| Exilee a întrebat:

Din pricina carui fapt, tineretul din ziua de astazi incepe a lua in ras numele Domnului Iisus Hristos. Sa-l ironizeze atat pe Dumnezeu, cat si pe Satan? Ei nu stiu ce consecinte pot rezulta?
De pilda, cand mai ies din casa pentru o plimbarica mica, adolescentii incep a folosi expresiile:" vine diavolul si te taie" sau " diavolului ii este frica de mine". Ei stiu macar in ce se baga?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adultii crestini sant crestini de duminica in romania.foooaaarte putini sant crestini practicanti si in celelalte zile. tineretul e de inteles ca e asa fiindca este scris ca mintile le vor fi intunecate de tot felul de naluciri care-i indeparteaza de Dumnezeu, interesati fiind mai mult de ale lumii asteia.si tu stii cine este stapanul veacului asta.si este scris, ca un duh de ratacire se va abate asupra omenirii si va veni o vreme cand vom cauta oameni care sa ne invete despre Dumnezeu prin crapaturile dealurilor si pesterile muntilor si nici atunci nu-i vom gasi.o slava desarta, minciuna si prefacatorie sant in lume si in religiile toate in general fiind incalcate poruncile cele ziditoare de suflet. daca stiu in ce se baga? NU.li se pare normal, ca fiind cool. daca ar sti macar sa citeasca ce este profetit despre ei, ar fi ca atunci cand se uita intr-o oglinda si ar gandi putin.dar ei nu privesc in oglinda.nu le place ceia ce vad.

57 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum de ai norocul de a nimeri cei 0, 5 din populatia romaniei e un noroc mare, as vrea si eu sa am norocul asta, unde stai?

| Exilee explică (pentru RAY):

Ce treaba are raspunsul tau cu subiectul intrebarii pe care-am pus-o?
''Cum de ai norocul de a nimeri cei 0, 5 din populatia romaniei e un noroc mare''
Nu inteleg ce vrei sa zici.
Unde stau? Romania, Europa, Terra, Sistemul Solar.

| RAY a răspuns (pentru Exilee):

In ce oras? afirmatia ta e lipsita de ratiunea, logica, acei tineri cum de iai intarnit intro tara crestina? 99% sunt crestini desi sansa ca sa intarnesti cu un ateu e foarte mica sau cu un agnostic

| Exilee explică (pentru RAY):

Or fi crestini... nici n-am spus ca sunt crestini de altfel.
''afirmatia ta e lipsita de ratiunea''.
Unde este lipsita de ratiune? Stii ce este aia ratiune?

Răspuns utilizator avertizat
| Exilee explică (pentru ßirGagaWelch):

Este treaba voastra ce faceti, dar eu sunt uimit de expresiile juvenile si criticile ironice care le folosesc ''in gluma'' la adresa Mantuitorului.

| RAY a răspuns (pentru Exilee):

Daca Romania e o tara plina de sfinti cum va proclamati voi singuri nu vad de ce nu ar fi logic ca nu intarnesti astfel de persoane

| valentino52 a răspuns:

Ar trebui sa realizezi ca foarte putini sunt atat de religiosi ca tine. Pur si simplu pe mine nu ma intereseaza, nu sunt superstitios, cred in Dumnezeu si incerc sa fiu o persoana buna prin ceea ce fac ca asa e bine nu pentru ca asa e scris in Biblie. Daca nu ma spovedesc sau pacatuiesc (sex inainte de nunta) nu imi fac probleme ca o sa ajung in iad pentru ca nu cred in asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| Exilee explică (pentru valentino52):

Stai. De unde deviati atata de la subiect?
''Ar trebui sa realizezi ca foarte putini sunt atat de religiosi ca tine''.
Eu unul n-am mentionat nimic niste lucruri legate de sfinti sau religiosi.

''Pur si simplu pe mine nu ma intereseaza, nu sunt superstitios,''.
De unde si pana unde ai ajuns la premisa cu superstitiile?

| rameshwaram a răspuns (pentru RAY):

Daca sunt botezati nu sunt neaparat si crestinii, iar in Romania crestinii sunt majoritari dar nu 99%

| Exilee explică (pentru ßirGagaWelch):

Bravo.

| RAY a răspuns (pentru rameshwaram):

Structura populaţiei stabile după religia declarată la recensământ arată că 85, 9% dintre persoane sunt de religie ortodoxă. De asemenea, 4, 6% s-au declarat de religie romano-catolică, 3, 2% de religie reformată, iar 1, 9% penticostală.

Fără religie" s-au declarat 23, 9 mii de persoane, care reprezintă 0, 1% din totalul populaţiei stabile preliminare. Aproximativ aceeaşi pondere deţin şi ateii, numărul acestora fiind de 21, 2 mii de persoane.

| RAY a răspuns (pentru rameshwaram):

Pe mine nu ma intereseaza ca au fost botezati si eu am fost si m-am declarat ateu, ei sau declarat crestini, dupa cum vezi majoritatea sunt crestini

Răspuns utilizator avertizat
| rameshwaram a răspuns:

Din pricina televizorului( desi nu vor sa accepte nocivitatea lui) din pricina educatiei, si mai ales pentru ca nu mai sunt liber sa vada frumusetea creatiei lui dumnezeu, ce mai conteaza pentru ei ca Dumnezeu face minuni ca ne ofera atatea lucruri, cand tot ce e mai important este sa joci cel mai super joc, sa ai telefonul cel mai tare si nu stiu ce stil de haine, cand pe tineri iy procupa doar superficialitatea iar dumnezeu e profunzime

| rameshwaram a răspuns (pentru RAY):

Credinta nu se vede in statistici, cei care sunt doar botezati dar e singurul lucru din viata lor care tine de credinta se numesc laici, incercam sa spun ca nu toti cei care spun,, sunt crestini,, chiar sunt, cat despre atei sunt destul de multi in randul tinerilor iar eu nu iti vorbesc de statistici ci strict de oameni pe care iy cunoasc majoritari sunt cei care spun,, ee dumnezeu ce treaba am eu cu el,,

| GaNeA001 a răspuns:

Ai fost tu acolo sa vezi "consecintele"? stii tu ca exista Rai, Iad, Satan, Dumnezeu?
O dovada vreau, nu doar "basme".

| Exilee explică (pentru GaNeA001):

Sfanta Scripura este Cuvantul lui Dumnezeu.

| rameshwaram a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

De acord dar cum sa spuna un bebe,, mami stai nu ma boteza ca ma gandesc cand o sa fiu mare daca vreau sau nu,, parinti fac si ei ce stiu cu copilul lor de unde sa ghiceasca ca nu vor fi de acord cu credinta lor

| Demonull a răspuns:

Si cand te-ai trezit era dimineata...stii se preconizeaza ca orice credinta va disparea in maxim 20 de ani cu noile generatii.perfect pentru ca nu vechile generatii nu au rezolvat nimic prin credinta.fii realist si traieste viata cum crezi tu nu cum scrie in biblie.si ce daca il ironizeaza pe diavol? ai vrea sa nu iasa din casa la ora 00:00 pentru ca un „ied„ umbla pe afara insetat de sange? Da..si acum o sa ma loveasca un fulger trimis din ceruri pentru mesajul asta.

| OOOLEOOO a răspuns:

Copilul este oglinda parintelui.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru rameshwaram):

In concluzie cei ce sunt ateii sunt rai cei ce sunt crestini sunt buni

| Exilee explică (pentru RAY):

Dar nu este deloc asa. De unde asemenea mentalitati? Suntem toti egali in fata lui Dumnezeu.
In fond, vezi ca in strucutura intrebarii mele nu era nimic legat de atei sau crestini.

Apropo, as fi incantat daca te-ai uita si la intrebarea asta:
http://www.tpu.ro/......dupa-site/

| RAY a răspuns (pentru Exilee):

Pe zi ce trece voi crestini ma uimiti sincer, nu am ce vedea, toti sunteti la fel

| dracu14 a răspuns:

Satana nu satan
si ce are daca te razi de dumnezeu si satana, oricum nu exista.

| Exilee explică (pentru RAY):

Oh... imi cer scuze
Dar cu ce te suparam?

| Exilee explică (pentru dracu14):

vom vedea, dar sa nu fie prea tarziu.

| dracu14 a răspuns (pentru Exilee):

Citat din profa mea de religie, numai crestinii vor fi judecati dupa legea lui dumnezeu, ceilalti dupa alta lege.
in concluzie nu suntem egali in fata lui dumnezeu