| Exilee a întrebat:

Dragi crestini, ce cautam de fapt? Raiul sau pe Cel Ce a creat Raiul?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Raiul nu ar mai avea aceeasi stralucire fara scumpul meu Isus!

| Bogdana a răspuns (pentru EmaS):

Splendid! Cu totul real, cu totul adevarat.El este totul si in toti.

35 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Nucreeed a răspuns:

Voi cautati nemurirea sufletului!

| RAY a răspuns:

Cautam un loc unde sa nu trebuie sa muncim si sa vina totul dea gata cam asta e raiul crestinilor nu auzi ca in rai se munceste nu doar trebuie sa stai, raiul lenesilor nu al oamenilor harnici aia til fac pe pamant

| iurii75 a răspuns (pentru RAY):

Nu știu de unde ai mai luat-o, dar nu e așa. E o plăcere să muncești și să te bucuri de roadele muncii tale, Adam a avut o lucrare de făcut - noi de asemanea vom avea.

| Mădă0611 a răspuns:

Evitarea iadului, altfel n-ati face rau la limita. Cand iubesti, te schimbi in bine, pentru cel pe care il iubesti, aici ori crestinii nu-l iubesc pe dumnezeu, ori dumnezeu nu iubeste crestinii, sau ambele thinking

| AvalohAlyn a răspuns:

Cautam mai ales pe Dumnezeu, Cel ce a creat Raiul fiindca Raiul fara Dumnezeu e 0.Adevarata si binefacatoare a omului cautare trebuie sa fie cea spre comuniune cu Dumnezeu, dialog cu Dumnezeu si spre IUBIRE.

| M25M a răspuns:

Evitati pe cat puteti Iadul!

| Exilee explică (pentru M25M):

Tu ce/ pe cine cauti?

| M25M a răspuns (pentru Exilee):

In nici un caz divinitati/zeitati.

| Lizzu a răspuns:

Raspunsuri.

| Alphawolf a răspuns:

Sa va amagiti. Va inlaturati ratiunea in favoarea dorintelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe Dumnezeu.

| C0nstantin a răspuns:

Voi nu cautati nimic... voi numai credeti...

| Guildo a răspuns:

Eu caut un loc in care sa nu trebuiasca sa muncesc niciodata, sa fiu inconjurat de bauturi fine, trabucuri, cele mai delicioase preparate si cele mai frumoase femei care s-au vazut pe acest pamant. Vreau un loc in care sa gasesc destrabalare, umor negru si orgii, daca nu o sa gasesc toate acestea in Rai, mai bine raman aici pe Pamant.

| Exilee explică (pentru Guildo):

SI la ce-ti folosesc?
La ce-ti foloseste umorul negru care ironizeaza adevarul?
La ce-ti folosesc orgiile?

| Guildo a răspuns (pentru Exilee):

Dar nici o viata plictisitoare in Rai, alaturi de ingeri, Isus si de marele stapan nu prea merge.

| EmaS a răspuns (pentru Guildo):

Nu exista cale de mijloc, ori raiul ori iadul!

| Exilee explică (pentru Guildo):

Te inseli. Oricine tanjeste dupa asa ceva.
http://www.youtube.com/watch?v=PBqtw0eVEiY

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Nimic nu este alb/negru, decat o zebra.

| Guildo a răspuns (pentru EmaS):

Zau? De cimitir ai auzit?

| EmaS a răspuns (pentru Guildo):

Moartea este trecerea la viata vesnica. Nu este un punct ci o virgula.

| Guildo a răspuns (pentru EmaS):

Ai experimentat aceasta trecere? Daca nu ai facut-o atunci nu pot sa te cred...

| EmaS a răspuns (pentru Guildo):

Eu nu, dar bunicul meu, da. El a vazut iadul si raiul si a vazut-o pe mama lui in iad cum se chinuia. Dupa aceasta experienta a zacut doua saptamani la pat. Apoi s-a pocait el si bunica mea.Erau singurii din sat pocaiti.Acum ei sunt la Domnul. Un coleg de-al sotului meu care radea de el ca s-a pocait a ras si a spus daca exista Dumnezeu sa ma schimbe de pe un picior pe celalalt.A doua zi a avut un accident foarte grav la locul de munca i-a fost prins un picior la masina la care lucra si a fost operat.In timpul operatiei a vezut cerul si iadul si pe Domnul Isus.Cand s-a trezit a cerut o Biblie si de atunci s-a pocait.Eu nu castig nimic daca cineva se pocaieste sau nu.Eu as dori ca toti sa primeasca bucuria mantuirii in inima. Nimeni nu se va putea dezvinovati.,, Iau azi cerul şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa, ca să trăieşti, tu şi sămânţa ta,,.

| Guildo a răspuns (pentru EmaS):

Biblia este o carte scrisa de oameni care au trait acum mii de ani si care nu aveau nici un sfert din cunostintele pe care le au astazi medicii, fizicienii, istoricii sau alti savanti care nu se rezuma la povesti frumoase, acestia incercand sa gaseasca raspusuri complexe la intrebari complexe. Exista o mare diferenta intre mitologic si real, iar nici nu pot sa cred ca religia crestina este suprema, cand au existat alte religii inaintea crestinismului si exista si astazi atata diversitate religioasa in lume. Daca tu crezi intr-un Dumnezeu atotputernic care vecheaza asupra ta, atunci rezumate la asta si nu crede toate povestile ieftine cu care ai fost invatata de mica. Doar cu stiinta putem sa il cautam pe Dumnezeu, nu cu asemenea idiotenii scrise intr-o carte care la nivelul actual al societatii este de o naivitate maxima.

| EmaS a răspuns (pentru Guildo):

Biblia este scrisa sub calauzirea lui Dumnezeu. Ea contine toate principiile necesare pentru noi. Ea este in acest sens completa, deoarece contine tot ce este necesar atat pentru a o scoate la capat in aceasta viata, cat si a ajunge la tinta vesnica:,, Cautati in Cartea Domnului si cititi. Niciuna din toate acestea nu va va lipsi, nici una nici alta nu vor da gresi.''

| Guildo a răspuns (pentru EmaS):

Tu ai auzit vreodata de Evul Mediu? Cand oamenii erau tinuti departe de Biblie si capii Bisericii profitaul de acestia pentru proprile interese. Ai auzit de cruciade? Razbaie sfinte purtate din interes in care si-au pierdut viata o gramada de oameni absolut degeaba. Ai auzit de familia Borgia? Un papa caruia ii placeau orgiile, care se petreceau chiar in sanul Bisericii Catolice. Dar de inchizitie ai auzit? Niste oameni care erau supusi unor torturi inimaginabile, doar pentru faptul ca nu vroiau sa aplece capul in fata Bisericii. Te uiti in prezent cat de mizerabili sunt preotii ortodoxi? Niste oameni care sunt interesati in a castiga bani fara prea multa munca. Unde am fi astazi daca nu s-ar fi dezvoltat medicina, fizica sau alte stiinte? Am traii inca pe niste domenii feudale cu ficele si sotiile violate de nobil. Religia s-a opus in fata progregusului, dar oricat de mult a incercat, pana la urma tot intelectul uman a iesit invingatoar. Vad ca esti casatorita, deci esti mai mare ca si mine, dar totusi observ ca ai o gandire foarte infantila si foarte putine cunostinte despre ce istorie sau ce se invarte in jurul tau in prezent, dar poate esti prea incapatanta ca sa intelegi sau nu ai capacitatea. Sincer cu persoane oarbe si naive ca si tine, lumea merge in jos.

| EmaS a răspuns (pentru Guildo):

Un om care are cunostinte din mai multe domenii stie ca multi din oamenii de stiinta au fost si buni crestini.Si ei au contribuit la dezvoltarea societatii.http://www.zodiace.ro/ajutor_biblic/stiinta_si_biblia/

| Guildo a răspuns (pentru EmaS):

Oare de ce toti sunt nascuti inainte de secolul xx? Pe vremea cand Biserica avea o influenta mult mai mare... nu ca astazi nu ar avea.

| EmaS a răspuns (pentru Guildo):

Ce stii tu? Sunt si in zilele noastre, dar trebuie sa mai studiezi si tu. Uite unul din echipa care au inventat CIP-ul a devenit si un bun crestin.

| Guildo a răspuns (pentru EmaS):

Foarte bine, o sa continui sa studiez, tu intre timp mai zi o rugaciune, mai fa o matanie, ca pierzi prea mult timpul pe internet la varsta ta, eu am totusi o scuza, sunt in vacanta.

| EmaS a răspuns (pentru Guildo):

Si eu am mai multe scuze, dar nu trebuie sa ma justific.winking

| ada92 a răspuns:

Ioan 17:3 "Aceasta inseamna viata vesnica sa asimileze cunostinta despre tine, singurul Dumnezeu adevarat si despre ce pe care l-ai trimis tu, Isus Cristos". degeaba vrem noi sa mergem in rai sau nu stiu unde daca nu-l cunoastem pe Dumnezeu si nu stim, de fapt care este scopul lui cu privire la noi

| Burdetiu a răspuns:

Cautam si pe cine a creat raiul si raiul

| nikname a răspuns:

Cred ca noi ar trebui sa cautam Mantuirea...niciuna din cele doua.