| NoTurbinaNoGood a întrebat:

Doamne ajuta!
Nu va suparati, care e legatura dintre credinta si covid/vaccin?
Ca multi preoti si credinciosi au pareri "sigure" despre pandemie si vaccinare. Se preda medicina in biserici?

Răspuns Câştigător
| CIaudiu a răspuns:

Chestia e ca religiosii astia fanatici in mare parte sunt niste analfabeti functional care habar n-au pe ce lume traiesc, iar lumea le arunca adevarul asta in fata, asa ca ei oare ce fac? Pai asta fac, ne arata ca avem dreptate fara sa ne spuna ca avem dreptate, vorba aia.

15 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Legatura dintre credinta si vaccin e ca conform Bibliei asuprirea, fortarea altora e pacat.

| NoTurbinaNoGood explică (pentru ania):

Nimeni nu e forțat să se vaccineze.

| sierra1 a răspuns:

Mesajul lor e acela că nu noi decidem, nu noi ne vindecăm, medicamentele (și vaccinul deci) sunt kaka, divinitatea (care o fi ea?) e responsabilă de tot ce se intâmplă

| NoTurbinaNoGood explică:

Sigur nu a fost aia din 1918? (spaniola)

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Omul ca sa fie inselat trebuie sa nu stie care este adevarul, deci sa nu aiba stiinta, apoi mai trebuie sa aiba credinta, deci sa fie credul si sa creada orice minciuna fara sa verifice care e adevarul. Prin urmare, prin credinta se ajunge catre minciuna, iar prin stiinta se ajunge la adevar.
Omul credincios este credul, naiv si nestiutor, deci accepta cu usurinta drept adevar orice fantezie neverificata, iar oamenii mai putin cinstiti profita de orice ocazie care le da posibilitatea de afirmare.

| goguPatent a răspuns:

Nu e nicio legaura între vaccin si credinta doar ca religia ortodoxa respinde orice progres tehnologic de care ei nu beneficiaza direct. Orice BOR nu poate profita face opozitie.

| LupusDei1993 a răspuns:

Efectul Dunning Kruger: cand un om ce se crede destept e de fapt foarte prost!

| Jay1 a răspuns:

Teama, mai tare ca religia sau nivelul de educație!

| NoTurbinaNoGood explică (pentru Jay1):

Se tem de lucruri oficiale, oarecum asumate, si prefera niste informatii "din popor", pe care nu si le asuma nimeni dpdv legal?

| goguPatent a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu pe asta e construit tot conceptul de religie? Pe informatii din popor?

| NoTurbinaNoGood explică (pentru goguPatent):

Au si Biblia, pe care majoritatea 'credinciosilor' nu o cunosc/inteleg laughing

| goguPatent a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ai zis-o de parca biblia nu e tot informatie din popor.

| NoTurbinaNoGood explică (pentru goguPatent):

Dupa mine si originea lui Iisus e creatie "din popor", Maria mai degraba a calcat stramb, si a prins un rol bun in piesa cuiva, ca sa scape de gura lumii.
Dar Biblia e totusi "legislatia" credintei, varianta de acolo a povestii este cea oficiala, cat de plauzibila s-a putut.
Bine... Altii au Coran, altii invata ca raiul e format din grupuri de virgine, iar cine omoara "albi" primeste grupul lui...
Cica e bine sa crezi in ceva, ca sa nu fii singur pe pamant rolling on the floor

| CIaudiu a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Chestia e ca religiosii astia fanatici in mare parte sunt niste analfabeti functional care habar n-au pe ce lume traiesc, iar lumea le arunca adevarul asta in fata, asa ca ei oare ce fac? Pai asta fac, ne arata ca avem dreptate fara sa ne spuna ca avem dreptate, vorba aia.