| MrJoker30 a întrebat:

Din punct de vedere ORTODOX, ce se intampla cu un om rau dupa moarte? Ajunge in iad, sau moare si atat? Fara atei, ca nu imi pasa tongue

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu moare si atat, ci chiar merge in iad acel om rau, conform cu textul Evanghelic. Prototipul omului rau este bogatul nemilostiv despre care citim in capitolul 16 al Evangheliei dupa Luca, versetele 19-31. Omul rau este chipul slu t al diavolului, al celui "ce nu are mila", asa cum spunea parintele Rafail Noica.
Bogatul nemilostiv, dupa ce a murit si a fost inmormantat, este intr-un loc de chin, in vapaia iadului, si nu are nici macar un varf de deget de apa. Nici nume nu mai are, deoarece a fost sters din Cartea Vietii.
Pacatul lui nu a constat in bogatia lui, ci in lipsa lui de omenie, in nemilostivirea lui fata de saracul Lazar, caruia nici resturile de la masa nu se indura sa i le imparta.
Virtutea lui Lazar pentru care a cistigat Raiul si comuniunea cu Dumnezeu, nu a constat atat in saracia lui ci in faptul ca nu cârtea si nu hulea pe Dumnezeu pentru starea lui de saracie si de boala, o stare in care si cainii ii lingeau bubele.

31 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei cel care păcătuiește, moare. Ezechiel 18:4. Dumnezeu nu este sadic să chinuie oamenii veșnic. Biblia arata ca este iubire. 1ioan4:8

| GabiDumitrescu a răspuns:

Poate ca ar fi util sa citesti biblia, nu sa vii cu mizerii de genul "Fara atei, ca nu imi pasa" dar tu sa nu ai habar despre ce vorbesti.

| MrJoker30 explică (pentru GabiDumitrescu):

Normal ca la o intrebare teologica nu accept atei, fiindca nu au habar despre ce este vorba si imi irosesc timpul citindu-le mesajele de convertire...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MrJoker30):

Serios? Mesaje de convertire? De convertire la ce? Ateismul nu e o religie. Si zici aici de teologie, dar habar nu ai pe ce lume traiesti. Cum ziceam, citeste biblia. Toti mortii ajung undeva. Rai sau iad, simplu. Conform bibliei, ca mi se rupe de crestinism. Nah, mesaj de la un ateu care nu a incercat sa te converteasca. Si a citit si biblia cu destula atentie. Intrebare teologica interesanta ar fi ce se intampla cu oamenii buni care nu l-au acceptat pe fiul lu' dumnezo' ca mintuitor datorita simplului fapt ca nu au auzit de el si poate ca s-au inchinat la idoli/alti zei, incalcind una dintre alea zece porunci. De fapt doua, cel putin. Aia da, intrebare interesanta.

| MrJoker30 explică (pentru GabiDumitrescu):

Taci... si citeste. Normal ca nu am chef de atei la o intrebare crestina.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MrJoker30):

Fara protestanti, fara atei, fara nimeni care nu e de vreo alta parere ca tine. Asta e un fel de l*ba in cerc pe teme teologice. Foarte frumos.

| Holiday a răspuns:

Ortodoxia, ca dealtfel orice alt cult/secta crestina si nu numai, nu este deloc interesata de asta. Interesul e sa se foloseasca de tine cat mai mult in timpul vietii si eventual sa profite ulterior de moartea ta pentru a-si rotunji veniturile.
Mai concret, cat traiesti sa cotizezi cat mai mult, iar cand mori, pe de o parte familia ta sa cotizeze pentru tot felul de ritualuri si traditii prin care cica o duci tu mai bine dupa ce mori, pe de alta parte moartea unora e folosita in a-i face pe adepti sa cotizeze in ideea ca mortii aia o sa-i ajute. (vezi linsul moastelor, Arsenie Boca si alte tampenii)

| MrJoker30 explică (pentru Holiday):

In primul rand, te rog sa te calmezi si sa mai citesti intrebarea inca o data.
In al doilea rand, am specificat ca nu bag in seama raspunsuri exista sau nu dumnezeu, ca nu acesta este topicul intrebarii. Intrebarea este ortodoxa, daca nu ai habar de teologie, nu ai cum sa raspunzi.
Deci, te rog sa incetezi cu irelevanta asta, ca te faci de ras!

| DeyCj a răspuns:

Doxa dreaptă spune că omul după moarte va fi judecat după faptele lui iar dacă a păcătuit acesta va ajunge într-un purgatoriu numit iad, unde va fi chinuit veşnic. Real, prostii doxice, că de asta îi şi spune ortos-docmatis, adică DOXA dreaptă, că sunt doar doxe, ce nu au legătură cu spiritualitatea.Că au fost dictate(înnainte de 89, de exemplu toate cultele creştine erau interzise de Ceauşescu, doar ortodoxismul era considerat religie, dacă nu crezi întreabă.) şi perpetuate „din tată-n fiu" asta e real, dar asta nu înseamnă că omul după ce moare va fi judecat şi chinuit dacă a făcut ce a considerat el ca e bine în viaţă, nu ce consideră o mână de maxim 20 de popi, popi ce facă doxa dreaptă.

| mentholinks a răspuns:

Dpdv ortodox, chiar daca a fost un om foarte rau, daca familia ii plateste slujbe la biserica si da bani la preoti ca sa se roage pentru el, omul va ajunge in rai.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru mentholinks):

De ce spui ca totul consta in bani? Lumea se sminteste.

| mentholinks a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Asa e la ortodocsi. Mantuirea e pe bani. N-ai vazut ca nici nu iti boteaza copilul fara sa platesti?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru mentholinks):

Esti un troll! Nu te credeam in stare!

| mentholinks a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Tu faci ca evreii. Rastignesti un om pentru ca spune adevarul.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru mentholinks):

Prostii! Mai spuneai ca cunosti Biblia. Nu cunosti nimic. Trollaj!

| mentholinks a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Ortodoxia se bazeaza mai mult pe traditie nu pe Biblie. Ar trebui sa stii asta fiind ortodoxa. Si vamile vazduhului de care zici nu sunt nicaieri pomenite in Biblie. Eu cred ca tu nu prea cunosti Biblia. Macar ai citit-o vreodata pe toata?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru mentholinks):

Pe toata inca nu, si stiu ca nu scrie despre vamile vazduhului. Traditia este mai veche decat ceea ce s-a scris in Biblie si in Biblie nu scrie sa nu ascultam de Traditie.

| mentholinks a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Sa nu uitam ca Isus a fost impotriva traditiilor omenesti.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru mentholinks):

Acum vorbesti de altfel de traditii. Vamile vazduhului sunt un fel de traditie, iar impodobirea bradului este cu totul alt fel de traditie. Impotriva la care a fost Iisus impotriva? Apropo, chiar daca in Biblie nu scrie despre vami, scrie ca vom fi judecati/ne vor fi socotite pacatele, la fel cum se stie si despre aceste vami. Aceste vami contin fiecare niste pacate care au un izvor comun si acolo vom fi intrebati de ceea ce am facut.

| mentholinks a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Isus a spus ca cine crede in el nu va fi judecat iar cel care nu crede a si fost deja judecat.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru mentholinks):

Cine crede, adica cine are credinta. Sa crezi nu inseamna doar sa ai o convingere ca El exista, ci si sa il asculti.

| MrJoker30 explică (pentru mentholinks):

A, si am uitat sa mentionez, fara protestanti!

| DeyCj a răspuns (pentru MrJoker30):

„A, si am uitat sa mentionez, fara protestanti!"
Fiind o întrebare publică, oricine îţi poate da un răspuns. Ceea ce ai menţionat poate intra la discriminare, chestie ce este antisocială happy.

| MrJoker30 explică (pentru DeyCj):

Nu e nicio discriminare, nu va mai atacati asa repede big grin
Am pus o intrebare legata de ORTODOXIE, si nu vreau raspunsuri gen "ortodoxia este falsa ca acolo scrie ca..." fiindca nu au nicio valoare big grin

| AC4S4 a răspuns:

Sunt protestant, dar am citit ceva despre acest subiect. Este mai complex decat imi imaginam.
Din ce am citit pe un site ortodox:
Daca un om cu pacate grele se spovedeste inainte sa moara si nu apuca sa-si faca canonul, isi face canonul in Iad, se curateste, iar biserica se roaga pentru el, face slujbe, in cele din urma este scos din Iad.
De la moarte, sufletul trece prin cele 24 de vami ale vazduhului, timp de 40 de zile. Biserica il poate ajuta sa treaca prin ele, astfel incat sa nu ajunga in Iad (de aceea se fac pomeniri la 3, 9, 40 de zile).
Dupa cele 40 de zile, sufletul poate fi scos inca din Iad (daca a ajuns acolo). Daca a fost ortodox si nu a avut pacate grele, biserica poate sa faca slujbe, sa se roage si astfel poate sa-l scoata din Iad.

Asta tine doar de Traditie, in Biblie nu se gasesc aceste lucruri.

| NGheorghe a răspuns:

Dacă ai defini cine este rău atrunci nu ai mai întreba.
A fost rău Hitler ca a dat comenzi sau au fost rai cei ce au executat comenzile si crimele?
Este rău cel ce împușca pe altii sau sunt rai cei ce fabrica arme si le pune la dispoziție?
Un om ce pentru tine este rău poate ajunge si in rai deoarece alți îl pot considera, iar Alții îl pot dovedi bun pe baza de motive. Deci ar trebui sa iei si "raiul" in calcul.
Capitolul motivațiilor si explicațiilor este imens, iar punctul de vedere ORTODOX in general nu se bazează pe motive ci după cheful celor din conducerea bisericii. Istoria se ascunde iar tu trebuie sa crezi ceea ce se zice. Nu ai de ales decât sa le dai dreptate unora care au luat decizii acum doua secole si pe care nu ai cum sa ii contrazici, din lipsa de informații.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Unde ajung oamenii dupa moarte?
Depinde cum trece vamile vazduhului. Daca nu trece vreuna, ajunge in iad, iar daca le trece pe toate - in rai.

| gratargratar a răspuns:

Are parintele Cleopa Ilie o carte ce se intituleaza "Drumul sufletului dupa moarte" - poate o gasesti.
Ai aici o predica de-a lui:
https://cleopasihastria.wordpress.com/......pa-moarte/

In esenta, pana la judecata finala totul este cu putinta. Pana atunci, fiecare are parte de judecata particulara - care este temporara. In timpul scurs de la moartea omului si pana la a doua venire se acumuleaza si contabilizeaza efectele faptelor lui asupra lumii.

| Razvan2002Cosmin a răspuns:

Eu sunt ortodox. Si stiu ca orice om care nu crede in Dumnezeu, care nu il accepta pe Iisus ca fiu al lui Dumnezeu si nu asculta de poruncile Lui va ajunge in iad. Si invers daca esti bun, daca crezi in Dumnezeu, daca iti iubesti aproapele, daca te pocaiesti de toate greselile tale prin spovedanie si Impartasanie (care reprezinta Trupul si Sangele Mantuitorului) si faci fapte bune ai toate sansele sa ajungi in rai happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Razvan2002Cosmin):

Tocmai ai mincat o tona de c*cat. Cum facem cu ala care traieste in jungla si se conduce dupa cu totul alte reguli ca noi si nu a auzit si nu va auzi vreodata de isusi, marioare virgine care ramin gravide cu sfintul fum, si alte povesti de genul? Conform (i)logicii tale, astia ajung in iad.

| ParinteleAurelian a răspuns:

Masturbarea nu-i pacat asa grav.