| anonim_4396 a întrebat:

Din tezele lui Engels: "Doctrinele sociale ale Evangheliilor reprezintă o rezistenţă religioasă pasivă contra nedreptăţii, o revoltă pe genunchi, ceea ce înseamnă de fapt îndreptăţirea principalului rău social al antichităţii, sclavia. Creştinismul nu a fost ideologia oamenilor asupriţi care se duc la o luptă revoluţionară, ci ideologia oamenilor apăsaţi care au pierdut orice nădejde în luptă şi caută o scăpare în rugăciune, în speranţa unei izbăviri miraculoase."
Cum comentaţi? A avut dreptate? N-a avut dreptate? A avut doar parţial dreptate?

4 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Da ilustrarea lui Engel e chiar logic si nu e de mirare, credintele mesianice ale evreiilor (din care a iesit crestinismul) au aparut intr-o perioada de sclavie apasatoare in Babilor, e chiar de prisos sa mai dezvolt subiectul.

| Steregoi a răspuns:

Peste 1000 de ani vei afla raspunsu. laughing

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

N-a avut dreptate, si... da, sunt printre putinii care spun asta - daca vrei sa afli de ce, banuiesc ca nu te-ar deranja sa te mai uiti prin comentariile mele.

| Golyat18 a răspuns:

Mda a avut.