| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Din moment ce parintele Arsenie Boca este recunoscut de multi oameni ca fiind un sfant este posibil ca el sa fi avut un IQ estimat intre 150-170-180 de puncte din moment ce stia atatea lucruri si a fost urmarit de securitate si inchis in repetate randuri?

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Din moment ce parintele Arsenie Boca este recunoscut de multi oameni ca fiind un sfant"
Din FERICIRE este DOAR parerea oamenilor si NU a lui Dumnezeu.
Sfant ESTE DOAR Dumnezeu, "sfantul tau" este doar un musuroi de tarana si VIERMI la ora actuala asa ca dupa CERTELE date pe care le avem acel musuroi de tarana si viermi nu cred ca are vreun IQ. Daca un om a fost chinuit prin puscarii degeaba sigur TORTIONARII isi vor primii "rasplata" la Marea Judecata dar asta nu creste sau scade IQ-ul unui MORT.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru danut):

Eu ma refeream atunci cand era el in viata nu cand era mort.

| danut a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

L-ai cunoscut personal ca sa stii cum era cand traia sau te iei dupa toate babele?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru danut):

Nu l-am cunoscut dar din ce povesteste lumea cica a fost sfant a simtit chemarea a avut ceva divin in el cel putin asa am auzit dar sa stii a viata lui ar putea fi un subiect de film foarte interesant.

| danut a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

"Nu l-am cunoscut dar din ce povesteste lumea cica a fost sfant"
Cuvintele fundamentale in fraza ta sunt: "povesteste lumea" "CICA", "a fost sfant". Unde este Divinul pe care l-ai invocat? Unde este Dumnezeu?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru danut):

Ok las-o asa m-am convins, mai facut sa ma simt ca un prost.

| danut a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Iarta-ma dar nu asta a fost scopul ci acela de a te convinge ca omul nu poate fi sfant DECAT daca asa l-a numit Dumnezeu. Cum poate face cineva PACATOS, o persoana Sfanta, numai Dumnezeu te poate sfinti.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru danut):

Ok, danut iti multumesc pentru explicatie.

| Celcestietot a răspuns:

Nu conteaza IQ-ul cand vine vorba de minuni, ci de ascultare fata de Dumnezeu. Nu zic ca Arsenie Boca era un om incult, spun ca nu conteaza atat de mult IQ-ul. Conteaza sa fi intelept si supunerea fata de Dumnezeu. Nu stiu cam cat ar fi avut IQ-ul parintele, dar banuiesc ca era un om destept, cu capacitati intelectuale mari.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Bun si ce zici de ce a spus el cu privire la: Privind viitorul a spus odata: "Zdreanta rosie, secera si ciocanul, steaua cu cinci colturi va disparea, dar va veni steaua cu sase colturi, anarhia, si va fi vai si amar de lume". a avut s-au nu a avut dreptate.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Da, se refera la apocalipsa practic. La anarhia care va fi in lume atunci. Eu cred ca va fi acea anarhie cand vor incepe a cadea bombele din cer, oamenii vor fugi pe strazi, vor fura din magazine, se vor omora unii pe altii (cam asa cum vezi in filmele apocaliptice). Eu spun ca asta va fi atmosfera cam pe tot globul pamantesc cand o tara, o putere mondiala precum Rusia, America sau de ce nu Coreea de Nord (am inclus-o ca are armament nuclear mult fata de alte tari) va da startul la razboi. Se poate referi la faptul ca asa va fi atmosfera cand nu for mai fi respectate legi, politia etc. Oricum sfarsitul, cel de-al treilea razboi mondial este inevitabil, nu numai Biblia sau profetii fie ei ortodocsi sau nu, ci si alte religii ale lumii anunta asa ceva. Deci, trebuie sa ne de-a de gandit totusiwinking.