| FreespiritTemistocles a întrebat:

Dogma iudeo-crestina indica plebei ca Yeshua ( Iisus) avea aceleasi atribute cuDumnezeu insusi:omniscienta,omnipotenta,etc)!
TOTUSI : cum va explicati ca a mers la templu pentru a invața? fiind omniscient ar fi trebuit sa cunoasca absolut tot! A invata inseamna a acumula cunostinte,DAR daca IIsus era Dumnezeu insusi ar fi trebuit sa aiba TOATE cunostințele!
APOI : pe cruce a strigat la ELI ( declarat Dumnezeu) : de ce l-a părasit? păi cum : s-a,,părăsit" pe el insusi, sau de fapt au fost si sunt doua,, entitati" total separate? Oooo...cate intrebari logice ar fi ...pe timpuri cine punea asemenea intrebari era ucis fara o explicatie rațională : gen Giordano Bruno! Ciao!

17 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Ar trebui sa le multumesti crestinilor ca nu vei fi ars pe rug si tu. Tot ei au toate meritele laughing

| FreespiritTemistocles explică (pentru sublime89):

Crestinii au facut cele mai oribile si numeroase crime DIN ISTORIA OMENIRII! Au facut,, astea'' in numele cu gandul si cu ajutorul Dumnezeului iudeo--crestin YAHWE : Câta,, iubire'', cate,, merite''

| sublime89 a răspuns (pentru FreespiritTemistocles):

Da, ei si cu zeul lor responsabil de genocid impotriva creatiei lui "iubite".

| martzian a răspuns:

„cum va explicati ca a mers la templu pentru a invața?" – Raspunsul nu este greu. Pentru ca sa poata plati in locul nostru, Dumnezeu Fiul s-a intrupat. Pe pamant El a fost om. De ce asa? Pentru a trai o viata fara pacat, astfel incat sa poata spune: platesc in locul omului cazut. S-a nascut, a crescut, a mancat, a invatat, a muncit, a facut ceea ce fac toti oamenii – dar nu a avut pacat.

„păi cum : s-a,, părăsit'' pe el insusi, sau de fapt au fost si sunt doua,, entitati'' total separate? – Dumnezeu este trinitar – un singur Dumnezeu care se manifesta prin trei persoane (Tatal, Fiul si Duhul Sfant). Am aratat deja cum in raspunsurile din trecut. Pe pamant Fiul s-a raportat la Tatal atat ca Fiu dar si ca om. A plati in locul nostru insemna nu doar moarte fizica, ci si separare de Tatal. Vestea buna este ca Isus a inviat si astel exista speranta pentru fiecare dintre noi!

„Oooo...cate intrebari logice ar fi..." – Mi-ar placea sa pui cat mai multe. Voi raspunde la toate acelea la care stiu sa o fac.

| FreespiritTemistocles explică (pentru martzian):

Trinitatea a fost inventata si aprobata sub forta armelor la conciliul de la Niceea. Cei informati stiu.
Apoi? Daca Dumnezeu ( Iisus) s-a nascut nu a luat cu el si CUNOSTINTELE? sau a fost un simplu om care nu a luat cu el absolut nici un bagaj de,,cunostinte'',fiind limitat si invatand de la oamenii inaintasi lui. LOGICA nu are ce cauta in dogma religioasa : STIU! Dogma religioasa a stiut si stie sa,, serpuiasca'' printre cuvinte si intelesuri cu tot felul de teorii fara ratiune si logioca! cum spun indoctrinatii :,, e o taina''... VRAJEALA de doi bani fiindca Divinitatea ne-a inzestrat cu ratiune si intelect tocmai pentru a ni le folosii, nu a urma niste,, cai'' asa zise tainice!
Apropo' biblia mai descrie cum Dumnezeu ( YAHWE) a venit incarnat pe pamant si a mancat un vitel vreo 20 de paini, etc. si chiar s-a batut cu un om intr-o padure ..CULMEA : omul l-a invins! Legende, svoave, 1001 de nopti cu magari vorbitori, pesti ce adapostesc oameni in intestine, bâte transformate in sarpe, tufa in flacari ce vorbeste si muuuuulte alltele! SPUNE : Unde isi are loc LOGICA,, aici''?

| Inferno a răspuns (pentru FreespiritTemistocles):

Comiti o eroare de logica prietene.
Intrebarea este postata din perspectiva acceptarii trinitatii ca fapt, iar utilizatorul Martizan a raspuns, evident, plecand de la aceasta premisa.

Sfidezi logica (in sens negativ) daca lovesti in propria premisa pentru a infirma afirmatia sa. Eroare se numeste "ridicarea stachetei".

Antiteza se fondeaza pe baza premiselor tezei. Nu poti infirma antiteza prin modificarea datelor tezei.

| FreespiritTemistocles explică (pentru Inferno):

Eu nu am,,modificat'' absolut nimic.Cei ce au modificat sunt asa zisii,,sfinti'' scribi ai cartilor biblice,Biblia a fost editata,scrisa, modificata, selectionata de sute si sute de ori de sute de oameni! Cum poti crede ca ce este modificat si selectionat de unii din interese proprii (politico-religioase) poate fi credibil? Doar un ignorant si un limitat poate sa ia totul pe tava, cum ii da ceilalti fara sa-si puna intrebari! Unde mai pui ca biblia a fost,, inspirata''( sa zic frumos) din alte culturi mult dinaintea iudeilor! http://www.trilulilu.ro/......tul-biblic Fara informatie, esti doar un,, impinge tava''

| Inferno a răspuns (pentru FreespiritTemistocles):

Pre putin relevant ce este adevar istoric si ce nu, intrucat logica nu se ocupa cu studiul istoriei.

Tu ai pornit de la premisa existentei trinitatii,fapt dovedit de: "... IIsus era Dumnezeu insusi...", faptul ca modifici premisa initiala, din intrebare, premisa de la care ai plecat, fapt dovedit de :"Trinitatea a fost inventata" in incercarea de a combate un raspuns, constituie o eroare de logica : "Ridicarea stachetei".

| martzian a răspuns (pentru FreespiritTemistocles):

„Trinitatea a fost inventata si aprobata sub forta armelor la conciliul de la Niceea. Cei informati stiu." – Ma tem ca va trebui sa va contrazic cu toata fermitatea. Versiunea martorilor nu este nici biblica si nici corecta dpv istoric. Daca in Conciliul de la Niceea s-a reafirmat aceasta doctrina apostolica, ea exista cu mult inainte. Va dau doar un exemplu. Tertulian folosea termenul trinitate cu mai bine de 100 de ani inainte de acest eveniment.

„Apoi? Daca Dumnezeu ( Iisus) s-a nascut nu a luat cu el si CUNOSTINTELE?" – Nu face sens ceea ce intrebati. Ca om, Isus a fost limitat – desi, in mod evident, Dumnezeu. A ales de buna voie aceasta pozitie, pentru a trai o viata fara pacat. Asta i-a dat dreptul sa plateasca in locul nostru. Dar El nu a aparut atunci, ci a VENIT în trup. Duhul lui Dumnezeu să-L cunoaşteţi după aceasta: orice duh care mărturiseşte că Isus Hristos a venit în trup este de la Dumnezeu; (1 Ioan 4:2)

"sau a fost un simplu om care nu a luat cu el absolut nici un bagaj de,, cunostinte'', fiind limitat si invatand de la oamenii inaintasi lui." – Aveti acces la Sfanta Scriptura. Aceasta ni-l prezinta ca om si ca Dumnezeu. El insusi afirma acest lucrur despre sine si accepta inchinarea care i se poate aduce doar lui Dumnezeu. S-a intrupat ca om care a ales simplitatea, dar cu siguranta ca asta nu il face unul "simplu" asa cum sugerati.

"LOGICA nu are ce cauta in dogma religioasa : STIU!" – Va contraziceti singur. Mai sus faceti apel la logica in detrimentul scripturii.

"Dogma religioasa a stiut si stie sa,, serpuiasca'' printre cuvinte si intelesuri cu tot felul de teorii fara ratiune si logioca! cum spun indoctrinatii :,, e o taina''... VRAJEALA de doi bani fiindca Divinitatea ne-a inzestrat cu ratiune si intelect tocmai pentru a ni le folosii, nu a urma niste,, cai'' asa zise tainice!" – Nu stiu la ce va referiti. NU ma intereseaza alta dogma in afara celei care respecta cu acuratele adevarul biblic.

"Apropo' biblia mai descrie cum Dumnezeu ( YAHWE) a venit incarnat pe pamant si a mancat un vitel vreo 20 de paini, etc. si chiar s-a batut cu un om intr-o padure ..CULMEA : omul l-a invins!" – Observ ca nu ati inteles nici contextul nici ideea. Desi ele au fost explicate si informatiile sunt publice, va stau la dispozitie daca veti posta o noua intrebare –pentru a le clarifica.

"Legende, svoave, 1001 de nopti cu magari vorbitori, pesti ce adapostesc oameni in intestine, bâte transformate in sarpe, tufa in flacari ce vorbeste si muuuuulte alltele!" – Nu va tine nimeni cu forta aici. Sunteti aici pentru ca va temeti si, undeva in adancul inimii va intrebati ce este dincolo. Asta este normal. Anormala este ipocrizia si ignoranta.

"SPUNE : Unde isi are loc LOGICA,, aici''?" – Biblia ne avertizeaza ca afirmatiile lui Dumnezeu ne vor parea o nebunie. Logica nu inceteaza sa fie logica daca noi nu am inteles-o inca. Spre exemplu, o afirmatie nu este ilogica doar pentru ca un copil zice ca nu are nici un sens.

Mi-ar placea sa vorbim mai punctual. Dar, recitind ce ati scris, vad aparentul nonsens. Ce doriti de la mine de fapt? happy

| Kalla a răspuns:

Pentru ca adevaratul intelept este acela care stie ca nu stie tot si continua sa invete.

| FreespiritTemistocles explică (pentru Kalla):

.....Si pentru ca omul rational stie ce este fictiune si ce este real!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma.esti destept tare am observat.si te mai faci.ai pus intrebare de m-ai dat pi spate.bravo.in rest; Dumnezeu cu mila.

| ElenaRomann a răspuns:

Chiar in asta a si constat intrupparea, asumarea pentru un timp a rolului de om, desi Fiul avea natura divina;

| FreespiritTemistocles explică (pentru ElenaRomann):

Daca avea,, natura Divina'' de ce nu a luat si cunostintele Divine cu el? de ce invata din carti? Care-i LOGICA? sau nu e? Crestinul trebuie sa creada si atat, NU? fara sa-si puna intrebari ca-i bate si pedepseste YAHWE ...nu? astea predica catre prostime, popii si pastorii care au buzunare largi!

| ElenaRomann a răspuns:

La Niceea doar s.a discutat si clarificat invatatura care deja exista de 300 de ani;

| ElenaRomann a răspuns:

La Niceea doar s.a discutat invatatura care există deja de 300 de ani

| FreespiritTemistocles explică (pentru ElenaRomann):

Ce intelegi tu prin,,clarificat''? Studiaza si vezi cat si cum s-a clarificat acele scrieri,cum au fost triate,cum au fost modificate, citeste,studiaza,cauta... nu lua totul ce ti se da pe tava de altii! Poate,, altii'' vor ca tu sa fii manipulabila, ti-ai pus vreodata asemenea intrebari? sau ignori totul si accepti fara intrebari dogma iudeo-crestina. Elibereaza-te de ceea ce crezi ca ai cunoaste, fiindca un adevarat om invata toata viata, cerceteaza, cauta... nu se limiteaza la nimic in cunoastere! http://www.trilulilu.ro/institutia-religioasa-iudeo-crestina