| beligan a întrebat:

Divin,Frica,Constiinta.
Frica a fost si este o,, arma"de manipulare si de control?
http://www.trilulilu.ro/......dumitru-co

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Desigur ca frica a controlat lumea mii de ani prin religie, vezi frica de iad impusa de biserica, secte etc
partea pozitiva poate uni doar prin nu fac rele
partea negativa nu as vrea sa cunosc astfel de persoane
isi recomand o carte http://www.scribd.com/doc/104755527/Richard-Dawkins-Dumnezeu-o-Amagire
te rog sa o citesti nu ignora ratiunea

| beligan explică (pentru RAY):

De la inceput pot sa-ti respund,ca Divinitatea nu este o amagire!
Este amagire si manipulate,dogmele religioase care stramba intr-un mod josnic adevarata valoare a Divinitatii.
Fizica quantica ne-a demonstrat ca suntem interconectati cu inteligenta universala. Exista fara o indoiala o forta deasupra tuturor lucrurilor,o inteligenta care tine in echilibru tot ce exista, DAR in nici un caz aberatii de genul:batran cu plete albe ce sta pe tron de foc si care ameninta si ucide in stanga si-n dreapta, invocand că aceasta e dreptate Divina si aceasta-i,, calea''( biblia o,, spune'' ).

| RAY a răspuns (pentru beligan):

1 fizica cuantica nu a demonstrat asa ceva ce vorbesti tu, atomii se atrag intre ei atata tot de ce din cauza sarcinilor negativ opuse sau pozitiv exact ca un traznet, stiinta afirma clar ca nu exista dumnezeii de nici un fel, 98 la suta din cei care au luat premiul nobel au spus la fel dumnezeu nu exista
cele mai mari academii de stiinta resping orice interventie divina ori cat de mica ar fi ea vezi inteligent desigen

| beligan explică (pentru RAY):

Atata lucru ai inteles tu din fizica quantica?
Pai electronul si atomul si restul lucrurilor din univers toate sunt interconectate,nu exista sisteme izolate,exista o forta electomagnetică infinita in rază!
Protonii sunt,, inghesuiti''in mijlocul atomului,cum crezi ca particulele incarcate pozitiv pot sa stea atat de apropiate, au nevoie de o forta uriasa pentru a le mentine! De unde vine aceasta forta? din neant, din intamplare, din greseala?
Toata materia provine si exista doar in virtutea unei forte.Noi trebuie sa intelegem ca in spatele acestei forte exista o,, minte''constienta si inteligenta.Aceasta minte este matricea a tot ce este materie!
Tot ce sta la baza universului este mentinut intr-o continua miscare, de o minte,, mintea universului''!

| Xenya a răspuns:

Frica o sa manipuleze in continuare o gramada de persoane.
Domnul din filmulet considera ca relicia l-a invatat pe om sa se spele sa tina post, etc, oare asa sa fie?!
De ce se vrea sa crezi in D-zeu fara sa cercetezi nimic?

| beligan explică (pentru Xenya):

Nu ai inteles nimic din ce a vrut sa transmita!
In acele timpuri, trebuia inventat ceva pentru a aplica un cod a bunelor maniere.Religia s-a intersectat cu asemenea cod a bunelor maniere, si oamenii s-au conformat.
Oamenii acelor timpuri nu aveau stiinta( mergeau pe magari, faceau lumina cu opaițul, se imbracau si se incaltau rudimentar, erc.etc.)atunci liderii religiosi au,, venit''si ei cu ce puteau ca sa sprijine plebea! bunele maniere!
Religia (pentru acei oameni)era si lege si stiinta!

| Xenya a răspuns (pentru beligan):

Ok,era un lucru bun religia pe vremea aia deoarece il ajuta pe om dar in ziua de astazi lucrurile au cam scapat de sub control.Religia din ziua de astazi doreste manipulare nu invatare...
Pe acea vreme preotii"sau cum se chemeu ei"erau mult mai curati mai puri decat cei din zilele noastre

| beligan explică (pentru Xenya):

Religia s-a,, nascut''ca urmare a nevoii de moralitate, de impunere a unei,, căi''.
Din pacate aceste căi, au ajuns sa fie niste prăpastii in evolutia omului!

| Xenya a răspuns (pentru beligan):

Deoarece omul a evoluat repede si a inceput sa puna intrebari si sa caute raspunsuri...
Dar nici biserica nu mai este ce a fost!

| beligan explică (pentru Xenya):

Misticismul si mitologia pot oferii unor oameni,, speranta''
Bineînteles ca escrocii din aceasta,, breazla'' sunt aceia care fac apel la sentimentele noastre si la dorinta de a cunoaste misterele universului.
Ei însă nu fac altceva decât să manipuleze multimile prin talentele lor persuasive!

| Xenya a răspuns (pentru beligan):

...si iar ne intoarcem la manipulare, nu pot sa cred ca traim intr-o asemenea lume.Intr-o zi o sa ne trezic ca aflam ca si noi nu suntem ceea ce pare.Viata este un mister in sine si nu cred ca o sa aflam de unde venim sau cum am aparut.

| beligan explică:

Profesorul universitar dr. Dumitru Constantin-Dulcan este medic neurolog si psihiatru de excelenta, autor a numeroase monografii, tratate si carti de inalta valoare stiintifica, dar si eseistica, cu ample deschideri spre Filosofia Stiintei. Cartea sa, Inteligenta materiei, un best-seller care a facut voga, a fost distinsa cu premiul "Vasile Conta" al Academiei Romane (1992),multe,,voci''din lumea stiintifica si nu numai, spuneau ca aceasta carte merita premiul NOBEL! Omul de stiinta roman Dumitru Constantin-Dulcan este membru al unor prestigioase societati stiintifice nationale si internationale, autor de brevete de inventii inregistrate la OSIM, titular al unor cursuri universitare importante, precum si detinatorul a numeroase premii stiintifice si literare. A studiat, lucrat si calatorit in spatiul occidental (Europa, SUA, Canada, Australia), dar si in cel oriental (China, Japonia, India).

"Constiintei noastre i s-a dat in primire un creier si creierului un trup" - spune Dumitru Constantin-Dulcan.