| Jardelin a întrebat:

Doua chestiuni:

1. Mai intii as vrea sa fac un scurt anunt, hai sa-i spunem de impacare sau de bunavointa. Mai uitam recent prin lista mea de useri ignorati si nu mi-a placut ce vad, in sensul ca e o lista cam mare (vreo 7-8 persoane), si as fi dorit sa nu am pe nimeni in acea lista. Eu in viata de zi cu zi (puteti sa ma credeti sau nu), nu sint un om incrincenat, nu am nimic cu nimeni, am relatii foarte bune cu o multime de oameni, iar pe cei care m-au dezamagit (precizez ca sint putini ca numar) ii evit sa am relatii cu ei, fara sa ma cert.

M-am gindit asa: se apropie Craciunul, mai sint citeva zile din 2014, si nu as vrea sa intru in 2015 suparat cu nimeni, nici macar de aici de pe TPU. De acea am sters din lista de useri ignorati pe toata lumea, si as vrea sa le cer scuze (sau iertare, in termeni religiosi) oricarei persoane care s-a simtit ofensata de postarile mele mai mult sau mai putin inspirate. Va doresc tuturor pace si sa aveti un an mai bun!

2. A doua chestiune se refera la o conferinta sustinunta de Parintele Necula in urma cu trei zile, despre religia in scoli. Filmarea dureaza cca doua ore jumate. Despre religia din scoli se vorbeste la inceput in prima jumatate de ora, iar in a doua parte se raspunde la intrebarile celor din sala.

Atentie! Nu postez acest clip aici pentru a stirni o disputa pro si contra predarii religiei in scoli! Sint stiute punctele de vedere ale fiecarui user in parte! Recomand urmarirea acestei conferinte din doua motive principale. In primul rind pentru ca se face o analiza sincera, chiar autocritica in multe momente, a acestei probleme de catre un preot ortodox dar in acelasi timp prezentindu-se care este realitatea cu aceasta materie numita "Religie", iar in al doilea rind pentru ca in a doua parte a conferintei parintele Necula raspunde la o multime de intrebari, atentie, foarte multe din ele regasindu-se si aici pe TPU. Este extrem de interesant sa auzim raspunsurile la astfel de intrebari, date de un om slujitor in interiorul Bisericii Ortodoxe, nu de la amatori ca mine.

Eu zic ca merita sa alocam timp pentru a viziona aceasta conferinta sustinuta in urma cu trei zile la Cluj in fata studentilor ortodocsi! Parintele are un farmec si o franchete aparte care te tin cu ochii lipiti de monitor si nici nu stii cind trece timpul.

Repet, nu as dori sa incepem sa ne contram pe tema orei de religie sau pe ce a zis Printele Necula la minutul nu stiu care! Nu asta e scopul acestei postari. Scopul ei este de a va prezenta niste raspunsuri la niste intrebari care se regasesc aici pe TPU inclusiv despre ora de religie si la care eu insumi si poate nici altii nu am stiut sa raspundem.

https://www.youtube.com/watch?v=SGjjAiQUUJQ

24 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place ca si acest individ incurca "religia" cu "doar crestinismul".

Am trecut direct la partea cu intrebarile si m-am oprit cand a afirmat "refuz sa cred ca cineva este capabil sa faca binele fara a-i intelege legatura lui cu absolutul. Daca nu-i un bine absolut nu-i un bine".

Imi place ca nu i-a raspuns la intrebare ci a inceput sa abereze alegand sa evite subiectul.

Sunt curios daca l-a intrebat cineva daca sclavia e morala, daca in razboi pastrarea fetitelor virgine (pentru a juca sah desigur) e morala, daca uciderea intai nascutilor ca sa-l pedepseasca pe faraon a fost morala sau daca stie diferenta dintre "religie" si "doar crestinism". Daca da, da-mi direct minutul sa vad raspunsul.

Am mai dat skip la cateva intrebari si am vazut ca mai e si homofob. Bravo.

| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

Parintele Necula nu cred ca încearcă sa placa la toată lumea. Pentru unii este doar un individ, pentru alții un părinte dăruit, pentru altii un cadru didactic, etc. Fiecare il percepe si il considera cum crede, raportându-l la propriile convingeri. Dacă ar fi sa facem o comisie academica însărcinată sa-i analizeze fiecare cuvințel, cu siguranța ca ni s-ar părea ca la minutul x a fost homofob, dincolo i-a atacat pe evrei, mai încolo i-ar fi făcut pe unii prosti, etc, etc, etc. Nu cred ca e greu sa găsim nod in papura nimănui!

Parintele Necula a explicat problemele din viziunea lui de credincios si preot ortodox! Din acest unghi trebuie înțeleasă aceasta conferința! Nu a vorbit nici ca ateu, nici ca protestant, nici ca budist, de aceea este firesc ca nu toată lumea sa înțeleagă si sa accepte explicatiile oferite de Parintele Profesor Necula.

As recomada urmărirea integrala a materialului deoarece vizionarea a cite unui minut pe ici pe colo nu ne ajuta cu nimic! Asa cum am spus si in textul postării, multe întrebări postate aici isi găsesc răspunsurile din perspectiva ortodoxa in conferința propusă de mine spre vizionare. Pina la urma asta este si scopul, nu? Sa înțelegem de ce ortodocșii cred asa si nu altfel, de ce fac nu știu cum in loc sa facă invers. Mi se par deosebit de interesante momentele din expunerea părintelui in care apar referiri la atei. Întotdeauna a îndemnat la o atitudine concilianta si de înțelegere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca e ceva de comentat.Ci doar de ascultat si implinit cuvantul ziditor de suflet, si aducator de mantuire.mi-a placut mult, si-mi aminteste cat de mult imi lipsesc discutiile cu cei cunoscatori ale acestor probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

"explicat problemele din viziunea lui de credincios si preot ortodox"... sigur, dar asta nu inseamna ca toate raspunsurile lui sunt corecte si bune. Nu?

Poti sa-mi zici daca raspunsul dat de el ti se pare valid? Consideri ca a raspuns la acea intrebare? Eu zic ca nu si mai mult ca sigur si tu vei zice la fel (daca esti corect).

"referiri la atei"... din ce am auzit eu pe acolo (cu toate ca nu am ascultat tot), momentele lui NU sunt "deosebit de interesante". Sunt jalnice. Cine stie, poate ca a zis ceva "deosebit de interesant" si eu n-am auzit deoarece am inchis prea repede filmuletul. Prezinta-mi acele momente. Am cerut si in primul raspuns sa-mi dai minutele ce tin de anumite intrebari (daca au fost puse).

Pe langa minutele de la primul comentariu, daca vrei poti sa-mi prezinti si minutele ce tin de "momente deosebit de interesante" cand vine vorba de atei. E posibil sa nu fi ajuns la acele parti. Sau poti sa ignori ce am cerut in primul comentariu, dar ofera ce am cerut in acesta.

| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

Stii de ce sint deosebit de interesante momentele in care apar in discutie ateii? Pentru ca impotriva a ceea ce se crede despre religiosi, in general si aici pe TPU, NU sint nicaieri indemnuri de genul "omoriti-i", "dati-i afara", "impuscati-i", "luati-le gitul". Indemnurile facute de parinte sint de prietenie, de pace, de intelegere, "sa nu ne consideram noi ortodocsii destepti', etc. Asta e interesant (din punctul vostru de vedere)! Intelegi? Ca nu e cu "sa curga singe"!

Gindeste-te, Gaia draga, cite mesaje au aparut aici de-a lungul timpului din partea ateilor in care s-a exprimat deschis si fara nici o jena dorinta de a omori pe credinciosi. "Le-as da foc", "i-as impusca", "i-as omori pe toti", etc, sint numai citeva din ideile exprimate de atei la adresa religiosilor. Iti amintesti? Iata ca din partea credinciosilor spre atei Nu se raspunde cu aceleasi vorbe! Nici eu, nici un alt credincios nu am spus astfel de vorbe la adresa semenilor nostri atei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

"din partea ateilor in care s-a exprimat deschis si fara nici o jena dorinta de a omori pe credinciosi"... vezi ca incepi sa te victimizezi degeaba. A aparut cate un troll ocazional dar la fel au aparut persoane din partea crestinilor, aici pe TPU. Negi? Sau tu alegi sa ignori acele mesaje? Vrei sa ne uitam putin prin alte tari? Vrei sa ne uitam prin trecut?

"din partea credinciosilor spre atei Nu se raspunde cu aceleasi vorbe"... pacat ca fix istoria te contrazice.

"nici un alt credincios nu am spus astfel de vorbe la adresa semenilor nostri atei! "... favoritism si ignoranta. Alegi doar ce coincide cu punctul tau de vere si ignori tot ce nu coincide.

Am zis de mai multe ori chestia cu batausul scolii. Vad ca trebuie sa o repet iar. Destul de multi crestini sunt ca batausul scolii. Dau palme in stanga si in dreapta iar cand se satura cineva si le raspunde cu o palma sau un pumn, ei incep sa se victimizeze. Povestea cu un coleg de-al meu cand eram intr-a 8-a. Tip inalt, toti se temeau de el. Cu mine n-a avut nimic pana in ultima saptamana cand i-am zis dirigintei ca a facut ceva naspa si a venit la mine, mi-a dat o palma si i-am intors favoarea. Cand s-a sunat in clasa, s-a plans la diriginta ca l-am batut. Diriginta a zis "bine a facut". Consideri ca acel coleg era victima si ca eu am fost persoana rea?

Exact asa sunteti si voi. Vai, ajutor, suntem persecutati, suntem victime (ignorati tot ce am facut pana acum si ce facem in prezent).

Deci acele "momente deosebit de interesante" de care vorbesti tu e ca tipul respectiv nu a zis "huooo, sa-i ucidem, etc"? Si eu care ma asteptam la ceva cu adevarat interesant.

Sunt destule exemple chiar si aici pe TPU din partea crestinilor care indeamna la ura, discriminare, homofobie, etc. Alegi sa ignori acele exemple? Sunt mai multe decat sunt atei care o ard gen "sa le dam foc, sa-i ucidem, etc".

Alegi cateva cazuri care o ard gen hippie si le compari cu unii care cica o ard gen "sa-i ardem" dar alegi sa ignori istoria, sa ignori prezentul, sa ignori ura, homofobia, discriminarea, etc din partea crestinilor si alegi sa ignori faptul ca numarul de persoane care o ard gen "sa le dam foc crestinilor" este exagrat de mic in comparatie cu crestinii care sunt cum am zis mai sus.

Cine e mai periculos :

1 - cel care zice "sa le dam foc" dar nu poate sa faca nimic
2 - cel care zice "mie nu-mi plac astia, vreau sa nu detina aceleasi drepturi ca mine" si care poate sa faca ceva

Eu as zice ca cei din a 2-a categorie.

Nu te victimiza degeaba. Ba mai mult de atat, acel individ nu e chiar flower power.

| CinevaNou a răspuns:

Daca voiai sa faci un bine tuturor de craciun ti-ai fi sters contul. Asa ca ignori lumea si o ne-ignori, nu ramai decat un penibil ignorant.

| Jardelin explică (pentru CinevaNou):

Si daca imi stergeam contul crezi ca era mai bine? happy Te rog nu ma mai ataca! Lasa-ma asa cum sint, penibil si ignorant! Atita vreme cit vezi ca sint pasnic nu are rost sa te iei de mine.

| Zamolxe777 a răspuns:

Parintele Necula este priceput in aberatii.A scris o carte pe tema incinerarii.Stii la ce concluzie a ajuns? Ca nu scrie in biblie asa ca, e interzis! Si el e cunoscut pentru multe alte ineptii.Prea crede el ca le stie pe toate! Asta e secolul 21?! Si prin acest mesaj, fara sa te jignesc sau ceva, ne dovedesti ca esti un ipocrit(a).Dar in restul anului nu te-ai gandit sa fii asa? Dovada ca sarbatorile sunt facute pentru a manipula oameni.In restul anului blochezi toti utilizatorii si ii jignesti pe multi.E frumos? Le suprimi libertatea de exprimare! Scuza-ma, esti un mare mare ipocrit(a)!

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Mda. Mda. "Printele" Necula? Really?

| Zamolxe777 a răspuns (pentru Jardelin):

Esti pasnic acuma.Ma uit prin comentariile tale.Tu te numesti crestin(a)? Nici n-ai habar de fundamentele propriei tale religii si te numesti crestin(a)! Nu pot sa nu fiu revoltat pe tine cand vad de cata ura, ignoranta, extremism si prostie dai dovada! Iti calci in picioare propria religie! Rusine sa-ti fie!

| Gizăz a răspuns:

Ţi-am citit întrebarea, am citit răspunsurile. Nu am decât o chestie de adăugat:

www.youtube.com/watch?v=Qw9S7KLfCrs

| Gizăz a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie nu-mi vine să cred că tu chiar ai stat să te uiţi pe chestia aia. Nu ţi-ai dat seama că orice ar recomanda acest user e în mod invariabil plin de rahat?! laughing)

| Zamolxe777 a răspuns (pentru Gizăz):

Pfff! Buna asta! laughing))))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Gizăz):

M-am uitat pe sarite. Am vrut sa vad daca ofera niste raspunsuri interesante la diversele intrebari (unele care cica sunt puse si pe TPU). Am dat de o intrebare pe care am vazut-o pe TPU si culmea, la fel ca si aici, nici acel individ nu a raspuns ci a incercat sa evite si sa schimbe subiectul.

| Jardelin explică (pentru Gizăz):

Dacă nu te-ai uitat la filmare ce rost mai are sa comentezi referindu-te la ea? Măcar Gaia a zis ca s-a uitat pe sărite si a putut sa-si exprime o părere! Si acum tu ii reproșezi ca de ce s-a uitat?! Gaia față de un tine e un gentleman, chiar am avut un schimb de idei cu el, zic eu ca totuși decent. Nu înțeleg de ce Gaia care iti este superior a simțit nevoia sa se justifice in fata ta! Dar, ma rog astea sint relațiile voastre, nu ma bag!

Bun, hai sa-ti mai spun ceva si cu asta închei. Eu am șters toată lista mea de ignorați, ca sa pot comunica dacă e cazul cu userii care in trecut m-au jignit. M-a aștept sa fiu in continuare jignit de ei si sint dispus sa ramin indiferent. Numai ca unii s-ar putea ca prin mizeriile pe care mi le adreseaza cu perseverenta, sa-mi lase impresia ca vor sa-i trec din noi pe lista de ignorați. Eu nu as vrea, dar ei se încăpățânează si insista, si atunci cum sa nu le faci pe plac? Este si cazul tău, nici nu te-am eliberat bine ca ai si început sa ma înjosești iarăși. Ce ai nene cu mine? Dacă nu-ți place ce spun si ce postez, citește postările altora ca nu ma supăr! Deci, ori păstrezi un nivel decent de exprimare cind faci referire la mine in vreo postare ori iti fac onoarea de a fi primul pe noua mea lista, acum virgina, de ignorați.

| Gizăz a răspuns (pentru Jardelin):

Mă simt nevoit să repet: www.youtube.com/watch?v=Qw9S7KLfCrs

| Mădă0611 a răspuns:

Vai, cata iubire in prag de craciun, sunt toata emotionata, mi-a si dat o lacrima. Ce imi place cand vad atata ipocrizie, simt o asa mare satisfactie ca am dreptate, e ca si cum mi-ati confirma ca si cu ateismul am dreptate. smug

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Pace pace, intre doua dobitoace... hai la multi ani.

| Jardelin explică (pentru AdrianDihoricescu):

laughing La Multi Ani si tie!

| RAY a răspuns:

Ce emotie ma curpinde cand citesc asa ceva, de mult n-am mai avut fluturasi de astia prin casa, eu am lista full de ignore, daca se plang si astia ca tine, fac zoo de fluturasi crestini

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Si sobolani sunt pasnici pana isi intra in casa si gandaci

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Indemnuri de genul "omoriti-i", "dati-i afara", "impuscati-i", "luati-le gitul".
ce ateu a spus asa ceva?

| MskDesign a răspuns:

De multe ori intram in polemici si este ceva normal.Ce nu este normal este faptul ca noi, credinciosi sau nu, nu acceptam criticile.Eu zic ca cel mai bine este sa ne revizuim comportamentul si sa acceptam aceasta categorie asa cum este.