| vital a întrebat:

Doresc sa primesc Duhul Sfant.Cum sa ma rog sa il primesc?

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

De aceea şi Eu vă spun: Cereţi, şi vi se va da: căutaţi, şi veţi găsi; bateţi şi vi se va deschide. Fiindcă oricine cere, capătă; cine caută găseşte; şi celui ce bate, i se deschide. Cine este tatăl acela dintre voi, care, dacă-i cere fiul său pâine, să-i dea o piatră? Ori, dacă cere un peşte, să-i dea un şarpe în loc de peşte? Sau, dacă cere un ou, să-i dea o scorpie? Deci, dacă voi, care sunteţi răi, ştiţi să daţi daruri bune copiilor voştri, cu cât mai mult Tatăl vostru cel din ceruri va da Duhul Sfânt celor ce I-l cer!"

| Urzi23 a răspuns:

Intortocheate sunt caile Domnului.Tu ai facut astazi cont numai pentru Mintuire.Cel mai simplu dai fuga la Sf Biserica in zi de Sf Liturghie si o asculti cu atentie si treaba este rezolvata partial. Poti vorbi cu Parintele si el te va sfatui incotro sa o apuci, Poti sa te duci la Biserica la Evanghelizare si te vei lumina la minte. Poti lua Dumnezeiestile Scripturi si le vei citi cu mare atentie incepi cu NT
Evangheliile sunt, de departe, cea mai importanta carte de intelepciune din istoria umanitatii. Nici cel mai aprig si anarhic ateu nu ar putea sa gaseasca un om din toate miliardele care s-au perindat pe Pamant…care sa se compare cu Iisus Hristos. Nu exista om cu atat intelepciune, bunatate, spiritualitate, putere de a savarsi miracole…nu exista exemplu mai bun de om cu care sa vrea cineva mai mult sa semene decat cu Iisus Hristos. cel putin din perspectiva asta este corect a spune ca Iisus este divin, ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu
Cand citesti vorbele lui Iisus este ca si cum L-ai auzi vorbind si trebuie sa iti dea lacrimile de fericire!

Parerea mea : Biblia nu este o carte de stiinta, este o carte de invatatura (meta-stiinta).
Biblia nu este o enciclopedie, adica nu poti sa zici ca mergi la capitolul cutare si citesti totul despre Dumnezeu, iar la alt capitol despre Iisus etc. La asta merge foarte bine Wikipedia.
Aici este cheia: ca sa ai o intelegere completa si sa nu te incuie ateul cu intrebarea imbecila "poate Dumnezeu sa faca o piatra atat de grea incat sa nu o poata ridica?", trebuie sa citesti si sa intelegi intreaga Biblie.
Cum priorizez informatia? In ordinea asta: Dumnezeu, Iisus, apostoli, profeti. Apare problematica Noul Testament in opozitie cu Vechiul Testament. In N.T. exista multe referiri la V.T. Iisus face frecvent referirile pentru ca le vorbea evreilor, iar evreii cunosteau V.T., pentru ca era cartea religiei lor iudaice. El ii invata N.T. Noi trebuie sa ne axam asupra a cunoaste N.T., iar V.T. este un suport pentru a cunoaste N.T. Un exemplu este Decalogul vs. Predica de pe munte (sau Pilda bogatului nemilostiv etc). Se compara ce a zis Moise cu ce a zis Iisus? A fi crestin nu inseamna sa aduni poruncile, 10+2=12, daca respect 6 dintre ele, sunt crestin. Nu, esti fariseu in cazul asta. Ce zice Iisus e LEGE. Ceea ce zice Moise e recomandare.
Lasa sfaturile prostesti de genul: citeste 1 capitol/zi, de la ora 5 la ora 6 dupa-amiaza. Citeste cand ai cea mai buna dispozitie. Lasa grijile in alta parte si citeste doar cand nu ai altceva presant de facut sau esti pe graba. Lectura Bibliei necesita la fel de multa concentrare ca un antrenament de forta, deci nu neglija nici alimentatia, eventual o cafea:)
Cat costa Biblia? garatis o gasesti pe internet http://www.bibliaortodoxa.ro/

| Allrc24 a răspuns:

Spovedestete

| Raniia a răspuns:

Crestinismul este o viată de credintă, si credinta nu are nimic de a face cu sentimentele.Multi nu fac progrese in viata lor spirituală asa cum ar trebui, deoarece au fost inrobiti de sentimentele lor.In primul rind, nu există nici un Duh Sfint fals! Dacă ceri Duhul Sfint să locuiască in tine trebuie să fi născut din nou.Trebuie să trăiesti dincolo de simturile tale,dincolo de perceptiile senzoriale,firesti. Biblia spune:,,Dacă trăiti după indemnurile firii,veti muri; dar dacă,prin Duhul,faceti să moară faptele trupului,veti trăi'' Să tăiesti dincolo de sentimente inseamnă că atunci cind nu simti să te rogi, te rogi oricum! Pentru a fi plăcut lui Dumnezeu trebuie să trăiesti dincolo de sentimentele tale, va trebui să trăiesti prin credintă in Cuvintul Său.Rugăciune: refuz să le permit sentimentelor mele să-mi controleze imprejurările vietii: ci mai degrabă, aleg să intru sub influenta Duhului, fiind condus de El si motivat de Cuvintul care este adevărul după al cărui standard trăiesc.

| Angel0 a răspuns:

Trebuie sa spui rugaciunea trollului ateu catre CimpanZEU.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

Il cumperi de pe Okazii.

| Bia_8599 a răspuns:

Cu credinta.

| NuDauFunda a răspuns:

Duhul sfant, duhul lui Aladin, pestisorul de aur si toate astea sunt doar fantasme ale mintii umane.

Răspuns utilizator avertizat
| Filip23 a răspuns:

Din vietile unor sfinti se intelege ca se primeste usor, insa se pastreaza (si se reprimeste) greu. Fara sa cauti nu vei gasi.

Răspuns utilizator avertizat
| Judas6k a răspuns:

Draga mea Ema, si eu cred in Dumnezeu, dar tu ma sperii fata mea.

| Bobbb a răspuns:

rolling on the floor)))))
du-teeeee la biserica rolling on the floor

| rudragos a răspuns:

Daca ai cerut aceasta inseamna ca esti un adevarat cautator. Duhul Sfant este deja in fiecare din noi, trebuie doar ridicat in inima unde este Spiritul. https://www.facebook.com/....../photo.php sau

| Iasmiiina22 a răspuns:

Hahahaha rolling on the floor