| aimullah123 a întrebat:

Din ce traiesc pastorii din alte religii?
Cer si ei bani enoriasilor sau au un alt job?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Salar de la biserică. Donații.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns:

Toate bisericile in afara de UNA primesc salariu de la Stat. Biserica Adventista primeste salariu din donatile enoriasilor si simpatizantilor, NU primeste nimic de la STAT.

| anonimg a răspuns (pentru danut):

Subscriu si eu. Biserica adventista de ziua a saptea se autofinanteaza prin zecimi si daruri. Restul traiesc prin bani de la stat si donatii.

| Nilsson a răspuns:

Excepție cred că fac doar pastorii confesiunii Martorii lui Iehova care nu sunt plătiți, sunt doar voluntari din ce am auzit.

| Digikey a răspuns:

Tot din prostia oamenilor.

| fllu07 a răspuns (pentru Nilsson):

Da. Asa este. Tot ce construiesc fac cu voluntari, care la rândul lor au diferite meserii din care își întrețin familiile. Iar cei care vorbesc la microfon, nu sunt platiti, si ei au un loc de muncă, iar fiecare Martor al lui Iehova, tot ce face pentru cult, face voluntar, din timpul său liber.