| RAY a întrebat:

Doar oamenii care nu pot dovedi cele afirmate le e frica de cei care se indoiesc de ele?

Răspuns Câştigător
| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu prea cred. De obicei cei care nu pot sa dovedeasca afirmatiile ii ignora pe ccei care se indoiesc, ii jignesc, sau le ofera niste argumente complet ilogice, pe care probabil nici ei nu le inteleg.

| RAY explică (pentru MasterOfDisaster):

Asta am si vrut sa spun

26 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Daca nu poti dovedi o afirmatie cea mai buna metoda e cercetarea. Faptul de a analiza Biblia pe subiecte te poate ajuta sa stapanesti acel subiect, avand multe argumente biblice dar si logice.Atunci poti spune ca ai inteles. Oricum scopul nu trebuie sa fie acela de a combate ci de a intelege personal Biblia si sa-i ajuti si pe alti in aceasta privinta.

| RAY explică (pentru danay72):

Ma omule daca pentru tine biblia e o dovada ca exista dumnezeu atunci toate personajele mitologiile prind viata

| WR104 a răspuns:

Nu le e frica de cei ce se indoiesc de ele.

| TheStory a răspuns:

Da, dar nici nu poti sa dovedesti ca nu exista.

| RAY explică (pentru TheStory):

Nici tu nu poti dovedi ca nu exista 2700 de zeii

| TheStory a răspuns (pentru RAY):

Da am spus eu ca nu exista zeii aia.

| RAY explică (pentru TheStory):

Nu ai spus, dar nu creiz in ei

| TheStory a răspuns (pentru RAY):

Nu, nici macar nu as sti cum ii cheama pe fiecare.
De ce tot o lungim atata ca nu miai raspuns la intrebare.

| RAY explică (pentru TheStory):

Pai ce sa raspund, logic ca nu poti dovedi ceva ce nu exista si doar ce exista, cel care afirma trebuie sa dovedasca nu cel care infirma

| TheStory a răspuns (pentru RAY):

Tu ai spus ca nu pot dovedi ca nu exista 2700 de zei.
Tu poti sa dovedesti ca nu exista Dumnezeu?

| RAY explică (pentru TheStory):

Tu nu intelegeti ca nu poti dovedi inexsistenta unui lucru si doar exista unui lucru, pot dovedi ca e imposibil sa exista un asemenea creator ca dumnezeu prin argumente

cum a aparut dumnezeu din nimic? cum a creat totul din nimic?
e imposibil asa ceva

| RAY explică (pentru TheStory):

Pot dovedi istoric ca dumnezeu e un personaj inventat de om, ca iudaismul a fost o mitologie imprumutata

| TheStory a răspuns (pentru RAY):

Laso asa, esti prea de tot. Eu pot sa spun ca zei aia exista si tu nu poti sa spui ca exista Dumnezeu.
Se intampla ceva daca zici ceva despre Dumnezeu infara ca nu exista.
Nu se intampla nimic. Eu acum pot sa zic ca Buda a creat omul si nu se intampla nimic.
Voi atei spuneti ca nu credeti in Dumnezeu, dar sunteti mai rau ca noi crestini, noi ne inchinam si ne rugam la Dumnezeu, dar voi cred ca oferiti si jertfe zeilor alora ca va ca prea crezi in ei si nimic nu te poate schimba.

| RAY explică (pentru TheStory):

Deci daca nu poti dovedi cea ce nu exista acel lucru exista sau doar in cazul lui dumnezeu se aplica asta? eu ca ateu sunt convins ca nu exista dumnezeu, n-am ce dovedi voi trebuie sa dovediti
1 ori devi agnostic/a si spui ca nu poti dovedi
2 sau dovedesti dar fara biblie, vrajeli si prin stiinta ca exista dumnezeu
inca mai astept dovada, nu sunt inchis la minte, las o posibilitate pentru orice personaj de 1%, noi nu credem in nici un zeu era doar un exemplu

| TheStory a răspuns (pentru RAY):

Eu nu am spus nimic de biblie si de biserica, nici eu nu prea sunt de acord cu ei, ne ascund multe. Eu cred intr-o entitate intr-o putere care il reprezinta pe Dumnezeu, eu nu cred ce spun preoti.

| RAY explică (pentru TheStory):

Si fara acea credinta nu ai putea trai?

| TheStory a răspuns (pentru RAY):

Mie mai bine sa cred ca am fost creat de o entiate adica de Dumnezeu decat sa fi fost ouat de un nimic.

| RAY explică (pentru TheStory):

Cum adica din nimic? cine a spus ca ai fost creat din nimic?

| TheStory a răspuns (pentru RAY):

Cum crezi tu ca ai aparut, ca a aparut omenirea?

| RAY explică (pentru TheStory):

Prin evolutie, nici de cum din nimic, iar stiinta a dovedit asta genetic =adn, arheologic =fosile

| TheStory a răspuns (pentru RAY):

Vrei sa spui ca in legea lui Darwin. M-am gandit si eu la asta si e o posibilitate.
Da eu tot nu exclud chestia cu Dumnezeu. Daca cred in el si nu exista nu am nimic de pierdut, daca nu cred in el si exista pai ce facem.
Sunt posibile amandoua ca sa fie impacate ambele parti.

| RAY explică (pentru TheStory):

Darwin nu a facut nici o lege, el pur si simplu a descoperit ce era de mult stiut ca animalele evolueaza dar el a si cercetat asta find primul care a experimentat cea ce credea toata viata lui, si daca te intarnesti cu alt dumnezeu ai pierdut totul, vb de pariu lui pascal, sunt 2700 de zeii in care sa crezi, e o posibilitate de 1 la 2700 sa nimeresti zeul potrivit si daca nu-i nici printre aia 2700, evolutia nu cere zeii, creatori totul decurge natural

| TheStory a răspuns (pentru RAY):

Laso asa ca vad ca nu ne intelegem.
Sper sa ne mai intalnim sa mai dezbatem ceva. La multi ani!

| RAY explică (pentru TheStory):

La multi ani si tie

| charna a răspuns:

Paradox