| sopranaCadaverica a întrebat:

Din punct de vedere etnic, daca tatal meu avea origini evreiesti (de la bunica, ea evreica), eu la randul meu pot fi considerata evreica?
Fara raspunsuri inutile, prostesti, va rog.
Multumesc

3 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Din punct de vedere romanesc poti fi evreca, din punct de vedere evreesc probabil nu deoarece la ei mostenitorul este dupa mama (parca) dar la ora actuala banuiesc ca si ei si-au schimbat mentalitatea si accepta si fragmente de nationalitate.

| DeyCj a răspuns:

Da. Te poți considera de origine Evraică, pentru ca vb. aia în tine curge sânge de evreu, așa cum e în cazul meu, de exemplu, cum străbunic a-mea era unguroaică și străbunicul neamț, și eu am în mine sânge de ungur și neamț, chiar dacă-s român.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Într-un fel, da.
Poți fi considerată şi poți trece la iudaism ( dacă asta vrei ) deoarece ei au pretenția ca toți adepții lor să aibă rădăcini evreieşti.
În rest, bănuind că bunicul tău ("după tată") şi mama ta sunt români, cel mai corect ar fi să spui că ai origini evreieşti.