| Dragos_Dobrescu_1994 a întrebat:

Doar o intrebare am de ani de zile. Oare ce inseamna cand visezi un frate geaman? Bineinteles el a murit la nastere. A avut un mesaj care chiar s-a adeverit. A transmis un mesaj important. Ca ma va lovii masina. Am visat asta cu o nseara inainte de a ma lovi. Si dupa ce mi-am revenit din coma si alte complicatii ale accidentului a aparut in vise din nou cu alte mesaje care s-au adeverit si alea. Am avut multe adeveriri, Cum se poate asa ceva? Am vreo legatura cu el? Va rog spuneti-mi si mie ce se intampla.

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

A fost o pilda, asa cum ai zis, nu ceva real.Biblia nu se contrazice, ci se completează reciproc. Ezechiel 18:4 arata ca sufletul moare, iar Apocalipsa 21:8 și Apocalipsa20:14 spun ca iazul de foc înseamnă moartea a doua. Deci e foarte clar și simplu.Deci nu exista chin veșnic. De foarte multe ori Biblia folosește un limbaj simbolic, dar ne și explica la ce se referă acel limbaj.

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Azi Dumnezeu nu ne transmite mesaje prin vise și nici prin cei care au murit.Eclesiastul 9:5, 6,10 arata ca cei dragi ai noștri care au murit nu mai știu nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns (pentru Ionut1492):

În Biblie, Dumnezeu spune ce se întâmplă cu cei dragi care au murit și cum comunica El cu noi, iar toți care o citesc afla acest lucru.

| ania a răspuns (pentru danay72):

Bogatul din pilda lui Lazăr știa că se află într-un loc de chin și ar fi vrut să-i aatenționeze pe frații lui în viață dar nu i s-a permis, spune Mântuitorul.

| danay72 a răspuns (pentru ania):

A fost o pilda, asa cum ai zis, nu ceva real.Biblia nu se contrazice, ci se completează reciproc. Ezechiel 18:4 arata ca sufletul moare, iar Apocalipsa 21:8 și Apocalipsa20:14 spun ca iazul de foc înseamnă moartea a doua. Deci e foarte clar și simplu.Deci nu exista chin veșnic. De foarte multe ori Biblia folosește un limbaj simbolic, dar ne și explica la ce se referă acel limbaj.

| RAY a răspuns:

Oamenii mereu cauta sa gaseasca un sens, acest sens este ceva emotional de multe ori, asa ca tu dai un sens la ceea ce visezi, si creezi prin asta o credinta, avand o credinta de mic care nu avea nevoie de dovezi e extrem de usor sa crezi in asta, uite asa uni care le duce capu se imbogatesc, daca ti-as spune ca poti vb cu fratele tau sunt sanse mari sa crezi ba chiar sa-mi dai si banii

| CinevaAnonimă a răspuns:

Visele nu inseamna absolut nimic. Nu au legatura cu ceea ce ti se intampla.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

DA, este adevarat ca daca vrei Dumnezeu ti se face cunoscut (nu doar prin vise, ci prin tot ce este in jurul tau - daca stii cum sa interpretezi totul). Dumnezeu comunica cu tine prin metafore.
De exemplu, din punct de vedere religios se considera ca daca vezi ca doua persoane se bat, se spune ca este un semn de la Dumnezeu ca se va intampla un astfel de lucru si in viitor. Intr-adevar, asa este, dar trebuie interpretata acea actiune - nu se vor bate iarasi oameni pe strada, ci acele doua persoane reprezinta propriile lor comportamente => inseamna ca acestea vor urma sa se dispretuiasta dupa faptele lor... ceva de genul asta.
Si, intr-adevar, asta se intampla, din cauza acelui eveniment din trecut, caci se influenteaza unele evenimente pe celelalte.