| PorumbRodica1965 a întrebat:

Dovedesc rautatea si suferinta ca nu exista Dumnezeu?

8 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

In aceeasi directie de gandire, bunatatea, dragostea si altruismul dovedesc ca exista Dumnezeu?

E ca in povestea aia care tot se plimba pe net si oamenii o tot atribuie din nestiinta lui einstein: Intunericul nu exista ca atare, ci este doar absenta luminii. Precum frigul... care ar fi absenta caldurii, precum rautatea care este absenta dragostei si tot asa.

Ceea ce rezulta ca exista Dumnezeu, dar trebuie sa te expui lui pentru a putea sa iti iei lumina.

Si inca ceva, dar nu cu rautate: JW a prevestit de cateva ori inchiderea lumii. Si tot nu s-a intamplat. happy

| doctorandus a răspuns (pentru cristimihailov):

Dumnezeu poate fi rau sau neutru (neimplicat in soarta oamenilor).

| sublime89 a răspuns:

Suferinta celor nevinovati dovedeste rautatea lui D-zeu sau inexistenta lui. Poti sa alegi varianta care iti convine mai mult.

| PorumbRodica1965 explică (pentru sublime89):

Daca meditezi putin la urmatoarele aspecte : Daca un cutit este folosit pentru a ucide, inseamna ca nu a fost proiectat de nimeni? Daca un avion este folosit in timp de razboi ca bombardier, dovedeste aceasta ca nu are un proiectant? Oare nu modul in care sunt folosite aceste obiecte creeaza probleme omenirii? Nu este oare adevarat ca multe boli sunt provocate de modul de viata nechibzuit al omului si de faptul ca acesta si-a distrus mediul inconjurator? Nu sunt razboaiele declansate de oameni o cauza principala a suferintelor? Nu este adevarat ca in timp ce milioane de oameni sufera de foame, in alte tari este supraabundenta, ceea ce arata ca o problema majora este lacomia omului? Toate acestea nu demonstreaza ca nu exista Dumnezeu, ci arata ca oamenii din nefericire, isi folosesc in mod gresit, facultatile cu care i-a inzestrat Dumnezeu si ruineaza pamantul. Biblia spune ca Dumnezeu i-a dat omului un inceput perfect (Geneza 1:27, 31: Deut 32:4)Totusi el se putea bucura de favoarea divina numai daca asculta de Dumnezeu creatorul sau (Geneza 2:16, 17) In acest caz omul ar fi continuat sa traiasca in perfectiune, scutit de boli, de suferinta si de moarte. Creatorul i-ar fi dat indrumarea necesara folosindu-se de indrumarea Sa pentru a ocroti neamul omenesc de orice nenorocire.Dar omul a respins conducerea lui Dumnezeu, a ales sa se conduca singur.Incercand sa faca un lucru pentru care nu a fost proiectat, omul si-a atras nenorocirea (Ieremia 10:23; Eclesiastul 8:9; Romani 5:12 Cu toate acestea Dumnezeu i-a cautat cu rabdare pe parcursul secolelor pe cei care doreau sa-i slujasca cu iubire pentru el si fata de caile sale El le ofera acestora posibilitatea sa se bucure de toate binecuvantarile de care au fost privati din cauza imperfectiunii si al modului gresit de guvernare al omului(Apocalipsa 21:3-5) Masura luata de Dumnezeu prin Fiul sau de a-i rascumpara pe oameni din pacat si moarte este o manifestare minunata a marii sale iubiri fata de omenire (Ioan 3:16) Dumnezeu a stabilit si timpul cand va distruge pe cei ce distrug pamantul, permitandu-le totodata celor ce iubesc dreptatea sa se bucure de viata, in armonie cu scopul Sau initial._ Apocalipsa 11:18; Psalmul 37:10, 11:

| sublime89 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

E adevarat ca si oamenii isi fac destul rau unii altora, dar nu poti da vina pe oameni pentru existenta anumitor microorganisme cauzatoare de boli grave, sau pentru toate fenomenele naturale care ucid oameni, cum ar fi cutremurele, tsunamiurile, uraganele, tornadele, eruptiile vulcanice etc. La fel, nu poti da vina pe om pentru bolile genetice cu care se nasc multi copii. Daca d-zeu ar exista si ar fi bun, nu ar lasa astfel de lucruri sa se intample. Asa cum e irational sa spunem ca omul nu are nicio vina, e la fel de irational si sa afirmam ca tot raul din lume se datoreaza omului.

| PorumbRodica1965 explică (pentru sublime89):

Daca meditam putin la ceea ce ai subliniat tu:fenomene naturale care ucid, cutremure, uragane,. poluarea, vulcani ..ne afecteaza si pe noi, si pe voi nu este deosebire, de neam, religie, culoare, bogatie, bani, desteptaciune, varsta. crezi ca ar fi rational sa-l invinuim pe Dumnezeu,? El nu se foloseste de aceste calamitati pentru ai pedepsi pe oameni. Dezastrele naturale actioneaza de la crearea pamantului. Biblia a profetit ca in zilele noastre vor fi mari cutremure de pamantsi lipsuri de alimente, dar aceasta nu inseamna ca Dumnezeu si Isus sunt raspunzatori de producerea lor, asa cum nici meteorologul nu este raspunzator de vremea pe care o prevede. Oamenii au o mare parte de vina pentru situatiile rele pe care le indura.Asa ca, sunt multe lucruri si actiuni nepotrivite cauzate de om care produc dezastre, boli, suferinta. Gandeste-te, cand a avut loc tsunamii in ocean pe Sumatra -se spunea ca fortele militare rusesti au facut experimente nucleate, poate ei sau alti destepti pe care nu i-au interesat urmarile, nu stiau ce va insemna miscarea violenta a placilor tehtonice? Si daca stiau ce ..cui ii pasa Dumnezeu e de vina. Sau, uitate in industria alimentara ce se foloseste azi? In crescatoriile de pasari, porci, ce hrana se foloseste? In agricultura cate insecticide se folosesc, pesticide, si alte tampenii, pamantul este bolnav. Sa nu mai vorbim de fabricile de medicamente cetampenii fac, tot kmai multe medicamente, mai multe boli, mai multi bani in buzunare goale, caci nu le ajunge nicidecum, nu-s satui, nu-i intereseaza urmarile. Sa nu trecem cu vederea mizeriile de pe strazi, din unele locuri de munca, spitale, curti la tara, cu apa infestata, mizerii si iar mizerii. Pe deasupra rautatea oamenilor, egoismul, mandria, si necredinta sunt o mizerie mai mare ca toate. Dumnezeu care ne-a creat, si ne-a dat tot ceea ce ne este de folos si in special pe Fiul sau, ca sa ne rascumpere din pacat, din moarte, si sa ne impace cu El, ne poate cauza astfel de rautati?

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun

| buburuzamiraculoasa01 a răspuns:

Ii pacat sa nu crezi in Dumnezeu. Si da exista, normal ca exista!