi):

Daca o citesti in timp ce stai pe TPU normal ca nu o intelegi.Era iad pentru ca Dumnezeu l-a creat cand lucifer a razvratit.Cred ca stii daca ai studia-to. Dupa ce adam si eva au mancat din marul acela au fost trimisi de catre Dumnezeu pe pamant.Au devenit muritori si cand au murit au ajuns in iad din cauza pacatelor.Cand Iisus a venit pe pamant acum 2000 de ani (scrie in Biblie) a deschis usile iadului si a scos-o pe eva si pe adam.

| sublime89 a răspuns (pentru timoteidoi):

Nu, n-am vrut.

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns (pentru timoteidoi):

Nu, nu cred.

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns (pentru timoteidoi):

Vai ce ma tem laughing Mda, mersi de amenintare. Pacat ca nu exista iad, chiar ar fi fost un loc interesant de vazut.

| Mercorea_Petrica_1995 a răspuns (pentru sublime89):

Cand vei arde in focul iadului, atunci vei spune Cred Doamne si Marturisesc ca Tu existi cu adevarat.
Cerandu-I iertare, dar EL iti va intoarce spatele zicand:tu nu mai cautat pe Mine, Eu de ce sa te caut pe tine.

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns (pentru Mercorea_Petrica_1995):

laughing Ma faci sa rad. Tu in ce an traiesti daca nu te superi? in 2013 sau in 1013? Si da, ce sa zic, marele stapan si creator al intregului univers o sa fie suparat ca nu l-am cautat eu. Chiar e foarte singur saracu acolo in cer. Nu-i place ca nu-i bagat in seama laughing sau mai bine zis "pupat in fund".

| Mercorea_Petrica_1995 a răspuns (pentru timoteidoi):

Daca Dumnezeu nu exista, 99% din populatia globului era ateista
Dumnezeu exista si de asta voi sunteti doar 2, 9%., niste idioti care nu intelegeti cuvantul lui Dumne si Biblia.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mersi timo!

| Mikhtarian a răspuns:

Nimeni nu te minte,ai fost acolo si ai demonstrat contrariul? Poate ei mint, dar au scris totusi in Biblie, fata de tine, care n-ai nimic.
Dumnezeu i-a alungat pe Eva si Adam, caci nu i-au ascultat cuvantul.

Răspuns utilizator avertizat
| Mikhtarian a răspuns (pentru timoteidoi):

El ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi. (Ioan 6:54) Invia ( Sufleteste), dupa a 2 revenire, cei cu Dumnezeu vor reveni pe pamant.

Răspuns utilizator avertizat
| Mercorea_Petrica_1995 a răspuns (pentru timoteidoi):

Sufletul va avea viata vesnica, nu ai sa vezi vreun schelet mergand pe drum
trupeste toata lumea moare, iar sufleteste mor cei care nu cred in DUMNEZEU, cei care nu fac nimic pentru mantuirea sufletului.
Marire intr-un Cel de Sus.

Răspuns utilizator avertizat
| Dragosdoar a răspuns:

Din cate stiu eu Eva a mancat din pom pentru ca a vrut sa devina ca Dumnezeu nu ca sa devina nemuritoare. Informeazate mai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| tpuforyou a răspuns:

Daca ascultau cuvantul lui Dumnezeu Adam si Eva erau nemuritori, au mancat din pomul oprit si au devenit muritori din acel moment ei au trebuit sa>si castige nemurirea.
App>Intrebarea este placuta ateilor big grin

| Mercorea_Petrica_1995 a răspuns:

E vorba de pomul cunoasteri binelui si raului.
Motivul izgoniri din Rai fiind simpla:
diavolul ispitindu-i pe Adam si Eva sa manance din pom, astfel ei au incalcat cuvantul lui DUMNEZEU.
Iar Dumnezeu cu iubirea SA fata de oameni Si-a trimis unicul FIU spre jertfa pentru a ne Mantui.

Răspuns utilizator avertizat
| Mercorea_Petrica_1995 a răspuns (pentru timoteidoi):

Exista un singur DUMNEZEU intreit in persoane big grinUMNEZEU TATAL, DUMNEZEU FIUL SI DUMNEZEU SF. DUH

Răspuns utilizator avertizat
| Mercorea_Petrica_1995 a răspuns (pentru timoteidoi):

SF. Scriptura este impartita in Vechiul Testament si Noul Testament fiind cuvantul lui Dumnezeu.
Şi Cel ce sunt viu. Am fost mort, şi, iată, sunt viu, în vecii vecilor, şi am cheile morţii şi ale iadului.
Se refera la urmatorul lucru:EL a invins moartea si a distrus portile iadului, prin asta Ne-a dat posibilitata de a ne mantui.
. Şi de la Iisus Hristos, Martorul cel credincios, Cel întâi născut din morţi, şi Domnul împăraţilor pământului. Lui, Care ne iubeşte şi ne-a dezlegat pe noi din păcatele noastre, prin sângele Său,

| Mercorea_Petrica_1995 a răspuns (pentru timoteidoi):

CE nu recunoaste Dumnezeu in Biblie?

| Mercorea_Petrica_1995 a răspuns:

Daca voi nu credeti in nimic, atunci de unde credeti c-ati primit viata? ....de la o scama?

Răspuns utilizator avertizat
| Mercorea_Petrica_1995 a răspuns (pentru timoteidoi):

Si parinti parintilor vostri de au primit viata? Nu cumva de la Bunul Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| Mercorea_Petrica_1995 a răspuns (pentru timoteidoi):

Bine ca tu te tragi din maimuta.
Eu ma trag din Adam si Eva, sunt facut dupa chipul si asemanarea SA.

Răspuns utilizator avertizat
| Cristocentric a răspuns:

Nu crestini mint ci cei care sunt "crestini" doar cu numele. Sa sti crestini adevarati nu mint.

Răspuns utilizator avertizat