| ViataMoarte a întrebat:

Din punct de vedere ortdox, poate un baiat sa se casatoreasca cu o fata care este fiica vitrega a verisorului tatalui sau? Ar iesi ca sunt un fel de veri de gradul doi, dar se considera rude?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca nu sunt rude de sange, nu-i pasa nimanui.

| doctorandus a răspuns:

... iar vorbind de rude de sange, toti europenii get-beget de azi sunt rude de sange cu Carol cel Mare.

| lpavel a răspuns:

Pai sunt rude! Nu cred ca se poate...

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu sunt mai rude decat sunt regii Europei intre ei!

| emilmalfoy a răspuns:

Se pot casatori daca relatia de rudenie e mai mare de gradul 3 si chiar 2 din moment ce e fiica vitrega.^^