| Superior a întrebat:

Din punctul meu de vedere un crestin ar trebui sa faca fapte bune cat poate,sa se abtina din injurat,laudat cat poate,sa nu fie foarte lacom,sa faca rugaciunea de seara cu sinceritate,sa mearga la biserica regulat si sa studieze ceva ce are legatura cu religia din cand in cand. Cand face un pacate sa-si ceara iertare si sa incerce a nu mai face.
Cam asa sunt eu. Sunt foarte stresat daca intru in iad,ce ma fac? sad Nu stiu ce sa fac, mi-e frica de Dumnezeu ca ma va lasa in iad...
Asa ca am 2 variante :
a)Ajung in rai si sunt intampinat de Iisus care zambind spune "Nu trebuia sa-ti fie frica de mine,eu sunt iubitor si iertator,fiule! Pentru mine a fost suficient ca credeai in mine si faceai rugaciuni! Hai,du-te sa-ti vezi tatal! (tatal meu e mort si de aia zic asa)"
b)Ma intalnesc cu Iisus si spune ca cu cunostintele mele as putea pata raiul si mi-ar deschide usa catre iad.
Uneori gandesc ca va fi varianta a) si ma linistesc, uneori gandesc ca ar fi varianta b) si ma gandesc profund cu tristete ce as putea face sa-l multumesc pe Dumnezeu si IIsus...
Ce ziceti?

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Că religia face din ce în ce mai multe victime.

| danay72 a răspuns:

Cred ca e important, asa cum ai zis sa avem o conduită în armonie cu voința lui Dumnezeu. Apoi, studiul Bibliei te ajuta sa înțelegi mai bine cum poți sa ii fi plăcut lui Dumnezeu și ce sa faci pentru a beneficia de paradisul viitor.De exemplu, în Biblie termenul iad se referă la moarte, nu chin veșnic, deci nu ai de ce sa te îngrijorezi. Apocalipsa 21:8ultima parte spune ca iazul de foc este moartea a doua.Deci e foarte clar.

| 4b a răspuns:

Eu zic ca n-ai baut destula apa pe ziua de azi big grin
Sincer, imi pare rau ca ai fost lovit de o astfel de nenorocire sad din punctul meu de vedere, nu privesc viata asa cum o privesti tu; un crestin se deosebeste de ceilalti prin tot ce face; ''foarte lacom'' zisasi? laughing hai ca mai spart cu asta... tintele tale sunt bune, dar le pui limite, de ce?! nu fi lacom deloc, fa numai fapte bune, vorbeste curat, roaga-te neincetat, mergi la biserica atunci cand simti cu adevarat, studiaza cat timp mai ai 2 ochi, blablabla big grin
Pacatele marturisite si parasite sunt iertare. Lasa in pana mea stresul si baga-ti mintile in cap; iadul nu exista; slava cerului ca ai nimerit-o cu variantele, ai intr-adevar doua posibilitati: ori cu lumea ori cu Dumnezeu.
Mno sper ca n-am latrat si aci degeaba, matale esti om mare, percepiwinking

| ania a răspuns:

Ai o dorință foarte bună de a-l mulțumi pe Tatăl și pe Iisus.Intuim prin conștiința noastră că mereu facem lucruri care ne spune că nu sunt bune și avem atitudini nealtruiste și că un Creator absolut sfânt și drept le vede și percepem că nu merităm a ne petrece eternitatea de după moartea fizică în prezența Lui, adică în rai.Cred că și tâlharul care a fost crucificat împreună cu Mântuitorul a perceput puritatea lui absolută și l-a atras ca un magnet, deși era conștient de viața plină de păcate pe care a dus-o și a recunoscut că-și merita pedeapsa.Și paradoxal, Mântuitorul bi-a promis că va fi cu el în rai. Iisus a spus despre Sine, Eu sunt Calea, Adevărul și Viața, nimeni nu vine la Tatăl decît prin Mine.(Ioan 14-6)Eu sunt păstorul cel bun(care)își dă viața pentru oi(11).Adică Dumnezeu în sfințenia Lui a văztu că niciunul dintre noi nu reușim să respectăm standardele lui morale, deșii unii se străduie și a ales să-l trimită pe Mântuitorul să plătească pentru păcatul nostru pentru a fi astfel curățiți și a aprimi dreptul de a sta în prezența Lui, în viața aceasta și în cea de după moartea fizică. Apostolul Ioan, martor ocular la viața, moartea și învierea lui Iisus cred că a înțeles foarte bine mesajulLui, el a scris-Dumnezeu ne-a dat viața veșnică și această viață este în Fiul Său.Cine are pe Fiul, are viața, cine n-are pe Fiul Lui Dumnezeu n-are viața.V-am spus aceste lucruri, CA SĂ ȘTIȚI, că voi, care credeți în Numele Fiului lui Dumnezeu, aveți viața veșnică(1Ioan5-11-13_) Deci Dumnezeu nu vrea să tremurăm că nu vom ajunge cu EL în rai ci să primim iertarea oferită prin sacrificiul vieții Mântuitorului și să fim cu EL.Tot ucenicul Ioan spune despre Iisus-dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu, născuți nu din sânge(creștinismul nu e ereditar), nici din voia firii lor(adică indiferent de ce cred), nici din voia vreunuiom(nimeni nu poate decide pentru altcineva) ci din Dumnezeu(Ioan 1 -12, 13).Aoistolul Pavel fostul dușman al creștinilor, convertit în urma unei revelații directe a lui Iisus scre-dacă mărturisești deci cu gura ta pe Iisus ca Domn(Stăpân)și crezi în inima ta că Tată l-a înviat din morți, vei fi mântuit(salvat de iad).(Romani 10-90).Deci salvarea noastră nu e legată în primul rând de fiecare faptă a noastră ci de cine e stăpân în viața noastră. Iisus vrea să -l să fie Domn, Stăpân, să intrăm sub autoritatea Lui, să ne înfieze și să știm că suntem ai Lui.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu mai zic nimic, incerc sa ma abtin, ca altfel, iar ne certam, si nu am chef de cearta, presupun ca nici tu nu ai chef de cearta, doar vrei sa fii un crestin bun, nu?

| oprescudorin11 a răspuns:

Eu zic sa nu-ti faci planuri! Oricum, nu in 'logica' omeneasca! Nebanuite sunt Caile Domnului!
Nu stii, cand, vreodata, ajutand pe cineva, fara discernamant duhovnicesc, vei nimeri, cu toata bunavointa ta scolareasca pe intunecimile IADULUI!
Nu te sperii, doar te previn, ca nu e ca la scoala sau gradinita, ca cu doamna educatoare!
Oricum, e laudabila incercarea ta de logica.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cu gandul la moarte pierzi din vedere viata.
Gandesti ca un crestin de duminica.
Adica putin si gresit.
Nu exista niciun Iad, a fost inventat de crestini si au modificat si Biblia ca sa dea bine.

| VelaJohnny a răspuns:

Citeste cu regularitate si atentie Biblia, dupa ce ai parcurs-o cap-coada de cateva ori, iti va fi clar cum stau lucrurile, si nu vei avea teama asta morbida, si nici nu te vei mai impotmoli in astfel de intrebari. Stiu ca e groasa, dar gandeste-te ca e cel mai bun „roman" din toate timpurile, adica, e oricum cea mai tiparita si solicitata carte, deci...winking.

| reihiuke a răspuns:

Tu esti gamer?

| Superior explică (pentru reihiuke):

Da

| reihiuke a răspuns (pentru Superior):

Din punctul meu de vedere, e 'pacat' si sa te joci happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-o sa ajungi in niciun "iad", stai linistit.

| Sgsh a răspuns:

Asa sunt si eu, stau cu gandul ca voi merge in iad la 15 ani... :-( Da,pentru ca am facut pacate mari,fara sa stiu ca ceea ce faceam eu, sunt pacate maari.Mi-e frica si mie de asta, chiar daca nu voi mai face pacate si ma voi ruga zi de zi sa ma ierte etc( mai pe scurt sa ma pocaiesc si sa nu mai fac pacate) Offf, Doamne, iarta-ne pe noi pacatosii! :-(

| Superior explică (pentru Sgsh):

Dar ce pacate mari ai facut? Poate ma ajuta si pe mine cu ceva... zilemi-le in privat.