| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

Doar 30% din populatia globului e crestina, si multi din ei sunt doar cu eticheta, nici macar nu merg la biserica etc. nu e un scor penibil pentru un zeu asa de atotputernic?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Practic satana face ce are chef cu lumea iar dumnezeu nu i pasa de nimic, ce creator e si asta

39 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Unii nu sunt creștini practicanți, doar cred in Dumnezeu și Iisus și atât. Nu e obligatoriu sa mergi la biserica, asta nu te face mai puțin creștin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omiti faptul ca lumea zace sub puterea Diavolului care e stapanul acestui sistem sau al acestui "veac". Omiti si ca puterea nu e caracterul dominant al Lui Dumnezeu ci dragostea. Majoritatea inteleg gresit dragostea Lui Dumnezeu. happy

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Este un argument destul de penibil acesta. Diavolul este stăpânul acestei lumi, deci nu știu la ce te referi.
Ioan 18:36. "Iisus a răspuns: Împărăţia Mea nu este din lumea aceasta. Dacă împărăţia Mea ar fi din lumea aceasta, slujitorii Mei s-ar fi luptat ca să nu fiu predat iudeilor. Dar acum împărăţia Mea nu este de aici."

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Ioan 12:31. „Acum este judecata acestei lumi; acum stăpânitorul lumii acesteia va fi aruncat afară."

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru RAY):

Dacă nu ești aproape de Dumnezeu, normal că Diavolul face ce are el chef. Dar Dumnezeu te protejează. Oamenii îl resping pe Dumnezeu, nu invers.

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Deci 5,5 miliarde de persoane sunt aproape de diavol =care inseamna barfitor, aproape de diavol sunt ca traiesc printre barfitori crestini

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Iahve are un singur popor cel evreu atat, ce scrii acolo sunt aiureli, care dumnezeu? tu imi vorbesti de iisus, de ce primi crestini erau gnostici? de ce biblia a fost modificata de atatea ori? daca iahve avea mai multe popoare spunea asta

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru RAY):

Faci ce vrei tu omule, dar nu te închini la cine trebuie momentan.

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Matei 15:21-28:"Şi ieşind de acolo, a plecat Iisus în părţile Tirului şi ale Sidonului. Şi iată o femeie cananeiancă, din acele ţinuturi, ieşind striga, zicând: Miluieşte-mă, Doamne, Fiul lui David! Fiica mea este rău chinuită de demon. El însă nu i-a răspuns nici un cuvânt; şi apropiindu-se, ucenicii Lui Îl rugau, zicând: Slobozeşte-o, că strigă în urma noastră. Iar El, răspunzând, a zis: Nu sunt trimis decât către oile cele pierdute ale casei lui Israel. Iar ea, venind, s-a închinat Lui, zicând: Doamne, ajută-mă. El însă, răspunzând, i-a zis: Nu este bine să iei pâinea copiilor şi s-o arunci câinilor. Dar ea a zis: Da, Doamne, dar şi câinii mănâncă din fărâmiturile care cad de la masa stăpânilor lor. Atunci, răspunzând, Iisus i-a zis: O, femeie, mare este credinţa ta; fie ţie după cum voieşti. Şi s-a tămăduit fiica ei în ceasul acela."

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Omule eu nu ma inchin la nimeni, a fi ateu nu inseamna a fi satanist, ai o minte inchisa ori cu dumnezeu ori cu satana, tu macar sti ca satana e un slujitor a lui iahve? stii cine e iahve? ai citit in viata ta biblia?

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru RAY):

Confunzi evreii cu Israelul. Dumnezeu nu a specificat „evrei".

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru RAY):

Asta crezi tu. Trăiești într-o falsă libertate. Da, am citit Biblia. (și vezi că se scrie cu literă mare pentru că e nume de carte.

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Confunzi oamenii din Romania cu romanii =slaba ratiune ai serios, logic ca majoritatea erau evrei cu ei a facut legamante tu nu vezi ca aia a refuzato pe aia initial, imi pierd timpul cu tine

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Practic pretinzi că ești ateu dar ești la fel de îndoctrinat ca un creștin.

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Vezi ca minciuna e pacat

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu,de ce crezi asta?

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru RAY):

Nu văd unde aș fi spus o minciună.

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Imi pierd timpul cu tine, pa

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru RAY):

Tipic. Sper să o iei pe calea cea bună.

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Daca nu sunt gratar pe vecie, o ard la cald sa spun asa pe vesnicie

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Cazi de acord că "Satana" ăla care face supă din suflete păcătoase conduce lumea, ori încerci să atragi atenția creștinilor să-și justifice credința în zeul criminal.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

"Dacă nu ești aproape de Dumnezeu, normal că Diavolul face ce are el chef. Dar Dumnezeu te protejează. Oamenii îl resping pe Dumnezeu, nu invers." deci altfel zis, dumnezeu e un shmecher de strada caruia trebuie sa ii platesti taxa de protectie. happy (el fiind chiar cel ce l-a creat pe Lucifer cica)

| Mclaren12 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Nu te mai amăgi pentru că în primul rând biblia ta este plină de basme și contradicții, în al doilea rând zeul tău a măcelărit milioane de oameni în biblie și nu-l vezi nicăieri în lumea reală și în al treilea rând sunteți îndoctrinați să puneți dezastrele lumii create de evrei pe seama "diavolului" și să nu vă asumați responsabilitatea pentru devierile religioase pe care le faceți și să le puneți și pe ele pe seama diavolului.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Evanghelia după Marcu :„Fiul Omului n-a venit să fie servit, ci ca să servească şi să-şi dea viaţa ca răscumpărare pentru cei mulţi". Ți se pare că Iisus Hristos a obligat vreodată pe cineva să îi plătească „taxă de protecție"?

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Satana e un personaj fictiv man, el fiind prezent si in religi mai vechi, e doar un slujitor a lui iahve nu un personaj negativ

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru Mclaren12):

Există doar un Dumnezeu. Niciun creștin nu va da vina pe diavol pentru nimic, pentru că noi înșine am păcătuit, în cele 10 porunci spune să muncim 6 zile și să ne odihnim ziua a șaptea. Cum poți spune că sunt basme în Biblie când sunt profeții care s-au adeverit?

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Nu are cum să fie un slujitor al lui Yehova de vreme ce este considerat Zeul suprem în religiile mai vechi. Sună a contradicție pentru că Yehova a apărut odată cu biblia iudeo-creștină cu vreo 3000 de ani în urmă iar religiile păgâne care îl venerau pe Satan sunt cu mii de ani mai vechi. Nu are nicio legătură adevăratul Zeu Satan cu "ghiavolul" care exploatează frica creștinilor.

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Ma refer in vt el apare ca slujitor a lui iahve

| Mclaren12 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Da, profeții din biblie care s-au adeverit tot în biblie laughing
Profețiile astea nu sunt deloc persuasive și nu pot fi luate drept dovezi pentru că biblia este plină de concepte furate de la păgâni și basme care nu au nicio legătură cu realitatea precum moartea și învierea lui Cristos.

"Există doar un Dumnezeu"
În accepțiunea evreilor care au inventat monoteismul și-l folosesc să spele masele de oameni pe creier, da. În accepțiunea păgânilor a căror religii sunt cu mii de ani mai vechi și care au fost persecutați de biserica catolică pentru a se converti la creștinism, nu. Tu pe cine alegi să crezi?

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Păi dacă este să vorbim de concret și lumea reală putem exclude orice este legat de biblie pentru că este plină de povești false bazate pe credință oarbă. Evreii au făcut ce au vrut ei din Zeii păgâni, asta nu înseamnă că biblia le acordă dreptate.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru Mclaren12):

Cum să inventeze evreii monoteismul dacă Dumnezeu există dintotdeauna?
Biblia este o colecție de cărți, și este scrisă într-o lungă perioadă te timp. În Vechiul Testament sunt scrise 44 de proteții despre Venirea lui Iisus Hristos, și dupa 400 de ani, toate s-au adeverit.

| Mclaren12 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

"Cum să inventeze evreii monoteismul dacă Dumnezeu există dintotdeauna?"
Lol greșești teribil. Zeul căruia tu îi zici "Dumnezeu" este Yehova, zeul evreilor, și a apărut odată cu biblia iudeo-creștină cu vreo 3000 de ani în urmă. Umanitatea este probabil cu zeci sau sute de mii de ani mai veche.

"Venirea lui Iisus Hristos"
Isus Cristos așa cum îl descrie biblia nu a existat niciodată. Poate o fi existat prin acea vreme vreun om simplu numit Isus Cristos dar și asta este o teorie abstractă, cert este că Cristos cel biblic nu are nicio legătură cu lumea reală.

| Mclaren12 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

O vrăjeală de articol. Individul care l-a scris nu face decât să citeze sursele evreiești antice care pesemne documentează existența lui Cristos și ce știm despre evrei este că s-au priceput a naibii de bine să prostească și să mintă lumea. Nu prezintă nicio dovadă concretă pentru existența lui Cristos din biblie. Ți-am zis, poate o fi existat vreun simplu evreu nimit Isus Cristos, nu un profet trimis de divinitate și născut dintr-o fecioară. Asta este o poveste bazată pe credința voastră oarbă.

"Ce dovezi mai puternice decât sutele de mii de biserici şi mănăstiri din întrega lume care îl au pictat pe Hristos răstignit şi înviat din morţi?"
Foarte convingător, ce să zic laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mclaren12):

"Nu are cum să fie un slujitor al lui Yehova de vreme ce este considerat Zeul suprem în religiile mai vechi. Sună a contradicție pentru că Yehova a apărut odată cu biblia iudeo-creștină cu vreo 3000 de ani în urmă iar religiile păgâne care îl venerau pe Satan sunt cu mii de ani mai vechi. Nu are nicio legătură adevăratul Zeu Satan cu "ghiavolul" care exploatează frica creștinilor." - exista forte in fizica ce nici azi nu sunt cunoscute cauzele decat mediatorii acestor forte precum forta gravitationala. Nu se stie cum si ce determina masa. Avem impresia ca le stim pe toate cand de fapt "stim partial". happy

"Yehova a apărut odată cu biblia iudeo-creștină" - poate vrei sa spui ca "Yehova si-a facut aparitia odată cu biblia iudeo-creștină" si ca El de fapt e din totdeauna. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mclaren12):

"s-au priceput a naibii de bine să prostească și să mintă lumea." - un simplu grup de oameni - evreii - n-ar fi putut "a naibii de bine" sa induca in eroare o lume intreaga. Insasi acest fapt dovedeste ca in spatele a tot ce se intampla in lume se afla forte inteligente superioare omului. happy

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

"un simplu grup de oameni - evreii "
Te asigur eu că pot. Ei dețin aproape întreaga mass-medie și nici nu-ți imaginezi cât de puternică poate fi când este vorba de manipulat oameni.

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din totdeauna înseamnă mulți ani, foarte mulți ani. Doar acum vreo 3000 de ani a fost capabil să se facă cunoscut?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mclaren12):

"Din totdeauna înseamnă mulți ani, foarte mulți ani. Doar acum vreo 3000 de ani a fost capabil să se facă cunoscut?" - s-a facut cunoscut la cativa oameni si inainte precum: Adam, Cain, Enoh, Noe, Avram, Iov si la cativa. Motivul: dupa pacatul lui Adam-Eva Dumnezeu a pronuntat o hotarare privind "samanta sarpelui si a femeii". Samanta femeii a fost si este genealogia pana la Mesia si continuatorii lui Mesia ( Cristos ) pana azi. Samanta sarpelui au fost restul oamenilor rai impotriva Lui Dumnezeu. Dupa fuga lui Adam din Eden a urmat o lunga perioada de rebeliune ce a culminat cu potopul declansat de Dumnezeu. De ce Dumnezeu nu si-a ales o natiune mai devreme? Din cauza ca nu a gasit nici un om care sa fie dispus sa urmeze scopul Lui Dumnezeu si daca a gasit, din cauza rebeliunii foarte raspandite a fost nevoit sa tot amane pana la Avram. Insa indelunga rabdare si dragostea Lui Dumnezeu pentru omenire a dat in cele din urma roade. Doua treimi ( 66 % ) din ingeri si o mare multime de oameni incepand cu Abel au fost si au ramas de partea Lui Dumnezeu. O parte dintre acestia sunt consemnati in Evrei 11. Acestia precum si ingerii reprezinta memorii inteligente vii care sunt pentru totdeauna in favoarea guvernarii Lui Dumnezeu impreuna cu memoriile oamenilor fideli Lui Dumnezeu care au murit si ale caror memorii sunt stocate in cartea vietii si constituie probe contra guvernarii Diavolului si contra altuia ca el pentru totdeauna. Dumnezeu a stiut ce a creat si nu s-a indoit nici o clipa ca nu va reusi in cele din urma sa armonizeze guvernarea iubitoare a Sa si libertatea de alegere a creaturilor inteligente. happy

| RAY a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Practic satana face ce are chef cu lumea iar dumnezeu nu i pasa de nimic, ce creator e si asta