| anonim_4396 a întrebat:

Doar eu de abia astept sa intalnesc alte creaturii (extraterestri), sa descoperim alte planete? Ahhh.

Răspuns Câştigător
| Blastphemy a răspuns:

Nu, deloc. De câte ori mă gândesc la asta, de atâtea ori îmi pare rău că o să fiu mort de mult timp pe când oamenii vor face primul contact cu vreo formă de viață extraterestră inteligentă.
La noi, în zilele astea, ar fi ceva super-fantastic dacă am conoliza Marte, nu mai zic de călătorii inter-galactice. Mă pasionează foarte mult viitorul dar asta e... oricum, sunt absolut sigur că există viață inteligentă pe multe planete.

| anonim_4396 explică (pentru Blastphemy):

Am vazut undeva ca am gasit alte planete asemanatoare, locuibile destul de aproape.
Hai ma, cat de greu ar putea fi? sad

| Blastphemy a răspuns (pentru anonim_4396):

Ani lumină = ani de călătorie cu viteza luminii, cea mai rapidă viteză cunoscută. Da, n-avem acces la ea. Și nu e vorba doar de un an lumină. Se speculează existența "găurilor de vierme" prin care poți scurta durata. E ca și cum ai fi la un capăt al unei foi A4, iar destinația în celălalt dar, îndoind foaie și găurind-o cu un pix, ai recrea practic ideea de gaură de vierme, dacă mă înțelegi.

| anonim_4396 explică (pentru Blastphemy):

Astept inteligenta artificiala care va invata singura...:3...
Interesant apropo...

| Blastphemy a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi documentarul "Year Million". E despre viitorul nostru ca umanitate. E foarte interesant. O să te lămurești cu multe. Are 6 episoade.

| anonim_4396 explică (pentru Blastphemy):

Mersi, iti dau funda oricum. Poate mai vine lumea, ceea ce nu prea cred.

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Extraterestri vor aparea in curand dar nu va fi ce astepti tu. Niciodata omul sub forma actuala a exitentei nu va putea zbura in cosmos, mai cititi si voi ce si cum cu spatiul, cu radiatile de pe acolo si cum te poti feri de ele. P. S. Inca nu cred ca s-a inventat costumul cosmic sau nava care sa protejeze omul la radiatile gama din univers. Poate un cubulet cu latura de 3 metri de plumb, ce spui? Cam cat o atarna?

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Pot astepta pana mor...ah.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Am scris eu ceva de MOARTE? Unde?

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Din raspunsul tau am inteles ca e cam imposibil sa cunoastem mai mult universul, iar eu m-am referit ca o sa astept pana mor, cine stie...

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu dragule, numai vii au asemenea sanse.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Nu stim ce ne rezerva viitorul.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba stim sigur dar este adevarat ca nu toti ci doar unii. Totul scrie in Biblie dar trebuie citit asa cum vrea EA, Biblia, nu cum vrem noi, oamenii.

| T0T a răspuns:

Eu cred că aștepți degeaba. Ar fi trebuit să ne descopere ei până acum, însă actualmente e o mare "liniște".

| SG1995 a răspuns:

Momentan n-avem tehnologia necesara sa contactam alte specii.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Asa ziceam si eu, dar sper si eu aici.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

In mod sgur a intant astfe de creatur dar inca nu est cnstient de asta!

| anonim_4396 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu pot sti ce se afla in spatele intrebarilor de pe TPU. :/

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unii, banuiesc, ca doar din plictiseala, sau din amuzament vin cu intrebari hazlii au nefiresti.

| anonim_4396 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Sa presupunem asta.