| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa am calugaresc(calugar catolic) site cineva de la ce varsta pot sa am duc la manastire? Momentan am 15 ani....

Răspuns Câştigător
| 1dintrevoi a răspuns:

happy Daca Dumnezeu a lasat sa te nasti intr-o familie catolica, sau sa traiesti dupa regulile ei, si tu chiar simti cu adevarat ca aceasta este singura confesiune care te atrage, inseamna ca asta e drumul pe care trebuie sa-l urmezi. Pot sa banuiesc ce e in sufletul tau happy Nu am trecut prin moarte clinica, dar tatal meu a trecut, si nici eu nu am trait o viata tocmai ferita de intamplari misterioase/ paranormale/ ciudate, cum vrei tu sa le spui. Am o mie de intrebari, si uneori mi-e teama sa fac alegeri, mi-e teama sa nu dau gres. Eu am tras o conluzie sigura din toate cele pe care le-am trait, si cred ca te va ajuta si pe tine in viata: Dumnezeu nu e absurd happy. Stie mai bine ca noi toti ca suntem mai mult de 7 MILIARDE de oameni pe acest pamant, si ca avem tot atatea pareri despre ADEVARATA SI DREAPTA CREDINTA. happy E la mintea cocosului ca EL ne poate intelege pe bune ca suntem putin derutati cand nu stim pe cine sa credem si mai ales CE sa credem. Dumnezeu are grija de noi tot timpul, indiferent ca suntem catolici, ortodocsi, budisti, evrei si asa mai departe, pentru ca EL vrea ca niciunul dintre noi sa NU se piarda... happy Mai devreme sau mai tarziu VA gasi o metoda prin care sa ne aduca cu picioarele pe pamant, pe toti. Va depinde doar de noi daca vrem sau nu sa ramanem in picioare. Imi pare ca stii deja ce vrei sa faci, pari foarte hotarat. Asta e foarte bine happy. Iti va fi mai usor sa duci la capat planul pe care EL l-a ales pentru tinewinking. Si indiferent cat de greu iti va fi, si cate tentatii iti vor ajunge in cale, sa nu abandonezi! Sa nu-ti fie teama sau sa te descurajezi, pentru ca atunci isi baga "al' rau" coada happy. Pacatul e peste tot, in ORICE religie si in ORICE biserica, de la mic la mare. Lasa-i pe ceilalti sa se certe pe seama religiilor! Tu invata ce nu reusesc ei sa invete cat timp isi scot ochii intre ei: sa alini suferinta celui de langa tinewinking. Iar asta o poti face inainte de a intra la seminar, chiar fara a trai printre calugari. Mergi intr-un azil de batrani, sprijina un orfan, asculta suferinta unui bolnav de cancer si vei intelege de ce anume are nevoie un preot pentru a-si indeplini sarcinile. La 22 de ani am trecut prin cea mai grea incercare a vietii mele. Au fost doua persoane carora le-am spus asa: "M-am bagat in ceva periculos, nu stiu ce sa fac!". Prima mi-a spus sa fac ce cred eu de cuviinta ca e mai bine. Cea de-a doua mi-a zis : "Iesi!" happy "Ai avut o usa ca sa intri, acum foloseste-o ca sa iesi." Prima persoana era un preot, cea de-a doua, un fost traficant de droguri, aveam sa aflu mai traziu. Tu pe care crezi ca L-a trimis Dumnezeu ca sa ma ajute? happy Adevarata preotie (cred eu) se invata printre oameni, lepadandu-te de tine pentru nevoile (nu cele egoiste, desigur) lor.Mult succes tinere! happy

32 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca simti ca asta e chemarea ta, fa-o! Si nu lua seama la ce zic ceilalti. Eu, neoprotestant fiind, nu sunt intrutotul de acord cu catolicismul, insa nu sunt nici impotriva. Bunica mea a fost catolica convinsa, si a trecut doar prin credinta prin 7 operatii grele la cap, pe creier, rugindu-se inainte de fiecare operatie la biserica. Si a fost maritata cu bunicul meu, un credicios ortodox convins, si de la ei am invatat ce inseamna adevarata credinta, care, prin dragoste, trece de diferetele aflate intre catolicism, ortodoxie, neoprotestantism, etc. Iar mama mea nu a putut avea copii pina ce nu a fost la o manastire catolica unde s-a rugat si o maicuta i-a zis ca la anul pe vremea aceea, Dumnezeu ii va fi dat raspuns la rugaciunea ei, si asa a fost! - dupa un an sora mea deja exista pe lume.
Nu stiu la ce vrista poti merge la o manastire, poate cel mai bine ar fi sa mergi chiar la manastirea la care vrei sa mergi si sa intrebi acolo la ce virsta poti merge.

| Rapplex a răspuns:

Alta viata irosita, dar e decizia ta.Asta e un pariu al vietii pierdut dinainte, dar va fi prea tarziu cand iti vei da seama.

| muffy1 a răspuns:

Bahahahahahaha rolling on the floor))))) ortodoxia e credinta cea dreapta si nestirbita?
wow, deci atat timp cat biserica catolica detinea regiunea estica, iar ortodoxia nu era decat un avanpost al bisericii catolice in estul europei si era condusa de un cardinal nu era religia dreapta? multi idioti pe site
uite pustiule, viata e mare, sunt multe de cunoscut si de vazut, nu fa lucruri la o varsta unde nici sa mergi singur nu stii inca. nu zic sa nu crezi, dar inca nu stii ce e aia viata si tu vrei sai dai cu picioru, si nu e un lucru bun. vad ca in loc oamenii sa te sfatuiasca ce e bine pentru tine incep sa se certe care religie e mai adevarata, si catolicismul si ortodoxia sunt doar 2 din zeci de religii de pe pamant. de vrei neaparat sa renunti si sa traiesti separat de multe lucruri de pe pamant, maca rincearca sa cunosti toate religiile pe care ai puterea sa le inveti, nu sa practici, dar sa cunosti macar mesajul lor, si apoi alege tu ce vrei, si ia aceasta decizie cand esti cel putin major, poate chiar putin mai batran de atat, mentalitatea tuturor se schimba dupa pubertate, pe la 19 20 de ani, si a ta se va schimba, nu fa ceva acum ce vei regreta, inca nu ai de sunde sa stii ce vrei.

| Thunderstruck a răspuns:

Aoleu, cat de ipocriti sunt unii crestini, pur si simplu nu va suport, daca omul vrea sa fie catolic, intelege religia asta si se regaseste in ea, voi ce pana mea aveti cu el? Pentru el religia dreapta e catolicismul, nu prostia de ortodoxism.Dar mai da-ti-o dracu de treaba, ce faceti aici, il invatati voi in 5 minute ca e bine sa fii ortodox, dupa ce el a tras concluzii 13 ani ca (,) catolicismul e bun? Ipocritiolor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fara ortodoxism, sau alte religii!

| Nonono a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie mi-ar placea sa te fac sa te razgandesti, fiindca mi-ai face o bucurie stiind ca am indreptat un suflet tongue. Vezi poate te mai gandesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

GATA! STOP!
Uitati, eu am avut moarte clinica, dupa ce am iesit din spital am citit Biblia de 3 ori, dupa aceea m-am pocait ( aveam 12 ani ). Dupa care am plecat in Franta, unde am studiat judaismul, si islamul, dar nu m-am regasit, dupa aceea am mers la ortodocsi, unde nu am inteles, si nu voi intelege nici un cuvant! Iertatima dar e tare urat, in timp ce unu citeste, celalalt da din maini si spune de vreo 20-30 de ori "Doamne Miluieste".Si in afara de asta iti Mai si trag atentia babutele, sau chiar si preotul... straight face
Si eu vreau sa stau intre calugari pana la varsta de 18 ani, ca dupa aceea sa termin seminariul romano-catolic, si sa devin preot, eu nu vreau sa devin calugar, ci doar sa invat de la ei.

| cei7pitici a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu fac un mic studiu referitor la moartea clinica, daca esti dispus sa imi povestesti cate ceva din aceasta nefericita intamplare putem sa mai discutam pe subiect da-mi un mesaj la privat.Pace

| anonim_4396 explică (pentru cei7pitici):

Trimitemi email-ul tau prin mesaj, si iti spun totul prin emailwinking

| anonim_4396 explică (pentru cei7pitici):

Dar numai maine, acu sunt obosit, papawinking

| cei7pitici a răspuns (pentru anonim_4396):

Pavelcanpeanu @yahoo.com nu este nici o problema, Multa sanatate!

| 1dintrevoi a răspuns (pentru anonim_4396):

happy Daca Dumnezeu a lasat sa te nasti intr-o familie catolica, sau sa traiesti dupa regulile ei, si tu chiar simti cu adevarat ca aceasta este singura confesiune care te atrage, inseamna ca asta e drumul pe care trebuie sa-l urmezi. Pot sa banuiesc ce e in sufletul tau happy Nu am trecut prin moarte clinica, dar tatal meu a trecut, si nici eu nu am trait o viata tocmai ferita de intamplari misterioase/ paranormale/ ciudate, cum vrei tu sa le spui. Am o mie de intrebari, si uneori mi-e teama sa fac alegeri, mi-e teama sa nu dau gres. Eu am tras o conluzie sigura din toate cele pe care le-am trait, si cred ca te va ajuta si pe tine in viata: Dumnezeu nu e absurd happy. Stie mai bine ca noi toti ca suntem mai mult de 7 MILIARDE de oameni pe acest pamant, si ca avem tot atatea pareri despre ADEVARATA SI DREAPTA CREDINTA. happy E la mintea cocosului ca EL ne poate intelege pe bune ca suntem putin derutati cand nu stim pe cine sa credem si mai ales CE sa credem. Dumnezeu are grija de noi tot timpul, indiferent ca suntem catolici, ortodocsi, budisti, evrei si asa mai departe, pentru ca EL vrea ca niciunul dintre noi sa NU se piarda... happy Mai devreme sau mai tarziu VA gasi o metoda prin care sa ne aduca cu picioarele pe pamant, pe toti. Va depinde doar de noi daca vrem sau nu sa ramanem in picioare. Imi pare ca stii deja ce vrei sa faci, pari foarte hotarat. Asta e foarte bine happy. Iti va fi mai usor sa duci la capat planul pe care EL l-a ales pentru tinewinking. Si indiferent cat de greu iti va fi, si cate tentatii iti vor ajunge in cale, sa nu abandonezi! Sa nu-ti fie teama sau sa te descurajezi, pentru ca atunci isi baga "al' rau" coada happy. Pacatul e peste tot, in ORICE religie si in ORICE biserica, de la mic la mare. Lasa-i pe ceilalti sa se certe pe seama religiilor! Tu invata ce nu reusesc ei sa invete cat timp isi scot ochii intre ei: sa alini suferinta celui de langa tinewinking. Iar asta o poti face inainte de a intra la seminar, chiar fara a trai printre calugari. Mergi intr-un azil de batrani, sprijina un orfan, asculta suferinta unui bolnav de cancer si vei intelege de ce anume are nevoie un preot pentru a-si indeplini sarcinile. La 22 de ani am trecut prin cea mai grea incercare a vietii mele. Au fost doua persoane carora le-am spus asa: "M-am bagat in ceva periculos, nu stiu ce sa fac!". Prima mi-a spus sa fac ce cred eu de cuviinta ca e mai bine. Cea de-a doua mi-a zis : "Iesi!" happy "Ai avut o usa ca sa intri, acum foloseste-o ca sa iesi." Prima persoana era un preot, cea de-a doua, un fost traficant de droguri, aveam sa aflu mai traziu. Tu pe care crezi ca L-a trimis Dumnezeu ca sa ma ajute? happy Adevarata preotie (cred eu) se invata printre oameni, lepadandu-te de tine pentru nevoile (nu cele egoiste, desigur) lor.Mult succes tinere! happy

| RaduMD a răspuns:

Bănuiesc că, dacă nu ai acordul părinţilor, nu te poţi călugări înainte de majorat. Dar, cu acordul lor, te poţi duce ca să trăieşti ca şi călugării încă de pe acum, ca să vezi cum este. Oricum, înainte de tonsură şi depunerea voturilor perpetue de sărăcie, castitate şi ascultare, ai să ai o lungă perioadă de noviciat, în care te poţi răzgândi dacă ai să îţi dai seama că nu e pentru tine călugăria. Pentru mai multe amănunte şi îndrumare, află de la preotul tău cine se ocupă de direcţiunea vocaţiilor în dieceza ta şi ia legătura cu acela.

| Nonono a răspuns:

Du-te la o manastire Ortodoxa. Si nu este o varsta anume care sa te calugaresti.

| anonim_4396 explică (pentru Nonono):

Problema e ca eu sunt catolic, si nu prea imi plac oridinele ortodoxe

| Allrc24 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ortodoxia este credinta cea dreapta nestirbita, Biserica lui Hristos.
1)Lumina Sfanta de la Ierusalim vine numai la ortodocsi.
http://www.youtube.com/watch?v=Da1YXdy7ZeY

http://www.youtube.com/watch?v=oOATiMVU_h8&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=5zp9ujUdps8&feature=relmfu

2)catolicismula re multe erezii: infailibilitatea papala, imaculata conceptie etc.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/16diferente.htm

3)ai marturia unui calugar franciscan convertit la ortodoxie.
http://www.scribd.com/doc/49946520/Convertirea-mea-la-ortodoxie

| anonim_4396 explică (pentru Allrc24):

Poti spune ce vrei, dar catolicizmul este mult mai adevarat, mai pur, mai simplu
In al doilea rand acceseasa pe Google: "10 lucruri neadevarate despre catolicizm" si ai se vezi cum te inseli!
In al treilea rand, am umblat peste tot, la penticostali, la babtisti, la ortodocsi, la evrei, la musulmani... Etc. si sa stii ca cea Mai frumoasa credinta este catolicizmul!

| Nonono a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca esti botezat catolic si mai stiu ca e si greu sa accepti. Dar crede-ma ca si eu am studiat fiecare religie, dar Ortodoxismul e cel mai curat. Sa iti mai spun ceva ( si eu vreau sa ma calugaresc, ma voi duce in vara la o manastire sa vad cum e, nu stiu sigur), in fine. Dar zi-mi si mie te rog, ce ordine nu iti plac la Ortodoxie? Poate iti explic...si iti voi da si niste articole de citit, poate te razgandesti tongue.

| Nonono a răspuns (pentru Nonono):

Si are dreptate "Allrc24".
La voi la catolici se face cruce cu 4 degete insemnand: Dumnezeu-Tatal, Fiul, Sf. Duh.....si.....PAPA(care se crede sfant). La Ortodoxism nici ala care sta in pustie nu se crede sfant, atat de smerit e, iar papa isi spune tata aici pe pamant. Ce spune in cele 10 porunci, chiar prima porunca?
Porunca 1. Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine.

La noi la Ortodocsi se face cruce cu 3 degete: Dumnezeu-Tatal, Fiul si Duhul Sfant. ATAT! SFANTA TREIME.

Catolicismul e un fel de imitatie de ortodoxism. Nu e o erezie asa de mare cum e Budismul, musulmanii, penticostalii etc, dar totusi e erezie.

| cei7pitici a răspuns (pentru Allrc24):

Prietene suntem frati prin credinta de ce te grabesti sa cataloghezi aceste doua mari religii? Nu suntem noi prea neinsemnati sa dam asemenea verdicte? Si toti speram la unire adevarata intre aceste religii si cum sa facem aceasta daca exista oameni ca tine? Asa cum spui tu despre Catolicism pot spune si eu despre religia ta multe lucruri ...lumina sfanta= fosfor alb care la contactul cu aerul umed se aprinde, te-asi mai intreba un lucru de ce preotii vostri au sotie si duc viata familiara fiind predispusi la tot soiul de placeri trupesti? si uite asa a pornit Marea Schisma din 1054...Preotii sunt ucenicii lui Iisus ei sunt oglinda Domnului nostru pe pamant, Iisus nu a avut sotie de ce ei sa aiba? Si pot sa iti mai scriu cateva sute de pagini referitoare la religia ta dar ma opresc din politete.

| Nonono a răspuns (pentru cei7pitici):

Scuze ca intervin eu. Ortodoxia e religia dreapta(am citit destule si am facut destule si am fost peste tot si stiu, adica am putina de experienta).

In primul rand diavolul asta vrea: - un guvern mondial, o moneda mondiala si O BISERICA MONDIALA.
Cum poti sa unesti toate bisericile?
Cum zicea Petre Tutea: "Mai multe adevaruri, nici un adevar."
Nu exista asa ceva. Dumnezeu are o lege a Lui pe care trebuie sa o respectam, nu are mai multe religii.
Preotii la religia ortodoxa au voie sa se insoare, este permis, scrie si in biblie.
Calugarii nu au voie, atat, si ei il urmeaza cu adevarat pe Iisus. "Preot" este cel care săvârşeşte Sfintele Taine, botezul, etc, iar el are voie sa aiba si o preoteasa.

Nu vreau cearta si discutii aprinse. Eu spun sa te mai documentezi si sa incerci sa vezi si din alt unghi. Esti incapatanat, dar incearca sa mai cercetezi tongue. Bafta!

| cei7pitici a răspuns (pentru Nonono):

Sunt suficient de documentat, si eu stiu foarte multe avand in vedere ca am stat cativa ani buni in Ierusalim am lucrat acolo si am prieteni acolo crestini si evrei.Pot sa imi sustin parerea pana la capat.Tu nu poti afirma ca Ortodoxia este religia dreapta este o blasfemie! Cine esti tu sa judeci asemenea lucruri? Asta inseamna sa calci in picioare o religie practicata de peste 1.2 miliarde de catolici!"Preotii la religia ortodoxa au voie sa se insoare, este permis, scrie si in biblie„ arata si mie daca doresti unde scrie chiar te rog sa ma luminezi in ceea ce priveste acest aspect.Eu nu am sa afirm niciodata ca religia mea este fara pata este imaculata si desavarsita nu sunt un fanatic! Am o perspectiva larga in ceea ce priveste divinitatea. Faci bine/primesti bine, faci rau/primesti rau. Sanatate te-am imbratisat frate ortodox!

| cei7pitici a răspuns (pentru Nonono):

Spuneai tu ca diavolul vrea un guvern mondial, o moneda mondiala si O BISERICA MONDIALA. Oare nu gresesti? Oare Dumnezeu nu vrea sa fim uniti precum oile dintr-o turma? Cum poti afirma ca diavolul vrea O Biserica Mondiala? Dumnezeu vrea o Biserica Mondiala care sa il slujeasca cum se cuvine. Oare nu sta scris "Mergeti si predicati Evanghelia la toate popoarele(...)„ Oare Iisus Cel Uns nu a spus „Pace vă las vouă, pacea mea v-o dau vouă."? De ce sa ne judecam intre noi, crestinii? Cred ca tu esti cel care trebuie sa priveasca din mai multe unghiuri problema.

| cei7pitici a răspuns (pentru Nonono):

„Catolicismul e un fel de imitatie de ortodoxism" Asi putea sa iti spun atat de multe, dar ma opresc caci fac pacate. Introduci o informatie eronata in ceea ce priveste semnul Crucii cum poti spune ca Papa face parte din Semnul Crucii? Semnul Crucii simbolizeaza cele 4 directii ale Golgotei si cele trei persoane din Sfanta Treime, mai simbolizeaza si alfa si omega, inceputul si sfarsitul etc eu nu am auzit pe nimeni sa rosteasca si numele Papei in semnul sfintei Cruci daca tu ai auzit...Nimeni nu spune ca Papa este Dumnezeu! Papa este urmasul sfantului Petru pe pamant.Induci lumea in eroare si asta nu este altceva decat o bila neagra pentru tine.Si voi spuneti diferitelor personaje "preasfintia voastra„ dar asta este o alta poveste.Este incredibil ce spui in ultima fraza! Inceteaza sa mai judeci caci peste 10-20-30-100 de ani o sa ne intalnim in Cer si altcineva ne va judeca.PACE

| cei7pitici a răspuns (pentru Nonono):

Si vad ca te-ai luat si de Budisti...asa pentru ati mari orizontul de cunostinte te informez ca Budistii, calugarii, sunt cei mai evoluati spiritual sunt foarte multi cei care rezista fara hrana chiar si cateva sute de zile stand doar intr-o continua meditatie deasemnea pot levita etc toate lucrurile astea pentru tine sunt imposibil de crezut stiu! deoarece perspectiva ta este foarte limitata, cand o sa ajungi la o asemenea evolutie spirituala atunci poti sa iti faci o parere despre ei.Ei macar traiesc in armonie cu natura, creatia divinitatii nu ca noi o distrugem o macinam, o consumam!

| Nonono a răspuns (pentru cei7pitici):

E o blasfemie sa fii tare in credinta si sa afirmi ADEVARUL adica Iisus?
Biserica Ortodoxa nu e de pe azi pe maine, ea e dinaintea tuturor. Noi avem si Sfinti Parinti si mucenici, martiri... avem scrierile lor, avem toate dogmele si invataturile. Dupa cum spuneam, e ceva inchegat, nu e de pe azi pe maine, sa fim seriosi.
Nici eu nu afirm ceva ce nu stiu si nu ma bag, dar eu stiu si CRED. Dumnezeu nu se schimba ci ramane acelasi. Nu face alte religii. Faptul ca Papa e capul bisericii catolice spune totul.

Uite un filmulet cu papa:

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

(poti observa cu cata patima se uita la ei)
Ma, unde e seriozitatea?
Cum poate sa existe intr-o catredrala, biserica ACROBATII? sa fim seriosi.
In fine...

In legatura cu faci bine, primesti bine...
E normal ca primesti bine daca faci bine, dar nu e de ajuns. In ortodoxism, ma refer ce ne invata si cum e un crestin adevarat: Faci bine, nu mai astepti sa primesti ceva. Nu faci bine, numai ca sa il si primesti. Adica: "-Ioane, ti-am carat plasa, acum mi-o cari si mie pe a mea?"...iar daca Ion refuza, gata, nici tu nu i-o mai cari. NU ASA.

Eu nu sunt impotriva oamenilor care nu tin dreapta credinta, ci sunt impotriva religiei lor. Cum spune si Dumnezeu: "Eu nu urasc omul, ci pacatul pe care il face."

Desigur, ca si la Ortodocsi, sunt ortodocsi foarte rai, betivi..etc. Eu nu ma refer la oameni, ci la religie sa fie clar.

In legatura cu al 2-lea si al 3-lea comentariu al tau:

Omule, Dumnezeu vrea sa fim uniti si sa avem o singura religie, nu ma intelege gresit. DAR DUMNEZEU NU VREA CA TOATE RELIGIILE (budismul, catolicismul, protestantismul, musulmanii, ortodocsii etc etc) SA SE UNEASCA. Ti-am mai zis: "Mai multe adevaruri, nici un adevar". Incearca sa amesteci toate felurile de bauturi intr-un pahar, ce iese? Incearca sa amesteci 10 oameni din 10 tari intr-o camera, se inteleg? ce iese? Tot asa e si cu religiile. Gandeste si tu putin mai logic.

Nu judec, ci imi sustin adevarul. Tocmai ca eu nu vreau sa induc in eroare si stiu ce spun.

Si in legatura cu "preasfintitul", uita-te in dictionar sa vezi ce inseamna.

http://www.dexonline.news20.ro/cuvant/preasfintit.html

PREASFINŢÍT, preasfinţiţi, adj., s.m. 1. Adj. Care a primit harul divin; sfinţit. 2. S.m. Preasfinţia. – Prea + sfinţit.

Nu inteleg de ce vorbesti din nestiinta. Ma, eu daca nu stiu ceva, nu vorbesc.

Si nici eu nu sunt mai breaz, ca sunt un mare pacatos. Dar, hai sa incercam sa ne indreptam, fratilor.

Multa fericire si sanatate si tie. Dumnezeu sa te ajute in tot ceea ce faci! Bafta!

| Nonono a răspuns (pentru anonim_4396):

Revenind la intrebarea ta. Uite aici despre calugarie, vezi ce zice:

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Aici e viata calugareasca Ortodoxa, cum decurge:

http://www.youtube.com/watch?v=4Yh-HEFiBhs&feature=related

| cei7pitici a răspuns (pentru Nonono):

E o blasfemie sa fii tare in credinta si sa afirmi ADEVARUL adica Iisus? Nu oricand este binevenit.Si biserica Catolica are o sumedenie de sfinti si martiri, aparitiile sfintei Fecioare Maria pecare tu sigur le respingi etc. Faci bine /Primesti bine este o lege a firii binele pe care il primesti nu il primesti pe lumea aceasta.„ncearca sa amesteci toate felurile de bauturi intr-un pahar, ce iese? Incearca sa amesteci 10 oameni din 10 tari intr-o camera, se inteleg? ce iese? Tot asa e si cu religiile.„ ai uitat insa este scris : sa nu uitam ca apostolii au vorbit în toate limbile si pentru toti! si asi putea spune mai multe..Sunt greseli multe care s-au intamplat dar noi nu trebuie sa judecam si sa tragem asemenea concluzii.Sunt religii mult mai vechi ca a noastra asta nu inseamna ca ei detin adevarul. Cert este prietene ca vom afla noi o data cine si daca are cineva dreptate! Sanatate si un singur lucru vreau sa iti mai spun incearca sa nu mai judeci nimic si niciodata pentru ca judecatile noastre nu sunt drepte! Sanatate multa si chiar mi-a parut bine!

| Nonono a răspuns (pentru cei7pitici):

Judecatile nu sunt drepte, dar judecatile lui Dumnezeu sunt drepte, iar daca cineva se abate de la adevar trebuie sa il indreptam.
Eu nu am judecat, am marturisit niste adevaruri. Si o sa vedem cine are dreptate si Dumnezeu ne va judeca, fiindca judecam. Asa este...
Ar trebui sa lasi orgoliul la o parte si sa pui in balanta si sa distingi ce e ADEVAR si ce e Minciuna.

Imi pare rau daca te-am deranjat cumva in tot ceea ce am spus.
Chiar si mie mi-a parut bine. Mi-a parut bine mai ales ca nu ne-am injurat, cum se obisnuieste pe aici pe site.
Multa sanatate si bafta si tie!

| Allrc24 a răspuns (pentru cei7pitici):

Asa este. dar e datoria noastra sa pastram dogmele ortodoxiei neschimbate. suntem pentru dialog.dar pentru unire in detrimentul ortodoxiei nu suntem. nu schimbam nici o virgula din canoane. Nu mi se pare ca papa sa se considere cap al bisericii, luandu-i locul lui Hristos.(Infailibilitatea papala). asta e mandrie draceasca. Asa e ca voi considerati ca papa nu poate gresi in materie de credinta? si foforul a fost descoperit in sec 16. mergem cu luminari cumparate din Romania sa nu spui ca au fosfor si vezi ca se aprind singure.

| cei7pitici a răspuns (pentru Allrc24):

Eu nu vreau sa desfiintez aceasta minune dar sunt suficiente indoieli si acum dar si in trecut in ceea ce priveste aceasta flacara, poti sa vii cu lumnari romanesti atata vreme cat patriarhul aprinde candela care la randul ei aprinde cele 33 lumanari..Nu spun ca nu cred, sunt deschis, dar putin sceptic.Este mult de comentat subiectul referitor la Papa.Sunt prea obosit, poate maine. O seara frumoasa! Suntem toti frati nu ar trebui sa ne certam sau jignim.

| cei7pitici a răspuns:

Prietene poti sa te duci la un liceu franciscan termini liceul vezi cum te acomodez si poti continua mai departe spre un seminar franciscan. Daca esti dispus sa traiesti in fraternitate, caritate, castitate, saracie si iubire atunci sigur te vei acomoda. Dupa ce termini seminarul o sa iesi un calugar franciscan si vei fi trimis in lume asemenea apostolilor in predicarea Evangheliei poti fi trimis prin Europa sau chiar Africa, Asia in toata lumea! Multa sanatate si succes! Este cel mai frumos lucru sa lucrezi pentru Dumnezeu!

| aallyynnuuttzzaa a răspuns:

Pari foarte sigur pe tine. Pot sa-ti spun ca oamenii care devin calugari sau maicute sunt fericiti, mult mai fericiti decat noi ceilalti care ne casatorim si facem copii, deoarece acolo esti intr-o comunicare continuua cu Dumnezeu si te daruiesi lui indata ce faci acest pas. Ma bucur ca am auzit pe cineva care gandeste la 15 ani sa se calugareasca si nu uita ca in viata suntem trecatori, totul trece, toti murim insa multi dintre noi uita esenta vietii si se pierd printre ispitele vietii. VEI FI FERICIT DACA FACI ACEST PAS...happy