| kira30 a întrebat:

Dovezi uimitoare ale credibilităţii Bibliei

Biblia este cu adevărat ceea ce spune că este Cuvântul inspirat şi credibil al lui Dumnezeu.
Rugamintea mea este că dacă eşti deja un creştin, credinţa ta în Biblie să fie întărită, iar dacă eşti un sceptic, să îţi reconsideri scepticismul.

Prima mărturie sau dovadă a încrederii Bibliei este...1.
PROFEŢIA ÎMPLINITĂ

Profeţia împlinită este ceva care deosebeşte Biblia de orice altă carte religioasă. Există 26 de cărţi religioase pe care oamenii credincioşi cred că sunt de inspiraţie divină (Vedele, Bhadvad-Gita, Mahabharata, Upanişadele, Coranul, Cartea Mormonilor, Tripitaka etc). Din aceste 26 de cărţi nici una, nici măcar una, nu conţine vreo profeţie împlinită!

Biblia, este plină de sute de profeţii specifice şi detaliate care au fost scrise cu sute de ani înainte de împlinirea lor! De fapt, uimitor este faptul că 27% din Biblie (mai mult de 1 din 4 versete) conţine profeţii predictive la vremea când au fost scrise. Iar autorii Bibliei nu au prezis nişte lucruri vagi, ca Nostradam sau Jean Dixon (care apropo, s-a dovedit a nu avea dreptate în repetate rânduri), ci au foarte specifice. Luaţi în considerare cele peste 100 de profeţii diferite, dar foarte specifice, făcute cu privire la Mesia, despre care Vechiul Testament a profeţit că va veni.

Vechiul Testament a prevestit cu sute de ani înainte, detalii foarte specifice despre: strămoşii lui Mesia, că El se va naşte din sămânţa lui Avraam (Gen.12:1-3; 22:18), din seminţia lui Iuda (Gen. 49:10), din casa lui David (2 Samuel 7:12), oraşul unde se va naşte (Mica 5:2), că El va veni când Templul încă va fi în picioare (Maleahi 3:1), că se va naşte dintr-o fecioară (Isaia 7:14), că va face minuni (Isaia 35:5-6), că va fi respins de poporul Său (Psalmii 118:22; 1 Petru 2:7), timpul exact în istorie când va muri (Daniel 9:24-26 – 483 de ani de la declaraţia de reconstruire a oraşului Ierusalim, din 445 î.Cr. – această profeţie s-a împlinit exact), cum va muri (Psalmii 22:16-18; Isaia 53; Zaharia 12:10), că va învia din morţi (Psalmii 16:10; Fapte 2:27-32) şi mai sunt multe altele. Toate aceste profeţii şi sute de altele au fost împlinite literar.

Scepticul spune: "Poate creştinii au introdus aceste profeţii în Vechiul Testament după ce Isus a trăit."

În nici-un caz! Cum ştim? Astăzi există sute de manuscrise ale Vechiului Testament care sunt dinaintea naşterii lui Isus. Aceste copii străvechi ale Vechiului Testament, care datează din secolul 3 î.Cr., dovedesc că aceste profeţii cu privire la Mesia deja fuseseră făcute. În 1947 un copil cioban care îngrijea de oile tatălui său în Qumram, la nord de Marea Moartă în Israel, a făcut o descoperire uimitoare în timp ce căuta o oaie pierdută. Acolo în Qumram, într-o peşteră care fusese neatinsă timp de aproape 2000 de ani, el a descoperit o colecţie străveche de copii scrise de mână ale Vechiului Testament. Aceste suluri au fost ascunse de Eseeni, o sectă evreiască ce trăia în Qumram, cu 2000 de ani în urmă. Aceste suluri şi scrieri (cunoscute acum sub numele de Sulurile de la Marea Moartă) reprezintă fiecare carte din Vechiul Testament, cu exepţia cărţii Estera, şi sunt considerate una din cea mai mare descoperire ale timpurilor noastre. Dovezile manuscriptice, ca de exemplu sulul cărţii Isaia care datează cu 100 de ani î.Cr., dovedesc fără îndoială că Vechiul Testament, cu multele sale profeţii despre Mesia, a fost terminat cu mult înainte ca Isus să se fi născut.

{[Scepticul spune: „Cum ştim că Sulurile de Marea Moartă datează dinainte de Cristos?"

Echipe de oameni de ştiinţă au determinat vârsta manuscriselor prin examinarea a 1. Vaselor de lut în care au fost descoperite aceste suluri, 2. Ţesătura şi modelul acestor manuscrise, 3. Forma caracterelor scrise, 4. Ortografia cuvintelor, 5. Monedele descoperite împreună cu aceste manuscrise.]}

[{Scepticul spune: „Poate că Isus nu a fost Mesia, ci doar unul care în mod accidental sau chiar intenţionat a fost pus să împlinească aceste profeţii."

În primul rând, este greu să gândim că cineva ar porni să împlineasă nişte profeţii care vor rezulta într-o viaţă scurtă şi o moarte chinuitoare pe o cruce. În al doilea rând, cum poate un om să aleagă intenţionat spiţa neamului în care să se nască, perioada în care să se nască şi oraşul în care să se nască? A fost împlinirea acestor profeţii un accident? Peter Stoner, un matematician şi profesor de ştiinţă emerit la Westmont College, în cartea sa „Ştiinţa vorbeşte" (Moody 1963), a calculat probabilităţile ca un singur om să împlinească doar 8 dintre profeţiile care le-a împlinit Isus şi i-a rezultat o improbabilitate matematică de 1 din 1017. Aceasta este o cifră uriaşă! Una din 10 la puterea 17. Asta înseamnă 1 urmat de 17 zerouri. Dacă am avea 100 de catralioane de plăci de gresie de dimensiunile 2, 5 cm X 3, 8 cm am putea acoperi fiecare centimetru pătrat de uscat al planetei Pâmânt. Faptul că aceste profeţii şi alte sute au fost împlinite chiar dacă ele au fost spuse cu sute şi chiar mii de ani înainte de împlinirea lor, este o dovadă puternică că Dumnezeu, care este atotştiutor şi atotputernic, a orchestrat împlinirea Bibliei.]}

2. DESCOPERIRILE ARHEOLOGICE

În ultimii 150 de ani, arheologii au verificat credibilitatea relatărilor detaliate ale Bibliei cu privire la diferite evenimente, obiceiuri, persoane, oraşe, naţiuni şi locaţii geografice. Dr. Nelson Glueck, probabil autoritatea modernă cea mai mare a arheologiei israeliene, a spus: „Nicio descoperire arheologică nu a respins vreo referinţă biblică. Rezultatele descoperirilor arheologice au confirmat în mare sau în detaliu afirmaţiile istorice din Biblie. În aceaşi măsură, evaluarea corectă a descrierilor biblice au condus adesea la descoperiri uimitoare."

În orice exemplu unde Biblia poate fi or a fost verificată arheologic, a fost găsită 100% exactă. Biblia s-a demonstrat a fi aşa de exactă, încât arheologii se referă la ea ca fiind un ghid de încredere atunci când încep noi zone de cercetare. De fapt, chiar dacă mai puţin de 1% din materialul disponibil de escavat a fost escavat, au fost peste 25 000 de descoperiri în regiunea cunoscută sub numele de „pământurile biblice" care au confirmat credibilitatea Bibliei. Despre acest subiect au fost scrise cărţi întregi. Permiteţi-mi să vă dau trei exemple.

A. Pontius Pilat

Biblia spune că el a fost guvernatorul roman al Iudeii şi omul care a emis ordinul oficial ca Isus să fie condamnat la moarte prin crucificare (Matei 27; Marcu 15; Luca 23; Ioan 18-19). În Iunie 1961, o echipă de arheologi italieni, conduşi de Dr. Antonio Frova, făceau escavări în oraşul port mediteran al Cezareei, care la un moment dat a slujit ca şi capitală romană a Palestinei. Acolo, în ruinele amestecate ale unui vechi teatru roman, au descoperit o piatră de var mare de 70cm x 90cm şi groasă de 13 cm. Inscripţia de pe această piatră a uimit arheologii. Era scris „Pontius Pilat, Prefect al Iudeii, a inaugurat Teberium cetăţenilor Cezareei." (Cercetătorii cred că Teberium se referă la un templu sau la o clădire publică numită după împăratul roman Tiberiu, care a domnit între anii 14-17 d. Cr.). Această piatră este expusă astăzi în Muzeul din Israel ca o dovadă a credibilităţii Bibliei.

B. Caiafa

Caiafa, Biblia ne spune, că a fost marele preot din timpul crucificării lui Isus. A fost el un personaj inventat? Aşa au crezut unii, asta până în 1990, când mormântul familiei lui Caiafa a fost descoperit accidental de lucrătorii care contruiau un parc acvatic, în sudul Ierusalimului. Arheologii au fost chemaţi în grabă la faţa locului. Când au examinat mormântul au găsit 12 osuare (cutii de var pentru oase) care conţineau rămăşiţele a 63 de persoane. Pe exteriorul celui mai decorat dintre osuare erau inscripţionate cuvintele: „Iosif fiul lui Caiafa". Ce este incredibil este că Iosifus (acel istoric evreu al primului secol d. Cr.) în scrierile sale (Anticele 18:2, 2; 4, 3) documentează că de fapt acesta a fost numele întreg al marelui preot care L-a arestat pe Isus – „Iosif fiul lui Caiafa". (a spune „fiul lui" era un mod de referire la numele de familie). În interiorul osuarului, arheologii au găsit rămăşiţele unei persoane de aproximativ 60 de ani la momentul morţii sale... de fapt osemintele lui Caiafa, marele preot menţionat în Biblie. Astăzi osuarul lui Caiafa este de asemenea expus în Muzeul din Israel, ca mărturie a credibilităţii Bibliei.

C. David

David desigur, a fost cel mai iubit dintre împăraţii Israelului. Unii cercetători liberali au negat că Împăratul David a fost o figură istorică pentru că nu exista nicio menţiune a lui înafară de Biblie. Scepticismul lor s-a schimbat în 1993. Atunci a fost excavat la Tel-Dan în nordul Israelului, o piatră, acum faimoasă, cu inscripţia (în aramaică) ce făcea referinţă la Casa lui David. În 1994 au mai foste descoperite încă două fragmente ale aceleiaşi pietre inscripţionate, care menţionau Casa lui David. În 1995, revista Time a prezentat această descoperire şi a făcut următoarea afirmaţie: „Această inscripţie, datată din secolul 9 î.Cr., numai cu un secol după domnia lui David, descria o victorie a unui împărat vecin asupra israeliţilor... Afirmaţia scepticilor că Împăratul David nu a existat niciodată, este greu de apărat acum."

Consecvenţa este calitatea unui lucru sau a unei fiinţe de a exista într-o condiţie a stabilităţii, a statorniciei. De obicei această constanţă (în idei, acţiuni, principii, decizii etc.) este evaluată din perspectiva temporală. Cu cât un om rezistă sau persistă mai mult timp în ceea ce exprimă, cu atât ne pare sau apare evidentă consecvenţa lui în ochii noştri.

3. CONSECVENŢA CUPRINSULUI BIBLIEI

Ce vreau să spun când vorbesc despre Consecvenţa cuprinsului Bibliei? Vorbesc despre armonia cuprinsului Bibliei. Din prima carte Geneza şi până la ultima carte Apocalipsa, Biblia este absolut consecventă!

Scepticul spune: „De ce este aceasta o dovadă a orginii divine? Există multe cărţi care au o consecvenţă în cuprinsul lor."

Sunt de acord, dar permiteţi-mi să vă împărtăşesc şapte factori care fac consecvenţa Bibliei să fie o dovadă uimitoare a originii sale divine.

A. Biblia se adresează celor mai controversate întrebări ale vieţii. Cum a apărut universul? Există Dumnezeu? Dacă da, cum este El? De ce există omul? Care este scopul existenţei noastre? De ce există rău şi suferinţă în lume? Ce se întâmplă cum mine după ce mor?

B. Biblia este o colecţie de 66 de documente diferite. Este uşor să ai armonie într-o singură carte, cum este Coranul, care conţine învăţăturile unui singur om. Dar Biblia nu este o singură carte. Ea este o compilaţie de cărţi: 39 de cărţi în Vechiul Testament şi 27 de cărţi în Noul Testament.

C. Biblia a fost scrisă prin aproximativ 40 de autori diferiţi.

D. Mulţi din autorii Bibliei au venit din contexte educaţionale şi culturale diferite. Petru a fost pescar. Pavel a fost un învăţat. Daniel a fost prim ministru. Asaf a fost muzician. Matei a fost vameş. David a fost cioban şi apoi împărat. Luca a fost istoric şi medic. Consecvenţa Bibliei devine şi mai uimitoare când luăm în considerare că...

E. Biblia a fost scrisă într-o perioadă de aproximativ 1500+ de ani, acoperind vreo 60+ de generaţii. Nu numai că autorii aceştia au fost separaţi unul de celălalt de sute de ani, dar…

F. Mulţi dintre autori au fost la distanţe de sute de kilometri unul de celălalt. Mulţi oameni nu realizează, dar Biblia a fost scrisă într-o varietate de locuri de pe trei continente: a. Africa (Egipt), b. Asia, c. Europa (Roma de exemplu). Pavel a scris patru scrisori fiind întemniţat la Roma, în Italia. Apostolul Ioan a scris în timp ce era prizonier, exilat pe insula Patmos, din Marea Mediterană. Profetul Ezechiel a scris lucrarea sa în timp ce era captiv în Babilon. Ieremia a fost într-o temniţă. Luca a scris în timp ce călătorea. Daniel a scris de pe un deal şi într-un palat.

G. Biblia a fost scrisă în trei limbi diferite (ebraică, aramaică şi greacă).

Acum, în ciuda tuturor acestor factori diferiţi, descoperim că Biblia este consecventă, armonioasă şi perfect unitară ca şi document, al felului cum Dumnezeu caută să împace păcătoşii cu El, prin persoana Fiului Său, Isus Cristos. Aceasta este o dovadă uimitoare a originii sale divine. Dacă nu eşti convins, mergi în vecinătatea ta şi întreabă doar 10 din vecinii tăi, despre care sunt credinţele lor despre natura universului, sensul vieţii, originea răului, calea mântuirii etc şi vei vedea imediat cât de uşor este să obţii o verietate de opinii contradictorii!

4. CONFIRMAREA EXTERNĂ

Mulţi oameni nu ştiu acest lucru, dar există multe scrieri în afară de Biblie care confirmă exactitatea istorică a multor nume de oameni, locuri şi evenimente menţionate în Biblie. De fapt, surse externe confirmă faptul că cel puţin 80 de persoane au fost figuri istorice, 50 de oameni din Vechiul Testament şi 30 de persoane din Noul Testament (vezi lista de nume şi surse de la pag. 270 din Nu am destulă credinţă să fiu ateu, de Norman Geisler şi Frank Turek). Datorită gravurilor şi statuilor etc, noi chiar ştim cum arătau 18 dintre aceştia (12 din Vechiul Testament şi 6 din Noul Testament).

Confirmarea externă a ceea ce spune Biblia a condus la o schimbare de vedere radicală în rândul cercetătorilor liberali cu privire la persoana lui Isus. Unii, la un moment dat, au venit cu idea falsă că Isus nu a existat niciodată; că El a fost mai degrabă un caracter mitologic. Dar, astăzi existenţa lui Isus nu mai este dezbătută în cercurile cercetătorilor informaţi. Care este motivul? Există peste 39 de surse înafara Bibliei care atestă despre peste 100 de fapte cu privire la viaţa lui Isus, învăţăturile, crucificarea şi învierea Sa. Una din aceste surse externe este istoricul roman din primul secol, Flavius Iosifus. În scrierile sale, Iosifus confirmă că Irod cel Mare, Irod Antipa, Caiafa, Pontius Pilat, Ioan Botezătorul, Iacov „fratele lui Isus", Felix, Festus şi chiar Isus, au fost cu toţii figuri istorice. Priviţi la una din afirmaţiile lui Iosifus despre Isus din Nazaret. Am ales în mod intenţionat acest pasaj din textul arabic al scrierilor lui Iosifus numite Antiquities, capitolul 18:63-64, un text care este de neatacat de către majoritatea criticilor Bibliei.

Iosifus a scris: „În acest timp era un înţelept care se numea Isus. Conduita sa era bună şi era cunoscut ca fiind un om virtuos. Şi mulţi oameni dintre evrei şi alte naţiuni au devenit ucenicii lui. Pilat l-a condamnat la moarte prin crucificare. Şi cei care deveniseră ucenicii săi nu au abandonat ucenicia lui. Ei au dat vestea că el li s-a înfăţişat după trei zile după crucificarea sa şi că el era viu." Acestea nu sunt cuvintele Bibliei sau ale unui creştin, ci ale unui istoric roman care scria înafara paginilor Scripturii.

5. EXACTITATEA ŞI ANTICIPAŢIA UIMITOARE A BIBLIEI

Chiar dacă Biblia a fost terminată cu 2000 de ani în urmă, cu mult înainte de inventarea microscopului, telescopului, sateliţilor etc, ea nu conţine nicio eroare ştiinţifică. Numai acesta poate fi considerat un miracol în sine. Fără excepţie, fiecare scriere religioasă antică are anumite vederi neştiinţifice de astronomie, medicină, igienă etc.
Nu numai că Biblia nu are erori ştiinţifice, dar într-un mod miraculos, aduce la cunoştinţă numeroase, dar exacte date ştiinţifice despre univers, cu mii de ani înainte ca oamenii de ştiinţă moderni să ajungă să le descopere. Există multe date de acest gen. Datorită spaţiului, o să prezint doar câteva exemple rapide.

Înainte ca telescopul să fie inventat, omul a putut să numere stelele. Astronomul şi matematicianul grec Hiparcus (190-120 î.Cr.) a afirmat că există exact 1.026 de stele. Astronomul şi matematicianul Ptolemeu a spus că există 1.056 de stele. Astronomul german Iohanes Kepler (1571-1630) a numărat 1.006 de stele. Întreaga idee că stelele sunt nenumărate era contrar ştiinţei moderne, până când a fost inventat telescopul. Când Galileo şi-a îndreptat pentru prima dată telescopul spre ceruri, în 1608, am descoperit că există mult mai multe stele decât şi-a imaginat vreodată cineva, aşa cum Ieremia a spus: "Ca oştirea cerului, care nu se poate număra, şi ca nisipul mării, care nu se poate măsura…"(Ieremia 33:22) Astăzi, cu ajutorul telescoapelor puternice şi a sateliţilor modeni de fotografiere, oamenii de ştiinţă estimează că universul are aproximativ 100 de miliarde de galaxii ce conţin 200 de miliarde de stele fiecare. Carl Sagan (1934-1966), renumitul astronom al lumii, a spus „Numărul total al stelelor din univers este mai mare decât toate boabele de nisip de pe toate plajele planetei Pământ." (Cosmos, pag. 196). Aceasta înseamnă că există îndeajuns de multe stele astfel încât fiecare persoană în viaţă de pe pământ să aibă personal câte 2 triliarde de stele fiecare. Dr. Mark Eastman spune „Dacă am număra stelele cu o rată de 10 stele pe secundă, ne-ar lua peste 100 de trilioane de ani. Cu siguranţă că oştirea stelelor nu poate fi numărată!"

Dacă doriţi să aflaţi mai multe din aceste lucruri ştiinţifice uimitoare, cautaţi la adresele următoare: www.answersingenesis.org sau www.icr.org

Cum au ştiut autorii Bibliei că stelele nu pot fi numărate, că pământul este rotund şi că se ţine de nimic? Au avut noroc la ghicit? Nu cred! Exactitatea lor fără greşeli elimină această posibilitate. Biblia spune în 2 Petru 1:21 că „... oamenii au vorbit de la Dumnezeu, conduşi de Duhul Sfânt." Dumnezeu care cunoaşte tot ce poate fi cunoscut despre universul pe care El l-a creat, a condus scrierea Bibliei ca să fie sigur că ceea a vrut El să fie scris, să fie scris.

Am ajuns departe cu articolul...Eu l-am preluat de pe

http://despreisus.ro/Articles/ViewOne.aspx?ArticleId=28

si ca sa fiu sigur ca-l cititi am copiat unele texte.
Cum va e mai usor, numai sa cititi.
Cum vi se par dovezile? Este biblia adevarata?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu scrisa sub inspiratie Duhului Sfant. Trebuie sa recunosti ca Biblia este o Carte deosebita de celelalte, este unica: In circulatia Ei, in traducerea ei (Biblia a fost tradusa, retradusa si parafrazata mai mult decat orice alta carte existenta). Este unica in supravietuirea Ei chiar prin persecutii. Unica in invataturile ei. Exista lucrari apartinand aproape tuturor marilor scriitori de literatura, scrise special pentru a evidentia influenta pe care Biblia a avut-o asupra lor. Biblia cuprinde proorociile mesianice ale Vechiului Testament care au fost implinite intocmai de Isus Hristos. In intreg Noul Testament apostolii au apelat la doua aspecte pentru a-I dovedi mesianitatea.Primul a fost invierea, iar al doilea implinirea profetiilor mesianice.Vechiul Testament, scris de-a lungul unei perioade de peste 1000 de ani contine cateva sute de referiri la Mesia cel asteptat. Toate acestea implinandu-se in Hristos, realizeaza o confirmare puternica a identitatii Sale de Mesia. Biblia contine 6408 versete cu profetii, dintre care s-au implinit pana acum 3268, in timp ce restul profetiilor privesc evenimente inca viitoare.Asa ceva nu mai exista in nici o alta carte.Este imposibil ca aceste profetii sa se fi implinit la intamplare.

30 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Stiai ca nu vor citi, nu?
Intrebarea mea e alta: cam cate persoane de pe TPU, au citit Biblia? (toata)

| danut a răspuns:

Da, Biblia este adevarata dar mesajul tau este prea lung, incearca sa pui intrebari si nu sa ti predici, sincer nu stiu daca au fost doi sau trei care l-au citit "din cap in cap" si asta sigur DOAR de cei credinciosi asa ca "scopul" nu si-a atins tinta, cu parere de rau. Profetiile sunt valabile DOAR pentru cei ce cred in litera Bibliei, pentru ceilalti sunt doar basme chiar daca sunt reale. Acesti oameni nu cred nici in existenta lor fizica darmite in cea a unui Dumnezeu.

| kira30 explică (pentru danut):

Multumesc pentru sfat.O sa fiu mai concis.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Da asa este

| Zenicide a răspuns:

Profetiile din Quran sunt la fel de valide, cel putin pentru mine laughing
De fapt Allah e mult mai inteligent ca zeul tau, vorbeste despre manipulare genetica, poluare, viata extraterestra laughing
Eu personal nu dau 2 bani pe profetii si pe miracole pentru ca contest validitatea acestor carti, vrei sa ma convingi de validitatea bibliei cu citate din biblie?

E clar ca nu ai citit Quranul si vorbesti aiurea happy Nici macar nu cunosti alternativele si bati cu pumnul in piept ca religia ta e cea corecta happy

"Cum vi se par dovezile? Este biblia adevarata?"
- Care dovezi? Arata-mi un om care merge pe apa, o conceptie imaculata ceva laughing Demonstreaza cum au incaput animalele in arca lui Noe, stim si dimensiunile! Fa un test!
Explica cum a creat Dzeu femeia din oase laughing Metoda ma intereseaza nu motivul. Un sarpe vorbitor, sau fereastra raiului - stii tu, chestia aia care e deschisa cand ploua laughing
Arata-mi un inger.

"5. EXACTITATEA ŞI ANTICIPAŢIA UIMITOARE A BIBLIEI"
- Apoi urmeaza:
"Ca oştirea cerului, care nu se poate număra, şi ca nisipul mării, care nu se poate măsura…"
Orice se poate numara happy El a creat tot, nu stie cate a creat? E analfabet? =) Poate de asta nu stia nici ca lumina e buna! L-a creat, dar nu stia ca e buna laughing

Deci ce ai tu asa special? a? Ce nu are Coranul?

| Thunderstruck a răspuns:

Too long, didn't read.

| Kaℓi a răspuns:

Too much to read! sad

| RAY a răspuns:

Foarte credibila din moment ce poporul domnului e laic majoritatea

| RAY a răspuns:

Ce rost are sa pui intrebari de astea? care e sensul scopul lor?

| RAY a răspuns:

Peste 90% din mitologia greaca s-a inspirat din realitate, deci zeii aia erau reali? faza e ca oamenii au inventat povesti pe baza unor intamplari reale

| Mădă0611 a răspuns:

rolling on the floor
laughing Stii tu sigur care erau stra stra stra bunicii lui Iisus?

Scepticul spune ca biblia a fost mereu modificata, chiar daca voi spuneti ca nu, ar fi chiar culmea sa recunostesti. Si nu stiu de ce atata stres sa dovedeasca cineva ca Iisus a existat. Treaba lui, sa fie sanatos, au existat si alti oameni, daca a existat Iisus nu inseamna ca exista dumnezeu.

Biblia e o carte istorica, bineinteles ca nu totul e minciuna, dar experientele cu si despre divinitate sunt doar fenomene neintelese, ceea ce era normal acum mult timp, daca si in prezent mai sunt oameni care nu inteleg ce si cum.

Grecii aia care traiau acum mai bine de 2100 de ani, erau cumva evrei si le-a soptit duhul sfant ceva?
Ce o intoarceti si cu cata nesimtire va folositi de ce spun oamenii de stiinta.
Stiau cei care au scris biblia ca Soarele e o stea si ca stelele "de pe cer" pot fi mai mari decat Soarele? Ciuciu. Ce sa mai spun ca multi crestini stiu ca raiul e in cer, adica deasupra norilor si iadul e in centrul Pamantului, asa e si in biblie, da, inspiratie divina laughing prostie cu sacul, sau chiar mai multa, cu caruta trasa de şasă cai frumoş, ca "ie" grele.

| Zenicide a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca Isus e real de ce a fost numit Daniel Negreanu "WSOP player of the year" (World series of poker) in 2004? laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru Zenicide):

Pentru ca acel Iisus nu e pui de zeu/dumnezeu, altfel avea interdictie devil, eventual mai era rastignit de cateva ori fiind suspect de inselaciune (prea mult castig).

| WhatheWow a răspuns:

Am 40 de ani și tocmai mi-am descoperit vocația! Iisuse, tu ești? laughing
Acum hai să fim puțin serioși prietene : timp de o mie și ceva de ani a condus lumea Biserica și întotdeauna au existat sceptici iar pentru ei s-au fabricat multe dovezi însă la mintea celor de atunci acest tip de dovezi, adică profeții, minuni, revelații și alea alea erau suficiente căci nu se gândeau că vine o vreme când în doar 200 de ani, de la căruță se ajunge printre stele.
Dacă spui că aceste profeții apar în Vechiul Testament, adică era cartea sfântă a evreilor și o cunoșteau destul de bine, cum de tocmai cei care cunoșteau toate înțelesurile acestor cărți nu au crezut în împlinirea celei mai mari profeții, adică venirea lui Iisus pe pământ, fiind chiar ei cei care L-au omorât?

| Alphawolf a răspuns:

1. Pentru a sustine profetiile din VT va trebui sa demonstrezi ca relatarile din NT au fost un fapt, in caz contrar, profetiile nu sunt profetii, ele sunt doar afirmatii.
2. Cu istorie nu poti sustine povestea biblica, istoria este mai putin importanta, nu o infirma nimeni, ea este doar decor.

| Zenit313 a răspuns:

D.p.d.v istoric, Biblia este adevarata!

Restul...

| kira30 explică (pentru Zenit313):

Crezi in infrasunete? Sunt curios...

| Zenit313 a răspuns (pentru kira30):

Nu vreau sa cred, eu vreau sa CUNOSC!

Sunt reale...

| kira30 explică (pentru Zenit313):

Dar in Bosonul Higgs?

| Zenit313 a răspuns (pentru kira30):

Cu siguranta!

| kira30 explică (pentru Zenit313):

Cum arata? Ce propietati are?

| Zenit313 a răspuns (pentru kira30):

Este particula elementara a materiei...
Nu stiu cum arata, nu sunt fizician!

| WhatheWow a răspuns (pentru kira30):

Hai că deja ești sarcastic din răzbunare că nu-ți împărtășesc toți paranoia asta profundă! Decât să vii cu întrebările astea despre care ești habarnist mai bine ai fi încercat să-ți susții afirmația. De fapt susținerea unor afirmații e apanajul celor inteligenți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am oprit cand ai inceput sa-ti lauzi cartea si sa spui ca in comparatie cu restul, a ta e miezul din fanta. Asa ca o curiozitate, ai citit si scrierile altor religii? Ok, am inteles ca vrei sa faci propaganda si sa-ti lauzi religia/zeul/cartea, dar ca sa incepi sa o arzi cu "restul sunt false, a mea e cea mai buna", trebuie sa stii (destul de multe) si despre scrierile altora. Ce ai adus acum drept dovezi se aplica multor alte scrieri nu doar cartii tale. Documenteaza-te cu adevarat inainte sa sa o arzi cu "biblia e miezul din fanta". Nu e suficient sa dai raspunsurile/argumentele folosind copy-paste.

Observ ca e mai usor sa iei de la altii ce iti pare folositor si ce coincide cu punctul tau de vedere decat sa te documentezi cu adevarat. Ce mai conteaza daca informatiile sunt gresite... atata timp cat sunt ce vrei tu sa auzi, informatiile sunt perfecte nu?

| Zenicide a răspuns (pentru anonim_4396):

"Eu m-am oprit cand ai inceput sa-ti lauzi cartea si sa spui ca in comparatie cu restul, a ta e miezul din fanta." - Trebuia sa fac la fel happy Esti tare intelept laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenicide):

"Esti tare intelept"... stiu. (si sa nu uitam... modest) laughing

| C0nstantin a răspuns:

M-ai pierdut dupa primul rand laughing. Biblia e atat de credibila precum cartea "Basme" de Petre Ispirescu.

| Papillon09 a răspuns:

Daca vrei poti citi cartea aceasta: http://alecsela.files.wordpress.com/......arata.pdf. Mie mi-a placut. :)