| WholeWorldTeam a întrebat:

Dintre pacatul desfranarii si pacatul mandriei si al slavei desarte este mai usor de lasat?

Răspuns Câştigător
| sitărescu a răspuns:

Păcatul Mândriei, de desfrânare mai scapi cum scapi dar, de mândrie nu.

Mândria se poate amesteca printre virtuți și nici măcar nu o simți.

Sfinții Părinți s-au luptat toată viața lor cu mândria pentru a nu fi trași în talpa iadului pentru o înălțare de moment.

În parabola cu vameșul și fariseul, rugăciunea vameșului a fost cea mai înălțătoare.

De desfrânată Hristos s-a apropiat să o vindece, dar de omul mândru nu se poate apropia că nu-l lasă zeul propriu al acestuia, care e închipuirea de sine și arogarea de merite nefondate.

37 răspunsuri:
| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

După părerea mea, ar fi cel al desfranării. Poți avea autocontrolul și chiar și al slavei deșarte.Depinde la cine te referi. Dacă slăvești o persoană mai mult ca pe Domnul, te poți lăsa, dar mai greu.

| Exilee a răspuns:

Ambele.
Odata ce au pus stapanire pe noi, este foarte greu sa le mai poti tine piept. Nu multi sunt cei care se lasa de patima desfraului. Aceste 2 faradelegi sunt precum lipitorile care sug sangele omului, lasandu-l secatuit. Tot asa si aceste faradelegi nenorocite ne sug toata vointa, libertatea si pofta de viata.
Dar, slavit fie Domnul pentru ca L-a trimis in lume pe Domnul Iisus Hristos pentru ca sa ne scape de pedeapsa vesnica (,) care provine de pe urma pacatelor.De-asemenea Iisus Hristos ne indeamna la pocainta, sa-i spunem tot ce avem pe suflet, INCLUSIV desfrau sau mandria pentru ca numai cu ajutorul harului sau putem sa scapam de acestia, care ne ''sugruma'' precum sarpele piton. Este vointa noastra. Avem liber-arbitrul, asa ca noi alegem daca vrem sa parasim desfranarea ( care concorda cu amaraciunea, placerea, indobitocirea mintii si a cugetului etc...) si mandria.

| Cocîrlăndosu a răspuns:

Prietene, dacă vrei să te bage cineva în seamă şi să-ţi dea nişte răspunsuri cât mai bune, formulează şi tu întrebarea cum trebuie! Ţie îţi place cum sună? Mie nu-mi place deloc!

| AnnaMaria27 a răspuns:

Pacatul slavei desarte!
Cand slavesti ceva sau pe cineva pentru o perioada lunga de timp si din tot sufletul, iti e greu sa te lasi si sa accepti inexistenta lui.

| AliGab a răspuns:

Dasfranarea este desfranare si atata timp cat esti constient de acest pacat cred ca il poti lasa. Slava desarta este o forma de mandrie si, ca si mandria, presupune foarte multa autoanaliza si cared ca este mai greu de iesit din acest pacat pentru ca presupune smerenie, iar mandria este cel mai greu de lasat pentru ca are multe forme si trebuie sa te lupti toata viata cu ea.

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Critic, ca de obicei. Unde este ingaduinta crestina?!

| NeverSayNever a răspuns:

Toate trei sunt pacate mari, dar cred ca de pacatul desfranari e mai usor sa scapi, acum depinde si de caracterul omului.

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Da, sunt din zodia cu cei mai critici oameni! Bine că n-am sa fiu soacră niciodată!

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Am reusit sa te cunosc. Ai noroc ca nu esti rau la suflet!

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Acuma că ne-am mai împăcat, dai ceva de băut?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Fara bauturi alcoolice. Numai sucuri, de care preferi? Ia, stai asa, care trebuie sa faca cinste?

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Stai un pic, cine face regulile, tu sau eu? La mine e cu băuturi alcoolice, aşa că bem! Cu ce te servesc?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Cu o Coca-Cola!

,, Da, sunt din zodia cu cei mai critici oameni! ''
Vezi ca am mai obtinut inca o informatie? laughing

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Fac eu cinste. Coca-Cola dupa reteta originala. big grin

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Nu te înţeleg, zău, Coca-Cola e mai naşpa decât berea! Dar mă rog, dacă aşa vrei tu! Apropo de băutură, aşa de curiozitate, când ai baut alcool ultima oară?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Acum 23 de ani. Vezi ca am editat raspunsul anterior.

| EmaS a răspuns (pentru HueyFreeman):

De unde ai?

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

De ce nu bei? Eu am un amic penticostal, un baiat simpatic, care bea din când câte un pahar de vin roşu. O sa meargă în iad?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Nu. Stii ce cred eu? Ca tu l-ai corupt. laughing

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Caut un mos din Georgia, o stii el reteta. Lui Cocîrlăndosu nu-i place Cola, poate facuta dupa reteta originala o sa-i placa.

| HueyFreeman a răspuns:

Pai nu o am, inca.

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Nu l-am corupt eu pentru că nici eu nu beau! Nu dau bani pe bautură că sunt zgârcit şi nici nu văd vreo plăcere deosebită, acasă nu beau pentru că stau singur, la petreceri nu beau pentru că sunt cu maşina, cu alte cuvinte sunt asemena unui pocăit pocăit! Că mai sunt şi pocăiţi nepocăiţi!

Of! Iar ai aflat informaţii despre mine!

P.S. Ba totuşi beau uneori un pic, când am tufa de bani în buzunar, înţelegi tu... laughing

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Eu nu as risca sa beau atunci cand sunt in posesia unei importante sume de bani.

Of, iar am primit o informatie pretioasa. Am sa o pun la dosar.

| HueyFreeman a răspuns:

Bine, daca nu-ti place marfa de calitate.

| EmaS a răspuns (pentru HueyFreeman):

Stii ceva? Ce-i in mana nu-i minciuna.

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Doamna Gigi, tare mă mai amuzi! Eu nu beau pentru că sunt în posesia unei sume de bani! Şi oricum beau extrem de puţin din motive uşor de intuit!

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

A, da, ca sa nu te seduca vreo cucoana!

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Ha, ha, ha! Nu mă seduce nimeni, decât cu acordul meu!

Dragă Doamna cred că am să te părăsesc! Chiar acum simt că mă seduce aşternutul patului meu odihnitor.

P.S. Ai remarcat că pentru prima oara ţi-am spus "Dragă"?

| sitărescu a răspuns (pentru sitărescu):

Later edit : acum am văzut că ai întrebat care e mai ușor, păcatul desfrânării presupune mai multe elemente decât, mândria care războiește mintea permanent.

| William a răspuns:

Hmmm as fi tentat sa spun ca mandria este mai usor de lasat dar s-ar putea sa gresesc. Conteaza si care este mai vechi. Pacatul este ca un cui pe care il bati intr-un lemn. Daca ii dai un ciocan, doua, trei cuiul iese usor. Daca il bati pe jumatate iese mai greu dar daca il bati de tot trebuie sa spargi lemnul ca sa scoti cuiul. Daca pacatuim odata, de oua ori ne putem lasa destul de usor de pacat. Dar daca pacatuim de mai multe ori nu mai putem sa ne lasam.