| Pomar a întrebat:

Din pacate sunt obligat sa particip la stupidele si inutilele ore de religie.
In fine ieri ni sa predat un lucru foarte interesant care mi-a aratat inca o data cat de bun este dumnezeul crestin cu adeptii lui.
Povestioara era ceva de genul: Iov era un om foarte bogat si foarte credincios, satan s-a dus la d-zeu si l-a intrebat: ma lasi sa ii iau toata bogatia lui Iov? Si dumnezeu(dupa ce iov crezuse atat timp in el) a zis DA, apoi satan l-a intrebat pe d-zeu: ma lasi sa ii omor copii? si d-zeu din bunatatea sufletului sau da, omoarailaughing; dupa care satan : ma lasi sa ii dau ciuma bubonica? si dumnezeu da dai si ciumalaughing deci vedeti cat de bun este dumnezeu cu oamenii, un adevarat tata; in final ia ispitit si sotia si dupa ce Iov nu s-a sinucis dumnezeu i-a dat dublu, de parca iar fi facut un bine, adica cati oameni prefera sa le fie omorati copii doar pentru cateva bogatii in plus?
Oricum nu este chiar o intrebare ci mai mult un subiect de discutie despre cat de patetica este religia.

30 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Iov a fost un om neprihanit si Dumnezeu S-a laudat cu Iov.Dar, cel rau care l-a cerut la incercare este satana.Iov2:7,,Si satana a plecat dinaintea Domnului,apoi a lovit pe Iov cu o buba rea din talpa piciorului pana in crestetul capului.,,Dar, Dumnezeu nu ramane dator fata de credinta nestramutata a lui Iov.El il binecuvinteaza pe Iov si ii da inapoi inzecit, iar pe copiii lui ii va intalni in cer unde il asteapta o mare rasplata.

| gigel68 a răspuns (pentru EmaS):

Daca copiii lui iov nu au primit viza, se vor intalni la portile raiului?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Si mie profu de reli mi-a spus ca doarcei care fac pact cu Satan ajung in iad. thinking

| Angel0 a răspuns:

Ai curajul sa-i arati profesorului de religie postarea asta, sau esti viteaz doar pe TPU?laughing

| Bia_8599 a răspuns:

Satan a pus la îndoială motivaţia cu care Iov îi slujea lui Dumnezeu. Credea ca Iov il slujeste pe Dumnezeu pentru-ca ii merge bine. De aceea, a cerut sa fie incercat. Dar Iov nu s-a lasat de Dumnezeu nici atunci cand nu-i mai ramasese nimic, a iesit biruitor iar Dumnezeu l-a rasplatit pentru fidelitatea lui.

"De alta parte stim ca toate lucrurile lucreaza impreuna spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu si anume, spre binele celor ce sunt chemati dupa planul Sau." ( Romani 8, 28 )

| wales a răspuns:

Dragă IceShadow

Te grăbești să-l condamni pe Dumnezeu prea repede fără să cunoști bine unde se încadrează povestirea prezentată de tine. Nu vreau să comentez erorile tale față de textul original, dar vreau să citești atent următoarele:
Tu prin ce ai prezentat pui la îndoială moralitatea Lui Dumnezeu, spunând că El a ales dintr-un capriciu ca unul să trăiască și altul să moară, dar tot omul spune că e dreptul lui moral să aleagă dacă copilul din pântecele lui va trăi sau nu '' mă refer la avort ''. Nu ți se pare ciudat lucrul acesta? Când Dumnezeu decide cine să trăiască și cine să moară, e imoral. Dar când omul decide cine să trăiască și cine să moară, este dreptul lui moral. Judecăm corect sau nu?
Când Dumnezeu permite moartea cuiva este cu totul altceva decât atunci când omul ia viața unui semen al lui. Dumnezeu are puterea de a restaura viața, în vreme ce omul nu are această putere. Poate că Dumnezeu a știut mai bine de ce a luat această hotărâre cu copiii lui Iov, poate dacă mai trăiau își pierdeau mântuirea? Pentru Iov a fost o pierdere de moment, dar pentru Dumnezeu poate a fost un suflet câștigat, înțelegi tu bine marea diferență de gândire?

" Ci cât sunt de sus cerurile faţă de pământ, atât sunt de sus căile Mele faţă de căile voastre şi gândurile Mele faţă de gândurile voastre." Isaia 55:9

| wales a răspuns:

Dragă iceShadow

Am senzația că nu ai înțeles nimic din răspunsul meu!

| Maidanezul a răspuns:

Eu zic sa te mai uiti si laTV poti citi si ziare.http://www.evz.ro/......94264.html
"Astfel, ca şi până acum, părinţii vor putea să refuze ca prichindeii lor să studieze această materie doar dacă fac o solicitare scrisă şi, astfel, „situaţia şcolară a acestuia se încheie fără această disciplină".
Uite ca exista o posibilitate fara sa fie nevoie sa faci "valuri" pe aici.Te duci la parintii tai te tavalesti pe jos si ii obligi sa faca o cerere si ai scapat.Nu vei mai deranja niste neuroni prin cap.Am inteles ca deja se voteaza pe TPU pentru un nou "Proiect de lege"
Sa scoata :desenul (ca nu se fac pictori). muzica (nu se fac compozitori),geografia (ca nu se muta tara din loc),matematica (ca au calculator),romana (ca sunt deja romani si au cetatenia), Mai ramasese Sportul la care toti erau scutiti.Toti erau de acord sa primeasca o diploma si vin ei de acasa cu calimara cu cerneala si o pipeta, pentru semnat.Pui picatura cu pipeta apoi degetul si amprenta este unica. Treaba super ok

| FucktheSystem a răspuns (pentru Maidanezul):

Dragul meu cățăl, desenul și muzica chiar ar trebui scoase din programă, cel puțin în clasele de liceu care nu sunt pe profil specific.
Oricumdacă cineva are talent nu ajunge faimos că a făcut muzică la școală, mai mult la muzică la școală nu se face mai nimic, doar că se stă o oră în plu degeaba în loc să facă ceva mai deștept. La fel și cu pictura...
De altfel cred că ar mai trebuii scoasă tehnologia că și așa nu et ajută cu nimic că ști cum se bate teoretic un cui, sportul că și așa nimeni nu-l face și cu sportul de la școală oricum nu faci un copil gras să slăbească sau nu ți copiii în formă și ar mai trebuii scos și TICul că oricum toată lumea știe deja ce se învață acolo, adică ce rost e să ai un capitol „Folosirea mouseului și tastaturii", adică cine folosește calculatorul a învățat și cine nu-l folosește nu este ajutat cu nimic de teorie.
Poate tu ești adept al orelor multe și proaste de la care nu înveți nimic folositor dar de care depinde viitorul tău ( liceul/facultatea) și la care trebuie să te străduiești să iei note mari deși nu te ajută cu nimic în viață decât să-ți dea dureri de cap.
Adică pot să zic că am intrat la limită la cel mai bun liceu la mate-info pentru că am avut media 7 la muzică și 8 la religie. Nu mi se pare ok, dacă nu erau materiile ăstea n-aș mai fi intrat ultima și n-aș mai fi avut emoții dacă intru sau nu.
Și nu știu de ce am impresia că așa o să pățesc și la bac, iau note mari în ecamene și sunt trasă în jos de toate porcăriile de materii care nu mă interesează și nici nu mă vor interesa.

| Maidanezul a răspuns (pentru FucktheSystem):

Domnisoara aveti perfecta dreptate si eu sunt de acord cu desfiintatul scolilor.Mai avem putin si ajungem ca in 1938 cind aveam 47% analfabeti si 50.000 terminau 7-8 clase. Aveam clase de scoala generala cit aveau Francezii "licee" pe vremea lui Napoleon Bonaparte (pe la 1800 si un pic) nu glumesc ai cuvintul meu. Chiar va voi sustine in demararea acestor idei.in concluzie va stau alaturi.Cit despre catel aici o sa va ajut eu, poza este facuta cu aproape 1 an in urma, mama lui a fost eutanasiata de niste oameni rai.Dar au ramas 4 orfani cel din imagine si inca 3 fratiori.Eu sunt iubitor de animale si am luat cutucii in cutia de la televizor cu un presulet sub ei.Acum sunt la casele lor, cel din imagine a pozat in curtea bunicului meu.Te asigur ca toti beneficiaza de conditii decente. Cind ma duc la tara golesc oalele si toate resturile de salam, mai pun si piinea strinsa.Ma simte de la 5 km si toti ai casei stiu ca le vine nepotul cu masina. Cind ma vede da din codita mai repede ca stergatorul de parbriz pe turatia maxim.Eu sunt om cu suflet bun le mai duc de mincare si la fratii lui, Sa ii vezi cum se bucura si ei, aproape sa crape inimioara lor aia mica.Ce program are Dulus (numele lui) latra cind vrea,doarme cind are chef,seara este slobod si alearga pisicile vecinilor. Este un ciine de treaba si latra numai cu folos, nu se osteneste ca aia fraieri sa latre la luna deoarece stie ca uzeaza coardele vocale.Am si o poza cu motanul bunicului pe casa este alb, daca vrei o pun in avatar si schimb nickul in motanul maidanez,

| FucktheSystem a răspuns (pentru Maidanezul):

Dra n-am zis nimic de desființarea școlilor ci de desființarea materiilor nefolositoare. Dacă cineva are talent poate să meargă din clasa a1a la liceul de arte, dacă vera să bată cui se duce la țară și dacă vrea să folosească tastatura deschide calculatorul.
De ce trebuie să se învețe toate ăstea la școală? De ce trebuie să faci o oră de TIC în loc să faci una mai folositoare să zicem o oră de lectură, eventual o orăde mate în plus? Mia bine învăț cum să bat teoretic un cui decât să fac ceva care să mă ajute pe viitor?

Și la propunerea cu motanul, nu merci, prefer cățăii.

| Maidanezul a răspuns (pentru FucktheSystem):

Domnisoara asa este, eu sunt cel care a inteles gresit.Si voi asculta de sfatul tau sa pastrez catelul, dar si motanul este fotogenic si interesant daca va razginditi, eu sunt deschis la schimbare.Va multumesc pentru timpul acordat

| Raquella a răspuns:

Iov a ramas pentru noi un exemplu care ne invata ca si atunci cand suntem incercati prin anumite boli sau suferinte, noi nu trebuie sa ne pierdem credinta si increderea in Dumnezeu.Cat despre copii, se va intalni cu ei in cer.Mai bine decat sa arda in iad cu totii, nu?

| miradoniz a răspuns:

și copiii sunt o bogăție...acum,depinde,fiecare ce vrea sa înțeleagă! pe mine, copiii din Biblie, ma fac sa ma gândesc la copii spirituali.Mai ales ai lui Job-pentru că au murit-deci s-au întors la păcat-chiar dacă el se ruga pentru ei în fiecare zi,"se poate ca feciorii mei să fi păcătuit și să fi cugetat cu păcat împotriva lui Dumnezeu"."Domnul a dat,Domnul a luat, fie numele Domnului binecuvântat", spune Iov.Sunt recunoscătoare pentru acest cuvânt al Bibliei-chiar dacă ție îți pare dur și te îndepărtează de ea-pentru că este uneori greu să te rogi pentru cineva și să nu vezi un rezultat vizibil.Dar așa,îți amintești că fiecare om are libertatea lui-etc
Ciuma aceea,lepra de fapt,cred-oh,trebuie sa mai crești puțin-uneori este dificil să te uiți la tine însuți. Și atunci,da,cam stai "pe un morman de gunoi"(nimicuri)-și te scarpini "cu un ciob".Iar sufletul tău(asta simbolizează femeia) te îndeamnă să dai vina pe Cel bun și să te răzvrătești împotriva lui-ceea ce aduce moartea!"Blesteamă pe Dumnezeu și mori!"-deci să caute fericirea,departe de El,și de grijile continue(pe care le scarpini într-una)-în mâncare,băutură,jocuri de noroc,înțelegi ideea.
Însă vin cei trei prieteni bine-intenționați și-"După aceea, Iov a deschis gura sa și a blestemat ziua în care s-a născut".Eu am trecut pe acolo.Și eu am spus ca și Iov,"pentru ce dă Dumnezeu lumina vieții celui nenorocit și zile celor cu sufletul amărât".Știu ce înseamnă "Când gândesc: Patul meu mă va odihni, culcușul meu îmi va alina durerile/Atunci Tu mă înspăimântezi cu vise și mă îngrozești cu năluciri".Datorită lui Iov,am avut curajul să îl iau la rost,ca să spun așa,pe Dumnezeu-înainte nu știam ca e ok.
De fapt,el,Iov,ne învață drumul credinței-să fii sincer cu Dumnezeu,înseamnă uneori să nu înțelegi ce ți se întâmplă. Deși,exclamă exasperat"Nu sunt oare zilele mele destul de puține? Dă-Te la o parte ca să pot să-mi vin puțin în fire"-cel mai important verset din cartea lui Iov(și unul din cele mai frumoase din Biblie)este cel care răspunde învinuirile amicilor"afară din trupul meu voi vedea pe Dumnezeu/Pe El Îl voi vedea şi ochii mei Îl vor privi, nu ai altuia. și de dorul acesta măruntaiele mele tânjesc în mine"
Ei nu țin cont,și continuă în legea lor,ca omul care știe ce are de spus.Dar Domnul aude și îi va răspunde.
Cartea lui Iov nu este dură fața de om-ci față de cei prea-binevoitori-pe care la sfârșit,Domnul vrea să îi pedepsească,iar pentru că Iov se roagă pentru ei,îi va ierta. Discursurile lor sunt destul de îngrozitoare-atât de mult seamănă,din păcate,cu predicile de la noi."Mot-a mot", uneori, de zici că sunt trași la xerox.

| Laura a răspuns:

Cine să te oblige? Religia este opțională.

| DorelSudoru a răspuns:

Deja m-am plictisit.Nai ce sa le facii, ca la ei in cer e mai bine

| Pomar explică:

Eu v-am prezentat povestea asa cum mi-a fost prezentata mie, sa vedeti ce zambitor era profesorul cand ne povestea cum dumnezu i-a omorat copii lui Iov;
@secretsisecret mersi pentru link dar din pacate sunt ateu, deci nu sunt chiar interesat si am si foarte multe de facut.
@Andra20 a ramas si un exemplu de cat de bun este dumnezeu cu cei care cred in el...
TiMan aha,deci presupunand ca ai copii,ai fi de acord sa iti moara copii si sa faci o boala ingrozitoare care sa te chnuie doar ca dupa aia sa ti se dubleze bogatiile? dinc ate am inteles eu copii nu sunt ca masinile, mi-am pierdut dacia d auite dumnezeu mi-a dat un BMW in schimb, la copii parinti tin si nu vor putea fi inlocuiti cu nimic; ma rog cam asa am inteles eu.
Tre sa ma duc la ore ca sa imi maresc mediatongue

| OhFuckIForgotMyNameAgain a răspuns (pentru Pomar):

IceShadow... Atata timp cat esti ateu, de ce mai participi la orele de religie? Noi ne impartim pe grupe : crestinii ortodocsi si cei penticostali iau ore si celilalti pleaca acasa.

| Pomar explică:

@Maidanezul cum am spus media la religie imi ridica media, nu sunt prost, nu o sa ies cu o meide mult mai mica de cat colegii mei doar pentru 2 ore pe saptamana,in plus este interesant sa vezi modul de indoctrinare a anumitor persoane.
Parintii mei stiu ca sunt ateu, imi respecta decizia si sunt perfect de acord sa nu mai fac religie, am discutat cu ei; nu stiu exact din ce familie provii tu de trebuie sa te tavalesti pe jos dar in fine...
@paul3773 poate ca i dreptate,religia nu este patetica,tine masele de oameni in frau si ii ajuta sa treaca peste anumite probleme pe cei slabi, dar asat mi s-a parut cel mai bun cuvant...
@larix nu sunt ateu doar ca sa ma dau in spectacol, as putea sa ii pun multe probleme profului de religie sa il umilesc in fata clasei pentru ca nu ar avea un raspuns...

| Maidanezul a răspuns (pentru Pomar):

"nu sunt ateu doar ca sa ma dau in spectacol, as putea sa ii pun multe probleme profului de religie sa il umilesc in fata clasei pentru ca nu ar avea un raspuns"
Daca ai noroc de un profesor care nu stie pe ce pamint traieste este simplu, daca proful mai are ceva in cap ai dat de necaz cazi pe locul 30 si rid pustii de tine.Eu zic sa te cumintesti si sa nu te mai tii de dracii.Nu te lua dupa cei care doresc sa deaa foc la biserici, vezi ca este unul "Trinitas" nu te face asemeni lui.Vezi ca ei doresc sa infiinteze un club asa zis ateist, poti sa ii contactezi daca vrei o sa pun un link. http://www.TPU.ro/......-din-cate/

| Pomar explică:

@Maidanezul problemele pe care i le-asi pune eu ar fi paradoxuri filozofice, deci este putin probabil sa aiba un raspuns, si as prefera sa fiu umilit in fata intregii scoli ca sa aflu un raspuns bun la o intrebare la care nimeni nu a dat pana acum un astfel de raspuns.
Bia_8599 asa cum a spus si @paul3773 dupa 20 de ani de casnicie cu nevasta-ta,dupa ce tea iubit atat timp tu incepi sa o bati sa o injuri sa te comporti cu ea ca[,] cu un vierme si daca nu te paraseste si rabda ca o proast sa o tratezi ca pe un nimic ani de zile o sa ii zici intr-o zi: Bravo ai trecut testul, felicitari acum iti dau un Porsche laughing.Pe copii lui Iov nu ii poate inlocuii nimeni, putea sa ii dea dumnezeu si 100 de copii, degeaba, al fels i chnurile pin care a trecut din cauza boli.

| Pomar explică:

@trantorel tu ce ai inteles din pilda lui Iov? Ca dumnezeu ne iubeste si ca ne vrea doar binele?
Multumesc, dar nu am nevoie de lectii de viata de la o persoana ca tine; oricum lumineaza-ma si pe mine ce ar fi trebuit sa inteleg din pilda lui Iov in afara ca dumnezeul crestin este o entitate malefica care isi bate joc de noi?

| Flav a răspuns:

Eu te-as obliga sa participi la orele de limba romana.

| BUBULINA a răspuns:

Dormi?

| secretsisecret a răspuns:

Religia nu e stupida mai du-te si tu la biserica si mai fii atent sa vezi ce zice despre Iov iti dau un link aici si citeste tot sa vezi cum la incercat dumnezeu pe IOV pentru ca sa vada daca carterste impotriva lui rabdarea lui IOV da click aici si citeste ca daca vrei sa ai plata in ceruri trebuie sa faci fapte bune fara suferinta nu ajungi nicaieri cum crezi ca au ajuns oameni sfinti prin statul la televizor sau la calculator cu suferinta citeste aici si ai sa vezi rabdarea lui IOV! SA VEZI CATD E MULTE A RABDAT SI CE PLATA ARE EL IN CERURI!:http://paginiortodoxe.tripod.com/vsmai/05-06-sfintul_si_dreptul_iov.html :)dupa ce citesti sa imi zici ce parere ai despre intrega poveste si scrisa de la cap pana la coada nu pe sarite cum se invata la scoala uneori :D SPOR LA CITIT SI SPER SA NU MAI RAZI CA TE BATE DUMNEZEU!

| TiMan a răspuns:

Se vede ca nu intelegi nimic de la orele alea... mai bine nu te duci deloc, nu te obliga nimeni. O absenta si se rezolva totul si pentru tine si pentru profesor care nu mai trebuie sa te suporte. Lui Iov i s-a dat TOTUL inapoi, inclusiv copiii nu doar bogatiile(ce-i drept alti copii). Ai fi stiut daca erai atent... dar de, mintea cred ca iti era la filmul porno de asearawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...ideea e ca Iov a fost supus unor grele incercari pentru a se vedea daca va renunta(sau cat de usor) la credinta in D-zeu; religia nu este patetica, dar am putea spune ca sunt multe chestii ciudate la ea.chiar si povestea asta e una dintre ele.asa,mai mult in gluma,e ca si cum ai avea o nevasta care te iubeste f. mult,si tu te hotarasti intr-o zi sa incepi sa ii faci rau(o inseli,devii si violent), testand-o sa vezi cat de mult rezista, si deci daca te iubeste; daca "trece" testul ( deci daca rezista vreo 3 ani in felul asta), ii cumperi un Porsche.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si despre cat de putin te ajuta capul daca atat ai inteles din pilda lui iov ce sa discutam despre celelalte? esti patetic.rau de tot ca sa nu spun ridicol.mai invata.mai invata.incetul cu incetul se fabrica otetul.si pic cu pic se face raul mare.asa si intelepciunea.pleaca de la prostie si se curayeste, se innoieste, se infrumuseteaza si se acumuleaza pana la desavarsire.la unii nu.creste doar prostia si se face din ce in ce mai neagra mai intunecata si mai adanca.acum depinde de om.ce samana si ce culege.succes la recoltat.

| JustLikeHeaven a răspuns:

Sunt sigura ca povestea asta are alt subiect.

| DomnulNeexistent a răspuns:

Pai in primul rand religia crestina e umblata adica nu mai este pura,,, in al doilea rand Satan este si el un Zeu de care nu stim nimic deoarece nu s-a permis cunosterea,, rautatea oamenilor a facut din religie o manipulare in masa.