| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

Doresc sa fiu o persoana mai buna si sa-mi intaresc relatia cu Dumnezeu care probabil nici nu exista laughing.De unde pot incepe? Nu-mi spuneti de mers la biserica,postit,cumparat lumanari mi-e prea lene, nu dau bani pe asa ceva.Niste exemple de fapte bune daca se poate.

Domnul sa va aiba in paza pe toti laughing.

Răspuns Câştigător
| Rock10 a răspuns:

De ce nu incepi sa iti intaresti relatia cu tine. Autocunoasterea, imbunatatirea stimei de sine, crearea unor tinte/obictive pe termen lung si scurt de realizat etc. Pari o persoana rationala de ce brusc vrei sa devii irationala? de teama ca vei fi pedepsit/a vesnic de o divinitate inexistenta. Faptele bune despre care vorbesti tu sunt de fapt gesturi caritabile. Poti dona sange, lucruri pentru oameni cu probleme, poti ajuta material sau financiar spitale, centre de copii cu handicap sau orfani, poti sustine un ONG ce are ca scop ajutorarea tinerilor ce nu isi pot continua studiile etc...sau poti dona bani bisericii pentru ca preotii sa poata avea acces la cele mai noi modele de BMW sau pentru ca patriarhia sa modernizeze si sa construiasca cat mai multe "locasuri sfinte" aceasta fiind dupa parerea lor cea mai buna solutie la toate problemele acestui popor.
Pace sau Domnul fie cu tine... tu alegi!

20 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

''vreau sa aduc zambetul pe buze oamenilor din jur sau cel putin sa incerc''... super tare intentia ta; Felicitari.
Amu nu-ti ramane decat sa o pui in practica; lasam traditia si obiceiurile lumii(lumanari, pupaturi, tralala) si ne concentram atentia asupra lucrurilor care au ''un miros de viata spre viata''.
Totul pleaca de la tine; daca-i privesti pe cei din jur cu alti ochi, observi ca nu e chiar iadul pe pamant, + ca pui osul la bataie; pune-ti niste tinte inalte sa-ti ajuti semenii, chiar daca unii chiar nu merita...asta e iubirea...
''Niste exemple de fapte bune daca se poate.'' Nu se poate omule, ai creier, pune-l la contributie, hai ca poti.
Ciuswinking

| milan9 a răspuns:

Multe secte invită la studii biblice, DAR, studiile biblice" oferite de diferite grupări nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei.

Dificultatea înţelegerii textului sacru este data de predominanţa foarte mare a LIMBAJULUI METAFORIC, simbolic, a folosirii VALORILOR POLISEMANTICE ale cuvintelor!

Ştii ce este aceea literatură, ştii cât de uşor poate fi interpretat un text într-un fel sau altul! La fel este şi cu Scriptura. De aceea există astăzi aproape 40000 de secte de origine creştină…

| milan9 a răspuns:

Un studiu oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de FORMARE A MODULUI DE A PRIVI lucrurile, şi o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie. Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Sciptura susţine fix gruparea lor.

Cel care doreşte să treacă peste dificultăţile de înţelegerea le textului, poate uşor să ceară sfatul unui preot. Să citească Biblia (cartea sau on-line) iar ulterior să întreabe fie un preot, fie un profesor de religie, asupra versetelor care par a ridica ceva probleme de înţelegere…
Numai bine!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Este foarte importantă şi necesară citirea zilnică a cuvântului Scripturii.

Pentru varianta on-line, iată două recomandări:
- http://www.dervent.ro/biblia.php
(-cu explicatii în cazul versetelor mai complexe)
şi
- http://www.bibliaortodoxa.ro/

Esenţială rămâne legătura strânsă cu Biserica şi harul present numai acolo!

| zurick a răspuns:

Uneori (''prin uneori''de fapt tottimpullaughing) asta nu tine decat de omenie.Si se pare ca ai avea asa ceva, haide ca poti sa faci fapte bune si fara sa stii...Nu-s tocmai o persoana care sa judece daca face ceva bun sau nu(asta e unul din multele mele defecte)

| Lizzu a răspuns:

Hai ca asta mi-a placut maxim laughing) laughing
Deci sa-ti intaresti relatia cu dzeu care probabil nici nu exista huh? thinking interesant punct de vedere happy

Pai tu acum vrei sa cauti ceva despre care nu stii nimic,nici macar daca exista. Esti agnostic/a?

Poti face fapte bune dar nu cu interes, nu cu gandul ca daca le faci cineva te va recompensa,nu le face doar de dragul unui ceva sau unui cineva care "te vede"... asta e un pacat fata de omul pe care il ajuti.

Uite, daca vrei sa ajuti, fa-o din suflet, inlatura ura, criticile, prejudecatile din suflet. Fa fapte bune doar ca asta iti cere tie sufletul si asta simti sa faci.Nu le face pentru ati "intari" relatia cu ceva sau cineva de care nici macar nu esti sigur/a...

PS. Exemplele de fapte bune nu se ofera ci le vei recunoaste la timp cand ceva te va impinge sa le faci.

Apreciez totusi intentia ta happy

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Lizzu):

Eram ateu.Dar intr-un fel sau altul mi-am dat seama ca lucrurile sunt mai complexe decat par.

| Lizzu a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Eu eram credincioasa... dar lucrurile imi par la fel de complexe, numai ca in alt mod.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Lizzu):

Asa mi se pareau si mie.Dar asta nu inseamna ca vei fi la fel toata viata. Daca ti-ai pierdut credinta o vei redobandi pana la urma.Intr-un an, 2.Sau mai mult.

| Lizzu a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

happy nu, un om nu e constant toata viata.
Dar in momentul acesta sunt sigura ca nu voi mai lua acea cale inca o data la pas.

Nu. Pentru ce se intampla in lume si nu intervine nici o divinitate. Are mii de adepti care nu vad ce se intampla.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Studiaza cartea Ce ne invata in realitate Biblia, cu Martorii lui Iehova, care vor fi bucurosi sa te ajute sa iei o decizie corecta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doresc sa-ti atrag atentia ca facand pe desteptul in modul asta nu demonstrezi decat ca esti prost cu tichie.incepand cu probabil nu exista, deja ai un inceput de rahat, iar daca chiar doresti ceia ce spui nu e greu.trebuie doar sa vrei.de unde incepi? de acolo de unde incepe pregatirea unui ogor; curatatul balariilor,greblatul,aratul,discuitul,samanatul grapatul, si ruga apoi la Domnul ca sa-si faca partea lui de treaba ca rodul sa fie mult, si bun. ogorul acela e mintea si inima ta. vrei sa sameni in ea cuvantul. daca vrei sa prinda radacina si sa se inalte si sa te inalte, sa dai rod mult si bun, pregateste-ti ogorul.succes.nu rade inainte ca proasta la p..a.gandeste-te la viata ta.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

O.K. am inteles ce vrei sa spui, dar prin prima afirmatie am glumit spunand ca nu exista relatia propriu-zisa nu Dumnezeu. Oricum, bun continutul.

| wtxwhdxifdjebdd explică:

P:S:N-o fac neaparat pentru religie, vreau sa aduc zambetul pe buze oamenilor din jur sau cel putin sa incerc happy.

| wtxwhdxifdjebdd explică:

Multumesc pentru ajutorul oferit.

| Mikhtarian a răspuns:

Cu Dumnezeu trebuie sa te identifici.
Intai trebuie sa citesti,sa poti sa-l intelegi.
Sa te rogi,sa crezi in El si la bine si la rau.
Azi esti bogat,maine esti sarac si dai vina pe Dumnezeu,nu e cam corect.
Fiecare in noi avem o Biserica,te poti ruga linistit acasa,o rugaciune din suflet, in care poti sa-ti ceri iertare, sa multumesti pentru tot ce ai.
Faptele bune se fac din inima, faci ca sa aiba si altul ceva ( mancare, imbracaminte ). Succes.

| tasmania a răspuns:

Cauta un duhovnic bun si stai de vorba cu el.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

Ca sa ai o relatie cu cineva trebuie mai intai sa cunosti persoana. Daca incepi sa o cunosti vei vedea ceea ce te va atrage la ea iar daca ceva iti va placea din personalitatea ei vei putea imta ceea ce iti place.Asta are legatura cu a-l cunoate pe Dumezeu. Vrei sa fi mai bun, trebuie sa intelegi ce este bunatatea, cum o manifesta Dumnezeu si cum poti sa o manifesti si tu.Totul incepe prin a studia Biblia care este o scrisoare din partea lui Dumnezeu cel mai bun prieten posibil pe care il putem avea.Acolo gastesti modul In care Dumnezeu gandeste si actioneaza iar tu poti imita unele aspect care iti plac cel mai mult.

| Enanita a răspuns:

Buna!

Ca sa aduci zambetul pe buzele celor din jur nu trebuie neaparat sa iti intaresti credinta in cineva care probabil nu exista si nici nu trebuie sa mergi la biserica, sa cumperi lumanari pentru ca nu ajuta pe nimeni, in afara de sfintiile sale.
In primul rand tu trebuie sa fi cu zambetul pe buze, sa fi optimist, sa-i sprijini pe cei din jur si sa iti dai silinta sa ii ajuti cat/cum poti pentru ca asta te face fericit si nu pentru ca asa trebuie.

Pa-pa! :*

| ucatati a răspuns:

Bunătatea ta este cheia a ceea ce se va întâmpla în relația ta cu Dumnezeu. Fiecare avem una. Cel puțin, prin îngerii protectori. Uite ce te-ar putea ajuta : poți face rugăciuni acasă pentru oameni pe care îi ști în nevoie de ajutor, poți să ajuți o vecină, poți să te comporți frumos cu colegii, familia...