| Nilsson a întrebat:

Doresc sa adresez o intrebare in special catre ateii militanti care spameaza acesta categorie: din moment ce credeti ca viata aceasta este totul (caci asta presupune ateismul), de ce va irositi atat amar de timp incercand sa convingeti o categorie de oameni pe care oricum o dispretuiti (crestinii) ca ar fi gresita credinta lor?
Care e rostul acestor dezbateri interminabile care va consuma atat de multe clipe din viata aceasta efemera cand puteti sa o traiti dupa bunul plac, nemaifiind constransi de nimic?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

El spune probabil de domnul Zazen care tot la doua zile isi face reclama la videoclipurile lui cu teorii conspirationiste pe categoria asta.

La fel cum nu se duce cineva la alte categorii care n-au legatura cu religia, sa le spuna sa creada in ce crede el, asa nu ar trebui sa vina ceilalti aici sa ne spuna sa nu credem.

Imi place ca ateii se cred atacati de religiosi, cu credinta lor. Dar dupa cum vad e invers.

Si pe mine ma deranjeaza multe lucruri. De ce in societate e ok sa te imbeti in fiecare weekend in club? De ce sunt atatea cluburi? Raspuns: Asa se distreaza unii oameni, asa le place. E treaba lor, nu a mea. De ce cand stau in statie la autobuz trebuie sa simt neaparat fum de tigara? Nu-l afecteaza doar pe el, ci si pe cei din jur. Cand s-a bagat legea sa nu se mai fumeze in spatii publice faceau toti urat. Exista spatii destinate fumatului, de ce n-o fac acolo sau acasa?
Desi alcoolul si tutunul dauneaza grav sanatatii, nu vad pe vreun ateu care are principii morale sa se revolte.

21 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Dezbaterile sunt bune și pentru autodezvoltare însă în unele cazuri sunt complet inutile și îți dai seama de asta în funcție de cum e interlocutorul. Nimeni nu spamează aici, doar își expune părerea. Pe mine mă enervează cei care încearcă să îmi bage părerea pe gât. Dacă îmi dau dovezi nu mai sunt așa deranjat.

| drutzix a răspuns:

Nu pot raspunde pentru restul ateilor de aici deci o sa vorbesc in numele meu.
Nu cred ca as clasifica activitatea mea ca spam din moment ce raspund doar la intrebari adresate ateilor, la intrebari care prezinta o falsa dilema sau mai raspund cateodata la intrebari adresate crestinilor dar atunci cand stiu raspunsul.
Atunci cand astept pe cineva sau ceva mai intru pe aici sa vad ce se intampla deci nu e timp irosit. Nu e ca si cum mi-as petrece 8 ore pe zi 5 zile pe saptamana raspunzand la intrebari.
Nu dispretuiesc oamenii, dispretuiesc ignoranta si dezinformarea. Spre deosebire de majoritatea crestinilor care cred ca merit sa fiu prajit pentru eternitate doar pentru ca nu am aceeasi parere ca ei, eu nu am nimic cu ei.
Deci cum am scris, dispretuiesc ignoaranta si daca am facut un singur om sa se gandeasca "ba, ateii astia nu's chiar asa rai si au niste argumente logice" in timpul in care oricum asteptam ceva/pe cineva o sa consider lucrul asta o victorie.
Rostul e dezbaterea in sine. Aceasta e interesanta (daca persoana opusa are jumatate de creier).
Uite aici ti-ai dat arama pe fata. Prin ce ai spus in ultima fraza implici faptul ca ateii nu au morala.

Raspuns in cazul ca nu iti place sa citesti mai mult de 3 propozitii: Pentru ca asa vrea muschiul meu si nu poti sa ma obligi sa nu fac asta.

| AC4S4 a răspuns (pentru drutzix):

Cand dezbaterea nu jigneste pe nimeni eu cred ca e frumoasa.
Prin oamenii care spameaza banuiesc ca se referea la cei care se baga in toate intrebarile doar pentru a lasa un raspuns urat. Era unul care a pus o intrebare informativa pe aceasta categorie, normal ca s-au bagat cativa ca sa zica ceva total pe langa.

Tu nu poti face un om sa gandeasca ca ateii nu-s asa rai. Exista atei care sunt la fel ca martorii lui Iehova, doar ca in varianta ateista desigur (vor mereu sa-ti dea argumente pentru inexistenta lui Dumnezeu, chiar si ne-ntrebati). Nu o sa zic ca toti ateii sunt asa, nu o sa zic ca toti ateii sunt de treaba. Sunt rockeri care judeca oamenii, nu o sa zic ca toti judeca oamenii. La fel cum sunt si manelisti care stiu multa cultura generala.

Deseori tindem sa spunem ca daca esti manelist, esti prost, daca esti ateu, esti inteligent, daca esti crestin, nu-ti place stiinta. Sunt etichete pe care ar trebui sa nu ni le mai punem.

| drutzix a răspuns (pentru AC4S4):

Sigur. O dezbatere fara greseli logice e minunata.
Nici eu nu sunt de acord cu aia care vin doar cu mistouri.

Am avut o discutie cu cineva care credea ca toti ateii sunt javre (discutie e mult spus) dar dupa cateva replici a recunoscut ca s-a inselat.

Stereotipizarea e ceva natural, am evoluat cu asta pentru ca ne ajuta sa supravietuim deci este destul de greu sa scapam de ele.
Dar o discutie civilizata trebuie sa inceapa pe un principiu de egalitate, daca unul se crede mai moral. mai inteligent etc. atunci discutia va degenera usor.

Sunt de acord cu tine doar ca eu cred/sper ca pot schimba parerea oamenilor.

| Nilsson explică (pentru drutzix):

Nu consider spam cand cineva raspunde la o intrebare sau isi exprima opinia, ba in multe cazuri parerile venite dintr-o alta perspectiva pot fi binevenite. De asta am si hotarat sa initiez acesta dezbatere.
Eu ma refer la utilizatori cum e domnul Zazen care aproape a monopolizat acesta categorie, si incerc sa inteleg psihologia din spatele acestui comportament.
Pentru un crestin, de exemplu, e normal sa isi dedice timp pentru a da sfaturi buni celorlalti, deoarece conform credintei lui asta ii ajuta sa isi castige sufletul.
Dar un ateu ce motivatie are sa petreaca atat de mult timp sa caute in Biblie motive sa atace religia si sa-i convinga si pe ceilalti sa renunte la ea, cand ar putea sa isi petreaca acest timp in folosul lui (sa vada un film, sa mai faca un nivel la un joc preferat). Nu stiu de unde ai presupus ca eu consider ca ateii in general nu au moralitate, sunt multi pe care ii apreciez si care au un caracter bun, la fel cum sunt si oameni care se numesc crestini si dau dovada de ipocrizie in multe situatii.

| drutzix a răspuns (pentru Nilsson):

Mi-a sarit in ochi asta "o traiti dupa bunul plac, nemaifiind constransi de nimic?" si am crezut ca te referi la faptul ca ateii se drogheaza si se duc la cu*ve 24/7 (pozitie sustinuta in comunitatea crestina)

Chiar am avut o discutie cu Zazen si pot sa spun ca nu are toate tiglele pe casa. Omul a zis ca sunt 'pupator de moaste' doar pentru ca l-am contrazis. Ce sa le faci sunt oamen 'plini de idei' de ambele parti ale baricadei.

A mai fost pusa intrebarea asta si am raspuns ca Un ateu are de castigat daca cei din jurul lui sunt atei. Iar daca oamenii devin prea religiosi exista riscul de a intra intr-o tehnocratie.

Eu de exemplu nu ma bag in seama cu lumea, crezi ce vrei pentru ca e dreptul tau. Dar daca incerci sa faci legi pe credinta ta sau incerci sa imi ingradesti drepturile atunci avem o problema.
In rest toate bune si frumoase happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu toti atei sunt la fel nu toti crestini sunt la fel.
Imi spui si mie de ce crestinii critica ateii? De ce se cred crestinii mai buni ca ateii? De ce ajung eu in iad ca nu cred in minciuni si tu doar pentru crezi intr-un dumnezeu fals ajungi in ''rai''. De asta se cearta ateii si crestinii, tu ca crestin nu ai dreptul sa imi ca daca nu cred in dumnezeu gresesc si eu ca ateu nu am dreptul sa iti ca daca crezi in dumnezeu gresesti.

| Nilsson explică (pentru anonim_4396):

Daca facem o statistica si analizam, sa zicem ultimile 100 de intrebari din aceasta categorie, cu siguranta cei care ataca religia domina clasamentul. Iar de cand i s-a suspendat contul lui Idris, nu am mai vazut pe nimeni care sa ii atace pe atei prin postari de tip trolling.
Nu incerc sa impun nimanui nicio credinta, orice om are dreptul sa fie sceptic si toti am avut la un moment dat anumite indoieli, dar ti se pare normal ca cineva sa atace in mod constant valorile spirituale ale crestinilor cu postari de tipul ``iata ce crud e Dumnezeu in Biblie!``?
Asta e tot forma de prozelitism, care incerca sa schimbe intr-o maniera agresiva credinta celorlalti. E ca si cum ai intra cu cizme murdare de noroi in sufrageria cuiva care tocmai a facut curatenie, si asta si fara sa fie invitat.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns:

Ca si crestin iti spun ca nesiguranta ii face sa se comporte asa. Cand esti sigur de un lucru nu e nevoie sa te strofoci sa demonstrezi si altora, stii si punct.
Insa cand esti nesigur cauti sa atragi cat mai multi indivizi de partea ta pentru a intarii spusele.

| drutzix a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Asta spune multe despre credinciosi laughing
Apropo a intrebat ateii, de unde stii tu motivatia ateilor?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru drutzix):

Pentru ca majoritatea sunt ipocriti.
Spun ca Dumnezeu nu exista ca mai apoi sa intrebe : De ce Dumnezeu a facut x, de ce a zis y. Logica?

| drutzix a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Depinde ce au intrebat.
Daca incerci sa arati ca zeul crestin este ilogic poti sa pui astfel de intrebari chiar daca nu accepti existenta lui.
De exemplu: Daca Dumnezeu e atot prezent de ce nu a vazut ca sarpele ii insela pe Adam si pe Eva si daca este atot-stiutor de ce il striga pe Adam prin Eden ca un bezmetic?
*Intrebarile sunt valide, pentru ca arata o contradictie in Biblie si nici o fiinta nu poate incalca logica. Ori accepti ca e atot-prezent ori accepti ca nu a vazut cand sarpele ii insela pe oameni. Nu poti sa accepti ambele variante pentru ca atunci ai o disonanta cognitiva.

Daca tu imi spui "Stiu sigur ca Dumnezeu exista" si nu imi aduci dovezi eu iti voi pune intrebari de genul in care tu trebuie sa imi explici de ce zeul tau se comporta exact precum o fiinta fictiva.
Asta nu inseamna ca accept faptul ca el exista.

Dar daca cineva vine si zice Dumnezeu nu exista pentru ca m-am rugat sa castig la loto si nu am castigat atunci ai permisiunea mea sa il faci idiot, troglodit etc.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Adevarul este ca ateii sunt ignoranti: eu daca nu am argumente care sa imi demonstreze ca exista Dumnezeu nu trebuie sa spun ca nu exista, ci [ca nu stiu daca exista].
Ateii sunt suparati cand aud de Dumnezeu, deoarece isi amintesc ca in numele Lui s-au ucis pe nedrept femei/oameni saraci/etc.(alti oameni) de-a lungul istoriei; dar ateul nu este constient de faptul ca acei "crestini" nici macar nu respectau biblia [deoarece este scris acolo ca toti oamenii sunt sfinti pentru dumnezeu (toti suntem fii ai lui Dumnezeu) si mai zice "sa nu ucizi").
Insa, sunt crestini care au dovezi care arata ca exista Dumnezeu: profetiile (un exemplu este: Isaia 60: acolo se vorbeste despre intoarcerea evreilor din toate colturile lumii in Israelul refondat in 1948 prin intermediul avioanelor [asta o profeteste Isaia intre secolele 8-7 inainte de Hristos - "Isaia60:8. Cine zboara ca norii si ca porumbita spre salasul ei?[asta se refera la avioane dinainte sa apara]" link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/isaia/60/

| Vasileion23 a răspuns:

De ce se chinuie Dragnea sa ne demonstreze ca nu e corupt?

| TurnuldeVeghe a răspuns:

Da niste carne de ateu nu vrei sa bagi in gura?