| RAY a întrebat:

Doar cine cunoaste bine istoria, cum a pierdut biserica puterea pe care o avea in evul mediu?

Fara copy paste ca asta pot si eu

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ne referim la Europa, și la biserica catolică.
Papii își arogau putere politică, să conducă Europa ca urmașă a Imperiului Roman.
Nu a reușit decât parțial participând la ceea ce s-a numit Sfântul Imperiu Roman de națiune germană.
Apoi influența bisericii și conducerea politică, statală a pierdut-o treptat până când acel Imperiu visat de ea s-a redus la statul Vatican.
Ca să vezi exact cum s-a întâmplat asta pas cu pas, citește istoria.

| RAY explică (pentru sadrian46):

TPU inseamna a ajuta, asta inseamna, nu a raspunde citeste istoria pas cu pas

| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Nu am cum să te ajut mai mult decât pot.

| RAY explică (pentru sadrian46):

Poti,daca ai vrea pentru tine ai putea, noi oameni putem cand e vorba de noi