| Nucreeed a întrebat:

Doar pe mine ma sperie faptul ca 'valorile crestine', cele 10 porunci, niste porunci dupa care sa-ti traiesti viata...AU TREBUIT SA FIE SCRISE INTR'O CARTE,faptul ca nu au putut sa'si dea seama singuri ca nu e bine sa ucizi, sa furi, etc..Lucrurilea astea ar trebui sa le stii!

Aici vine si momentul in care crestinii pun intrebari ateilor precum :"Daca nu credeti in dumnezeu atunci unde va este barometrul moral?"

Nu'i asa ca e de speriat modul si regulile dupa care isi traiesc astia viata?=|

10 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Ar fi fost prea frumos ca oamenii sa traiasca civilizat fara a fi nevoie de un set de porunci, reguli de urmat in viata. Dar nu s-a putut fara acest cod de legi. Si inca cu tot cu acest set de reguli, oamenii continua sa traiasca ignorand poruncile biblice. Si apoi se revolta pe TPU ca,, daca Dumnezeu exista, de ce nu avem viata roz? De ce exista durere?,, Asta dupa ce s-au declarat atei. Cum sa nu se revolte si Dumnezeu? Pe mine nu ma sperie regulile de viata ale crestinilor, ma sperie un popor fara nicio lege sau care nu tine cont de nicio lege! Acolo da viata de jungla!
Si ca tot veni vorba, ce ti se pare atat de greu de respectat din acele porunci? Nu uita ca respectand legile, suntem protejati si noi la randul nostru!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Daca te consoleaza cu ceva, NU...nu esti singurul. Si pe mine ma sperie multe dintre regulile crestinesti! Si?
Ma revolt in min si nu fac altceva decat sa imi fac rau singura! Suntem prea mici, prea putini si insignifianti, noi ateii, ca sa putem face ceva!
Poate peste cativa ani buni, cine stie?

Răspuns utilizator avertizat
| morningstar a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

,,Nu dau crestinismului mai mult de 10 ani pe terra.,, Nu stiu daca iti dai seama ce spui, dar oricum, esti haios!
Perioade de inchizitii, prigoane si activitati impotriva crestinismului de-a lungul secolelor nu au putut sa iiopreasca pe crestini, ci dimpotriva ei erau tot mai multi, fapt ce ii inversuna pe conducatorii atei. Si tu vii si spui ca in maxim 10 ani, crestinismul va dispare? Afirmatii gratuite! Nu uita ca biserica in lume este o forta care nu va putea fi daramata niciodata! Vorbim si peste 10 ani?

| RAY a răspuns:

Sa fim seriosi cati din crestini din Romania respecta alea 10 porunci? nici unul, nu exista crestini exista doar cu numele dar toti sunt sfinti mari care judeca pe alti, poruncile alea au fost furate de la egipteni BIBLIA:
1) Sa nu ai alti Dumnezei afara de mine.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
1) Nu tulbur echilibrul divin.

BIBLIA:
2) Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
2) Nu opresc un zeu atunci cand acesta mi se arata.

BIBLIA:
3) Sa nu iei in desert Numele Domnului Dumnezeului tau; caci Domnul nu-L va lasa nepedepsit pe cel ce va lua in desert Numele Lui.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
3) Nu jignesc zeul care se afla la carma.

BIBLIA:
4) Dar ziua a saptea este ziua de odihna inchinata Domnului Dumnezeului tau: sa nu faci nicio lucrare in ea, nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici robul tau, nici roaba ta, nici vita ta, nici strainul care se afla in casa ta.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
(Egiptenii nu aveau Sabat)

BIBLIA:
5) Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta pentru ca sa ti se lungeasca zilele in tara pe care ti-o da Domnul Dumnezeul tau.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
5) Nu-i fac rau aproapelui meu.

BIBLIA:
6) Sa nu ucizi.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
6) Nu ucid.

BIBLIA:
7) Sa nu preacurvesti.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
7) Nu preacurvesc.

BIBLIA:
8 ) Sa nu furi.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
8 ) Nu fur.

BIBLIA:
9) Sa nu marturisesti stramb impotriva aproapelui tau.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
9) Nu spun minciuni in locul adevarului.

BIBLIA:
10) Sa nu poftesti casa aproapelui tau, sa nu poftesti nevasta aproapelui tau, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici magarul lui, nici un alt lucru care este al aproapelui tau.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
10) Nu-i nedreptatesc si nici nu-i insel pe altii.
intrebarea e cum poate fi moral ceva furat de la alti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Cred ca multe din legile biblice s-ar putea sa provina si din codul lui Hammurabi.

| M25M a răspuns:

Intr-adevar acele porunci ar trebui sa fie ceva evident, adica sa iti rasara in minte fara a fi nevoit de prea mult cuget(aici ma refer la acea parte a poruncilor care se leaga de comportamnetul nostru).

Nu trebuie sa exageram cu ultima intrebare, nu toti sunt la fel, oamenii difera. Asa cu ei au regulile lor si noi avem principiile noastre. Totusi sa multumim hazardului ca nu suntem intr-o societate islamica, atunci era motiv de speriat fata de moduri si reguli de viata.

| mihaitaLGP a răspuns:

Tocmai am citit mai devreme o intrebare foarte haioasa, cata ipocrizie!

http://www.tpu.ro/......-fecioare/

Chiar isi iubeste aproapele :))!

| WholeWorldTeam a răspuns:

Pentru ca s-au inmultit inchinatorii la idoli s-au scris.Ca sa nu se piarda credinta in Dumnezeul adevarat.Si daca ne uitam bine in biblie Dumnezeu i-a dat lui Moise tablele legii.Iar apoi ele mai apoi s-au scris pentru motivul amintit mai sus.

| BlitzkriegJack a răspuns:

Crestinii si-au dat seama si singuri de asta, e bine ca au fost accentuate intr-o carte. Insa da, modul si regulile dupa care isi traiesc ei viata este de speriat. Chiar oribil.