| RAY a întrebat:

Doar pentru agnostici

As vrea sa va vorbesc despre ateismul negativ,de facto

ateismul negativ este lipsa unei afirmatii,adica cand esti intrebat in legatura cu existenta lui dumnezeu, raspunzi ca momentan, in prezent nu stiu daca exista dumnezeu, deci nu afirmi nici ca nu exista dumnezeu =ateismul gnostic nici ca exista =teist
diferenta intre a fi agnostic si ateu negativ este in a da posibilitatea ca sa se dovedeasca ca exista dumnezeu sau ca nu exista dumnezeu, in timp ce un agnostic afirma ca nu vom putea niciodata sa dovedim ca exista sau ca nu exista

exemplu exista extraterestri?
raspuns in prezent nu sunt dovezi dar logic e ca sa dam o posibilitate ca in viitor sa se dovedeasca asta, nu sa afirmam ca nu vom putea niciodata

12 răspunsuri:
| Buresbista123 a răspuns:

Exista Mos Craciun?
NU
Esti 100 la suta sigur?
CE inseamna 100 la suta, cum definesti?
Pai nu stiu dar din ce vad in realitate si folosindu mi ratiunea imi dau seama ca nici un personaj din asta mitic nu exista, deci da sunt 100 la suta sigur...

| Buresbista123 a răspuns (pentru Buresbista123):

Ce poate fi este o intrebare irelefvanta pentru ca absolut orice poate fi...de la 7 pitici pe planeta Pluto pana la Zana Maseluta si mai e o problema depinde cum definesti divinitatea, de acolo trebuie plecat

| RAY explică (pentru Buresbista123):

Era pentru agnostici asta

| Mikhtarian a răspuns:

Tu vezi ce ai in interior? Sufletul, il vezi? Ti-ai vazut vreodata inima? Presupun ca da.
Nu tot ce nu se vede nu se crede, asa cum si multe se vad dar nu trebuiesc crezute ( prieteni falsi ), invatatura de viata.

| SskorpyonN a răspuns:

Ma depaseste subiectu straight face

| RAY explică (pentru SskorpyonN):

Stie care e scopul minti tale? cunoasterea, nu exista sunt pe langa, nu stiu, nu pot, cu cat inveti mai multe cu atat mai bine

| SskorpyonN a răspuns (pentru RAY):

Nu am spus ca nu stiu nu vreau nu pot nu ma **** am spus ca pur si simplu "ma depaseste subiectul" atata tot cei asa rau? o.O!
fi serios te rog.

| RAY explică (pentru SskorpyonN):

Daca cineva te intreaba daca exista fantome ce raspunsi?

| SskorpyonN a răspuns (pentru RAY):

Acel cineva te intreaba sigur (crezi) ca exista fantome? nu te va intreba nimeni nici o data " ma exista fantome?" si eu da cred in fantome si ca exista dar logic n-am vazut nici una sunt pasionat de lucruri stranii pentru ca m-am uitat pa youtube nu stiu daca stii tu serialul fenomene stranii il dadea candva pa discovery acum numai este. si imi placeau exorcizari chestii etc.

| RAY explică (pentru SskorpyonN):

Da stiu serialu, pe mine ma amuza rau povestile alea

| Vlad_Trofin_1989 a răspuns:

Dupa multe studii despre ateism si credinta in Dumnezeu am ajuns la o concluzie. Daca unui ateu inrait, i se arata Dumnezeu in fata si zice:,, uite ai gresit ca nu ai crezut in Mine, Eu exist" el nu va crede gasind explicatii logice cum ca mintea ii joaca feste, deci nu ai cum sa ii dai la cale pe astia creati de Big Bang(dupa parerea lor)

| RAY explică (pentru Vlad_Trofin_1989):

Unde naiba vezi tu ceva anti teist in intrebarea asta?