| Meme10Memu a întrebat:

Din experimentul cu cele doua fante din fizica cuantica putem deduce logic ca fara un observator constient universul nu ar fi putut sa apara?

https://www.academia.edu/21583246/TEORIA_CUANTICA_SI_DUM NEZEU

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Experimentul celor doua fante nu are nicio legatura cu constienta lui Homo sapiens sapiens. Termenul de "observatie" (referitor la ceea ce produce colapsul functiei de unda) n-are nicio legatura cu constienta. El nu se refera la aflarea de catre om a rezultatului masuratorii. Experimentele care au cautat sa arate ca aflarea rezultatului colapseaza functia de unda au esuat.

| Celcestietot a răspuns:

Da, Dumnezeu a creat Universul, si fara Acesta nu ar fi putut sa apara. Nu vezi ca stiinta ii tot confirma existenta lui Dumnezeu fie direct sau indirect?

| Helper07 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic.